به گزارش اکوایران، معارضان دولت سوریه از ترکیه، حامی یک دهه‌ای‌شان می‌خواهند پس از مذاکرات در بالاترین سطح عمومی میان آنکارا و دمشق از زمان آغاز جنگ داخلی در سوریه، حمایت خود را از آرمان‌های این گروه ادامه دهد.

به نوشته خبرگزاری رویترز، ترکیه در میانه آموزش و نبرد در کنار شورشیان مسلح علیه نیروهای دولتی سوریه، پایگاهی را برای معارضان دولت دمشق تعریف کرده است. با این همه به گفته یکی از مقام‌های آنکارا، وزرای دفاع ترکیه و سوریه در 28 دسامبر در مسکو دیدار کردند، دیداری که دو مقوله مهاجرت و فعالیت شبه‌نظامیان کرد مستقر در مرز سوریه با ترکیه در دستور کارشان قرار داشت.

در همین راستا رهبر هیئت تحریر الشام، گروه تروریستی فعال در سوریه در یک سخنرانی ویدئویی ضبط شده  مدعی شد که مذاکرات میان روسیه، سوریه و ترکیه یک انحراف خطرناک است.  احرار الشام، دیگر گروه تروریستی نیز ادعا کرده که در حالی که وضعیت متحد ما یعنی ترکیه را درک می‌کند، اما نمی‌تواند به آشتی با دولت سوریه فکر کند.

ائتلاف ملی سوریه، سازمانی تحت حمایت مخالفان است که روز سه شنبه با مولود چاووش اوغلو دیدار داشت. عبدالرحمن مصطفی، رهبر اپوزسیون که از حمایت ترکیه برخوردار است مدعی شد که با رهبران آنکارا در باب حمایت مستمر از نهادهای مختلف سوری و مردم سوریه در مناطق تحت کنترل مخالفان اطمینان داده بود.

هم‌زمان یکی از مقام‌های ارشد ترکیه به خبرگزاری رویترز گفت که واکنش گروه‌های شورشی به نشست رهبران سوریه، روسیه و ترکیه را رصد کرده اما آنکارا سیاست‌های خود را تعیین می‌کند. به گفته این مقام مسئول، انتظار به دست آوردن نتیجه فوری از اولین نشست وزرا غیر واقعی است. نزدیکی ترکیه و سوریه بیش از این درگیری غیر قابل تصور به نظر می رسید، بالاخص بعد از آن که رهبران دو کشور رودر روی هم قرار گرفتند. اما دیدارهای سران امنیتی ترکیه و سوریه در سال گذشته، راه را برای برگزاری نشست وزرای دفاع هموار کرد.