به گزارش اکوایران، «تردید وزیر دفاع آمریکا برای حمله به تایوان»، «بیانیه مشترک انگلیس و ژاپن علیه چین»، «فرمانده ارشد روس قربانی شکست های کرملین در اوکراین»، « دردسرهای تازه بایدن»، «لشکرکشی روس ها علیه اجساد خود در سولدار»، «هشدار بی‌سابقه سئول به پیونگ‌یانگ»، «وام یک میلیارد دلاری امارات به پاکستان» و«ادعای گروسی درباره عدم پیشرفت برجام» از جمله مهم ترین سر خط اخبار در نیم روز گذشته بوده است.

تردید وزیر دفاع آمریکا برای حمله به تایوان

لوید استین، وزیر دفاع آمریکا در باب قریب‌الوقوع بودن حمله چین به تایوان ابراز شک و تردید کرد.به نوشته خبرگزاری رویترز،  لوید آستین، رئیس پنتاگون این اظهارات را در کنفرانسی خبری پس از دیدار میان وزرای دفاع و امور خارجه آمریکا و ژاپن مطرح کرد.لوید آستین گفت: من نمی‌توانم ذهن شی جینپینگ، رئیس جمهور چین را بخوانم و حدس بزنم که ممکن است چه کارهایی انجام دهد اما به شما می‌گویم که آنچه ما اخیرا شاهد بودیم، یک سری رفتارهای بسیار تحریک‌آمیز از سوی نیروهای چینی و تلاششان برای برقراری مجدد یک وضعیت عادی جدید است.او افزود: ما شاهد افزایش تحرکات به ویژه تحرکات هوایی در تنگه تایوان بوده‌ایم و ملاحظه کردیم که تحرک کشتی‌ها در اطراف تایوان افزایش یافته است. ما معتقدیم که آنها در تلاشند تا یک وضعیت عادی جدید ایجاد کنند. اما به شدت شک دارم که این تحرکات به معنای قریب‌القوع بودن حمله چین به تایوان باشد.

بیانیه مشترک انگلیس و ژاپن علیه چین

نخست وزیر انگلیس و همتای ژاپنی‌اش توافق‌نامه دفاعی را در لندن امضا کردند که به این دو کشور اجازه خواهد داد تا نیروهای خود را در خاک یکدیگر مستقر کنند؛ این تازه‌ترین اقدام در راستای تقویت روابط امنیتی میان این دو کشور است.به نوشته خبرگزاری رویترز، فومیو کیشیدا، نخست وزیر ژاپن و ریشی سوناک، همتای انگلیسی‌اش این توافق‌نامه دفاعی برای دسترسی متقابل را که یک ماه قبل با آن موافقت شده بود، امضا کردند. این توافق یک ماه پس از آن امضا شد که این دو کشور با ایتالیا در مورد برنامه جدید جت‌های جنگنده توافق کردند.سفر کیشیدا به لندن و امضای این توافق بخشی از استراتژی سیاست خارجی انگلیس در مورد منطقه اقیانوس هند-آرام است زیرا لندن در حال ایجاد روابط امنیتی و تجاری در این منطقه است. انگلیس و ژاپن ضمن تاکید بر تقویت روابط دو جانبه، چین را نیز به عنوان چالشی در منطقه اقیانوس هند-آرام توصیف کردند.سوناک در بیانیه‌ای گفت: این توافق دسترسی متقابل، برای هر دو کشور بسیار مهم است و تعهد ما به منطقه اقیانوس هند-آرام را تقویت می‌کند.

فرمانده ارشد روس؛ قربانی شکست های کرملین در اوکراین

بسیاری از وبلاگ نویس های ناسونالیسم که از کرملین مجوز انتقاد از جنگ در اوکراین را گرفته اند، گراسیموف را به واسطه که روسیه در برابر کشوری کوچکی چون اوکراین شکست خورده است، سرزنش می کنند؛ بازیگری که به باور آنها ابرقدرت نظامی قلمداد می شود که در 15 سال گذشته با هزینه های بسیار تجهیز شده و تسلیحاتش مدرن سازی شده است. به نوشته خبرگزاری رویترز، منتقدان در اوکراین، غرب را به چالش کشیده و همزمان نیروهای مسلح در داخل روسیه را ساده لوح، ناآماده می دانند که توسط فرماندهان غالبا نالایق رهبری می شوند. ماه ها است که شایعاتی مبنی بر کنار گذاشتن گراسیموف که عمدتا در ملاء عام حاضر نمی شود به گوش می رسید. یوگنی پریگوژین، بنیانگذار شبه نظامیان واگنر و رمضان قدیروف، رهبر چچنی ها در جنوب روسیه هر دو به سختی از گراسیموف انتقاد کرده و در عین حال به شکلی آشکار ادعای موفقیت می کنند. نبرد در اوکراین برای نیروهای نیمه خودمختار ظاهرا به میدانی برای به رخ کشیدن برتری شان تبدیل شده است.

