به گزارش اکوایران، هیأتی از نمایندگان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی وارد تهران شدند. در همین راستا خبرگزاری آلمان در تهران به نقل از بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران نوشت، این هیأت پنج نفره قرار است با نمایندگانی از سازمان انرژی اتمی ایران و نیز وزارت خارجه این کشور دیدار و گفت و گو کند.

کمالوندی  دراین باره به خبرگزاری تسنیم گفته است، امیدواری واقع‌بینانه‌ای وجود دارد که اختلافات باقیمانده با آژانس اتمی حل شده و از سر راه برداشته شود.این در حالی است که ایران و نهاد ناظر هسته ای مدت ها در باب ذرات ادعایی اورانیوم به دست امده از سه سایت کشف نشده با یکدیگر اختلاف نظر دارند. ایران قاطعانه می گوید که به سوال های آژانس بین المللی پاسخ هایی قاطع داده است اما نهاد ناظر ادعای دیگری دارد و مدعی است که تهران با این نهاد همکاری نکرده؛، ادعایی که تهران آن را سیاسی می داند نه فنی.

اختلاف میان تهران و ناظر هسته ای تاکنون موجب صدور دو قطعنامه در شورای حکام انرژی هسته ای شده است؛ دو قطعنامه ای که با واکنش ایران روبرو شد. تهران در واکنش به قطعنامه نخست برخی از تجهیزات فراپادمانی آژانس را که جهت نظارت بر برنامه هسته ای ایران نصب شده بود را خاموش کرد و در گام بعدی در واکنش به قطعنامه دوم، غنای اورانیوم خود را افزایش داد و به میزان 60 درصد رساند.

 دیگر محمد اسلامی رییس سازمان انرژی اتمی ایران ردر همین راستا اعلام کرد که ظرفیت غنی‌سازی اورانیوم در کشور به بالاترین حد خود در تمام تاریخ صنعت اتمی ایران رسیده است.

 ایران در حال حاضر اورانیوم را تا ۶۰ درصد غنی‌سازی می‌کند و مدعی است که از نظر فنی در شرایطی قرار دارد که می‌تواند اورانیوم را تا ۹۰ درصد هم غنی سازی کند.