به گزارش اکوایران، به گفته منبع آگاه به ماجرا، تیم حقوقی جو بایدن اسناد طبقه‌بندی‌شده جدیدی را در مکان دیگر کشف کرده است. این افشاگری چند روز پس از آن صورت می‌گیرد که وکیل رئیس‌جمهور گفت وکلای بایدن، تعداد کمی اسناد محرمانه را در دفتر سابق وی در واشنگتن کشف کرده‌اند.

به نوشته آسوشیتد پرس، در اوایل هفته، کاخ سفید تأیید کرد که دادگستری در حال بررسی اسناد با علامت‌های طبقه‌بندی‌شده‌ای است که در دفتر جو بایدن یافت. به گفته کاخ سفید، وکلای بایدن این اسناد را در دفتر «مرکز پِن - بایدن» کشف کرده و سپس به آرشیو ملی اطلاع دادند. بایدن پس از پایان دوره معاونت ریاست‌جمهوری در سال 2017، تا اندکی قبل از اینکه کمپین ریاست‌جمهوری خود را در سال ۲۰۱۹ آغاز کند، در مرکز پن - بایدن مستقر بود.

به گفته فردی که روز چهارشنبه با آسوشیتدپرس گفتگو کرد، تیم حقوقی رئیس‌جمهور در محل دوم، اسناد طبقه‌بندی‌شده بیشتری پیدا کرده‌اند. این شخص اجازه بحث جزئیات این موضوع را نداشته و به شرط ناشناس ماندن مصاحبه کرد. او در مورد زمان و مکان مدارک پیداشده چیزی یا جزئیات سطح محرمانه‌بودن آن‌ها، توضیح بیشتری نداد.

کشف اسناد محرمانه جدید توسط وکلای بایدن، ساعاتی پس از آن صورت گرفت که کارین ژان‌پیر، سخنگوی کاخ سفید از پاسخ به پرسش‌هایی در مورد واکنش و نحوه برخورد دولت با اطلاعات طبقه‌بندی‌شده و کشف آن‌ها طفره رفت. او با اشاره به اطلاع‌رسانی سریع وکلای شخصی بایدن به آرشیو ملی گفت که کاخ سفید متعهد است به این موضوع از مسیر صحیح رسیدگی کند.

اما او از توضیح در مورد زمان خبردار شدن خود بایدن امتناع کرد. همچنین در مورد احتمال وجود اسناد محرمانه بیشتر در مکان‌های دیگر نیز سکوت کرد. ژان‌پیر، درباره اینکه چرا کاخ سفید تا دو ماه از ۲ نوامبر و تا بعد از انتخابات میان‌دوره‌ای منتظر ماند تا کشف اولیه را اعلام کند، پاسخی نداد.

ژان‌پیر گفت: همان‌طور که همکارانم دیروز اعلام کردند، این فرآیند تحت نظر دادگستری در جریان است؛ بنابراین نمی‌توانیم از این تریبون اطلاعات بیشتری ارائه دهیم.

روز چهارشنبه، کاخ سفید و دادگستری از اظهار نظر درباره گزارش‌های مربوط به دسته دوم پرونده‌های طبقه‌بندی‌شده خودداری کردند. این خبر اولین‌بار توسط ان‌بی‌سی گزارش شد.

یک منبع نزدیک به موضوع این هفته به آسوشیتدپرس گفت که دادگستری در حال بررسی اسناد یافت‌شده در مرکز پن - بایدن است و مریک گارلند، دادستان کل، از جان لوش، دادستان فدرال شیکاگو خواست تا این موضوع را بررسی کند.

لوش یکی از معدود دادستان‌های فدرال است که از زمان ترامپ همچنان در مقام باقی مانده است.

صرف نظر از تحقیقات دادگستری، افشای سهل‌انگاری بایدن در رابطه با مدیریت و نگهداری اسناد محرمانه ریاست‌جمهوری برای وی به دردسری سیاسی تبدیل خواهد شد؛ زیرا خود او چند ماه پیش نگهداری اسناد محرمانه توسط ترامپ در عمارت مارِلاگو را غیرمسئولانه خواند.

بایدن نیز گفت که از وجود اسناد دولتی در دفترش تعجب کرده است. او تأیید کرد که وکلایش با در جریان گذاشتن موضوع با آرشیو ملی، کار درست را کردند.

جمهوری‌خواه ارشد کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا از دستگاه‌های اطلاعاتی خواست آسیب‌های احتمالی کشف اسناد محرمانه ارزیابی کنند.

این موضوع همچنین ممکن است تحقیقات دادگستری علیه ترامپ و تشکیل پرونده علیه او را با مشکل مواجه کند. زیرا وی ممکن است نامزد حزب جمهوری‌خواه در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۴ باشد و همچنین بارها ادعا کرده که دستگاه‌های دولتی علیه او موضعی غیرمنصفانه دارند.