به گزارش اکوایران، مک کارتی برای دومین روز موفق به کسب رای رئیس مجلس نمایندگان آمریکا نشد.

به گزارش خبرگزاری رویترز،  جمهوری‌خواهانِ مجلس نمایندگان ایالات متحده روز چهارشنبه برای دومین روز متوالی در انتخاب رهبر خود ناکام ماندند، چرا که گروهی از نمایندگان معترض از درخواست دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق برای متحد شدن در پشت سر هم‌پیمانش کوین مک‌کارتی سرپیچی  کردند.

پس از سه رای گیری ناموفق و یک دور گفتگوهای پشت درهای بسته، به نظر می رسد مک کارتی هنوز به کسب مقام رئیس مجلس نمایندگان نزدیک نشده است -شغلی قدرتمند در ردیف دوم برای جانشینی ریاست جمهوری. آنها روز سه شنبه هم سه بار اقدام به رای گیری کرده بودند که در هیچ کدام از آنها مک کارتی نتوانست رای لازم را کسب کند. در نهایت قانونگذاران رای دادند که در روز پنجشنبه بار دیگر برای تعیین ریاست مجلس نمایندگان تشکیل جلسه بدهند.

این بن بست تردیدهایی را در مورد توانایی جمهوری خواهان برای حکومت در دو سال آینده به وجود آورد، زیرا آنها برای یک تصمیم ساده در مجلس تاکنون عاجز مانده اند. مطابق با قانون، اعضای مجلس پیش از آغاز به کار مجلس جدید موظف هستند که رئیس را تعیین کرده و سپس به ایراد سوگند و شروع به کار قانونگذاری کنند.

مک کارتی، اهل کالیفرنیا، از سال 2019 به عنوان رهبر جمهوری خواه مجلس نمایندگان خدمت کرده است و  حزب را برای به دست آوردن کنترل مجلس در انتخابات میان دوره ای 2022 رهبری کرد. اما او اکنون در شش رای گیری متوالی در طول دو روز ناموفق ظاهر شده است، زیرا گروهی متشکل از 20 محافظه‌کار تندرو که او را از نظر ایدئولوژیکی غیرقابل اعتماد می‌دانند، از حمایت از او خودداری کرده‌اند و او را از کسب 218 رای لازم برای احراز این پست محروم کرده‌اند. اکنون طرفداران مک کارتی با پشت سر گذاشتن دو روز نامیدکننده، به طور فزاینده ای مایوس شده اند.

ترنت کلی نماینده جمهوریخواه در یک کنفرانس خبری گفت: ما با 20 نفر سر و کار داریم که می خواهند 201 بدون قید و شرط تسلیم آنها شود. خوب، من بدون قید و شرط تسلیم نخواهم شد».

پس از اینکه جمهوری خواهان موفق شدند در انتخابات نوامبر اکثریت ناچیز 222-212 را به دست آورد، جنگ رهبری شروعی ناامیدکننده را برای اکثریت جمهوریخواه جدید در مجلس ایجاد کرد.

مبارزات داخلی جمهوری خواهان بر چالش‌هایی که این حزب می‌تواند طی دو سال آینده با نزدیک شدن به انتخابات ریاست‌جمهوری سال 2024 با آن مواجه شود، تاکید می‌کند. 

آخرین باری که مجلس نمایندگان آمریکا در اولین مرتبه رای گیری نتوانست رئیس مجلس را انتخاب کند در سال 1923 بود، در جریان رقابتی که برای حل آن 9 مرتبه رای گیری انجام شد.

با این حال مک کارتی ادعا کرد که در حال پیشرفت است. او پس از دیدار با مخالفان به خبرنگاران گفت: «فکر نمی‌کنم رای دادن امشب تفاوتی داشته باشد، اما فکر می‌کنم رای‌گیری در آینده این مسئله را حل می‌کند».

