به گزارش اکوایران، مسکو به آتش‌بس خودخوانده خود پایان داده و وعده داد به عملیاتش در اوکراین ادامه دهد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، پس از آن که مسکو به آتش‌بس کریسمس خود پایان داد و قول داد تا زمانی که بر همسایه خود پیروز شود، به نبرد ادامه خواهد داد، مقامات محلی روز یکشنبه گفتند که بمباران شبانه روسیه در مناطقی در شرق اوکراین حداقل یک کشته برجای گذاشت.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه روز جمعه دستور آتش‌بس 36 ساعته در خط مقدم را به منظور برگزاری جشن کریسمس ارتدکس روسیه و اوکراین که روز شنبه برگزار شد، صادر کرده بود. اما اوکراین آتش بس را رد کرده بود و در طول خط مقدم به گلوله‌باران ادامه داد.

اوله سینهوبوف فرماندار خارکیف در اپلیکیشن پیام رسان تلگرام گفت: مردی 50 ساله در منطقه شمال شرقی خارکیف بر اثر گلوله‌باران روسیه جان خود را از دست داد. این خبر دقایقی پس از نیمه شب در مسکو منتشر شد.

اکثر مسیحیان ارتدوکس اوکراین به طور سنتی کریسمس را در 7 ژانویه جشن می گیرند، همانطور که مسیحیان ارتدکس در روسیه نیز جشن می گیرند. اما امسال، کلیسای ارتدکس اوکراین، بزرگترین کلیسای کشور، اجازه برگزاری جشن در 25 دسامبر را نیز صادر کرد. با این حال، بسیاری این تعطیلات را در روز شنبه برگزار کردند و به کلیساها و کلیساها هجوم آوردند.

در همین شرایط، کرملین اعلام کرد که مسکو آنچه را «عملیات نظامی ویژه» در اوکراین می‌خواند و کیف و متحدان غربی آن را تهاجمی غیرقابل کتمان برای اشغال سرزمین همسایه می‌خوانند، ادامه خواهد داد.

خبرگزاری تاس روسیه به نقل از سرگئی کرینکو، معاون اول رئیس دفتر پوتین گفت: «وظایفی که رئیس جمهور (پوتین) برای عملیات نظامی ویژه تعیین کرده است، همچنان انجام خواهد شد و قطعاً یک پیروزی وجود خواهد داشت».

مقامات اوکراینی همچنین از انفجارها در مناطقی که منطقه وسیع‌تر دونباس را تشکیل می‌دهند - خط مقدم جنگ که ماه‌ها درگیری‌ها در آن جریان دارد، گزارش دادند.

پاولو کیریلنکو، فرماندار منطقه دونتسک در اوکراین گفت که 9 حمله موشکی به این منطقه در طول شب انجام شد که هفت مورد آن به شهر آسیب دیده کراماتورسک انجام شد. بر اساس اطلاعات اولیه تلفات جانی نداشته است. یک مقام محلی بدون ارائه گزارش فوری درباره خسارات یا تلفات، گفت که صدای انفجارها در شهر زاپوریژژیا، مرکز اداری منطقه زاپوریژژیا نیز شنیده شد.