هواداران او امیدوار بودند که رای‌های مکرر مخالفان را از بشکنند. اما همانطور که روز چهارشنبه بدون هیچ نشانه ای از پیشرفت پیش می رفت، به نظر می رسید که ایمان جمهوری خواهان به موفقیت مک کارتی ضعیف شده است. نماینده تام کول پیش بینی کرد: «در نهایت، رئیس یک جمهوری خواه خواهد بود».

نام‌های دیگری که به‌عنوان احتمال مطرح می‌شد شامل استیو اسکالیز، نماینده شماره 2 مجلس نمایندگان و نماینده جیم جردن بودند که در روز سه‌شنبه 20 رای به دست آوردند. هر دو گفتند از مک کارتی حمایت کردند.

به نظر می رسد که احتمال انتخاب رئیس جمهوری خواه مجلس نمایندگان با کمک دموکرات ها مورد توجه قرار گرفته است. رو خانا، دموکرات مترقی، گفت که می تواند از یک جمهوری خواه میانه رو حمایت کند که با دموکرات ها همکاری کند و از تضعیف بودجه دولت و سقف بدهی جلوگیری کند. او از جمهوری خواهان مجلس نمایندگان برایان فیتزپاتریک، مایک گالاگر و دیو جویس به عنوان احتمالات یاد کرد. خانا به رویترز گفت: «من برای آن آماده هستم. اگر جمهوری خواه درست با تعهدات درست باشد، تعداد قابل توجهی گزینه وجود خواهد داشت.»

حکیم جفریس، رهبر دموکرات مجلس نمایندگان به خبرنگاران گفت که جمهوری‌خواهان در مورد این گزینه با دموکرات‌ها تماس نگرفته‌اند. جمهوری خواهان به دنبال این بودند که تعیین کنند آیا مک کارتی می تواند آرای کافی برای موفقیت به عنوان رئیس مجلس را از طریق مذاکره با معطل‌ها به دست آورد یا خیر. 

مک کارتی تنها 201 رای از 218 رای مورد نیاز را به دست آورد، در حالی که 20 جمهوری خواه روز چهارشنبه به نماینده بایرون دونالدز، جمهوری خواه که برای اولین بار در سال 2020 انتخاب شد، رای دادند. اما همه 212 دموکرات مجلس به جفریس رای دادند. مخالفان گفتند که جنگ رهبری می تواند هفته ها طول بکشد. باب گود، نماینده جمهوری خواه، یکی از نمایندگان مخالف می گوید: «ارزش این را دارد که چند روز یا چند هفته وقت بگذارید تا بهترین سخنران ممکن را به دست آورید.

این رای همچنین نوعی چالش برای ترامپ هم بود که از جمهوریخواهان خواست اختلافات خود را کنار بگذارند. ترامپ پیش از رای گیری روز چهارشنبه در رسانه اجتماعی خود Truth Social نوشت: «اکنون زمان آن فرا رسیده است که همه اعضای بزرگ جمهوریخواه مجلس به کوین رای دهند». ترامپ در میان جمهوری خواهان یک چهره با نفوذ باقی مانده است و تاکنون تنها نامزد معرفی شده ریاست جمهوری برای سال 2024 است. برخی از اعضای این حزب ترامپ را به دلیل شکست جمهوری خواهان در کسب کرسی های بیشتر در کنگره در انتخابات میان دوره ای مقصر می دانند.

کنترل جمهوری خواهان بر مجلس می تواند به این حزب قدرت دهد تا دستور کار جو بایدن، رئیس جمهور دموکرات را ناکام بگذارد. اما این بن‌بست پرسش‌هایی را در مورد اینکه آیا مجلس می‌تواند به تعهدات اساسی مانند تامین مالی برنامه های دولتی عمل کند، چه رسد به پیشبرد اولویت‌های دیگر، ایجاد کرد.

بایدن در گفتگو با خبرنگاران در کاخ سفید درباره مبارزه بر سر رهبری مجلس نمایندگان گفت: «این وضعیتی خوبی نیست. اینجا ایالات متحده آمریکا است و امیدوارم که آنها به نتیجه برسند.»