دردسرهای تازه بایدن؛ تحقیقات علیه رئیس جمهوری آمریکا کلید خورد

پس از آنکه اسناد طبقه‌بندی شده‌ای از دوران مربوط به معاونت جو بایدن در ریاست جمهوری آمریکا، در اندیشکده‌ای واقع در واشنگتن یافت شد، تلویزیون ان‌بی‌سی به نقل از منابعی آگاه از کشف اسناد طبقه‌بندی شده دیگری در دفتر سابق این رئیس‌جمهوری آمریکا خبر داد. همزمان مریک گارلند، دادستان کل آمریکا، مشاور ویژه ای را برای تحقیق در باب چگونگی قرار گرفتن اسناد طبقه بندی شده در اقامتگاه بایدن در دلاور و یک دفتر اندیشکده در واشنگتن، منصوب کرد.به نوشته خبرگزاری رویترز، پس از تایید کاخ سفید و وکلای خصوصی بایدن در باب وجود اسناد طبقه بندی شده در انباری در ویلمینگتون، گاراژ بایدن، واقع در دلاویر، گارلند هور، کارمند پیشین وزارت دادگستری برای انجام تحقیقات در ارتباط با این پرونده منصوب شد. گفته می شود مجموعه دیگری از اسناد در کمدی قفل شده در در واشنگتن دی سی یافت شده است. وکلای دادگستری گفتند که مجموعه همه این اسناد را که به سوابق دولت اولاما و بایدن مرتبط است در اختیار آرشیو ملی قرار دادند.حالا هور می تواند در باب این که نگهداری این اسناد طبقه بندی شده مجاز بوده یا نه، تصمیم گیری کند. این خبر در حالی است که بنا به گزارش کاخ سفید، بایدن همکاری کامل خود را با قوه قضائیه در پرونده اسناد محرمانه اعلام کرده است. پرونده‌ای که باعث ایجاد شرایط سخت برای کاخ سفید در زمانی است که مقامات در حال بررسی رسوایی بسیار بزرگ‌تر مربوط به سو استفاده دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا از اسناد طبقه بندی شده هستند.

لشکرکشی روس ها علیه اجساد خود درسولدار

روسیه اعلام کرد که نیروهایش به تصرف یک شهری که معادنی را در شرق اوکراین در خود جای داده است، نزدیک تر شده است با این همه این معنی پیروزی دست نیافتنی برای کرملین است که می تواند به بهای تلفات سنگین برای روس ها و تخریب گسترده این سرزمین تمام شود. به نوشته خبرگزاری آسوشیتدپرس، فرماندار دونتسک در اظهارات تلویزیونی گفت که بیش از 100 سرباز روس در نبرد سولدار طی 24 ساعت کشته شدند. او در حالی این گزارش را رسانه ای کرد که نیروهای روس ده ها شهر و روستا را در این منطقه گلوله باران کرده اند. این مقام اوکراینی در ادامه خاطر نشان کرد که روس ها به معنای واقعی کلمه برای اجساد سربازان خود لشکرکشی کرده اند و همه چیز خود را از دست داده اند.نیروهای روس از خمپاره و راکت برای بمباران سولدار در یک حمله بی امان استفاده می کنند؛ آنها امیدوار بودند در این منطقه به پیروزی سریع دست یابند.حالا این منطقه برای آنها به حمام خون تبدیل شده است.

هشدار بی ساقه سئول به پیونگ یانگ

رئیس‌جمهور کره جنوبی گفت اگر مسئله اتمی کره شمالی جدی‌تر شود، سئول ممکن است تسلیحات اتمی تاکتیکی مستقر کند یا تسلیحات اتمی خود را داشته باشد.یون سوک-یول رئیس‌جمهور کره جنوبی گفت اگر تنش‌‌ها با پیونگ‌یانگ ادامه پیدا کند، سئول می‌تواند خود را با تسلیحات اتمی تاکتیکی مسلح کند. اظهارات وی بعد از آن مطرح شد که کیم جونگ اون رهبر کره شمالی این ماه گفت کشورش یک موشک بالستیک قاره‌پیمای جدید را در حالی که آمریکا و کره جنوبی به دنبال انزوا و سرکوب پیونگ‌یانگ هستند، تولید خواهد کرد. به گزارش راشا تودی، یون که سال گذشته رئیس‌جمهور کره جنوبی شد، در جلسه روز چهارشنبه (۱۱ ژانویه) دولت گفت: اگر مشکل اتمی کره شمالی جدی‌تر شود، جمهوری کره ممکن است تسلیحات اتمی تاکتیکی مستقر کند یا تسلیحات اتمی خود را داشته باشد.

وام یک میلیارد دلاری امارات به پاکستان

دفتر نخست وزیر پاکستان گفته است، امارات متحده متعهد شده است که یک میلیارد دلار در قالب وام در اختیار پاکستان قرار دهد؛ بازیگری که امروز با کمبود نقدینگی روبرو است. به نوشته الجزیره این بیانیه در حالی رسانه ای شده که شهباز شریف، نخست وزیر پاکستان در سومین سفر خود به ابوظبی پس از تصدی عنوان نخست وزیری در آوریل گذشته با محمد بن زاید آلنهیان، رهبر امارات دیدار و گفتگو داشت. در این بیانیه آمده دو رهبر توافق کردند همکاری هایشان در حوزه سرمایه گذاری را عمیق تر کرده، مشارکت ها را تحریک و فرصت های یکپارچه سازی سرمایه گذاری میان دو کشور را فراهم کنند. شریف از زمانی که قدرت را در اختیار گرفت در تلاش است تا اقتصاد پاکستان را در مسیر درست قرار دهد. اسلام اباد به دنبال به دست آوردن کمک مالی از متحدان نزدیک خود مانند عربستان و چین، همچنین امارات است و در حال مذاکره  برای بخش بعدی وام از صندوق بین المللی پول است.

ادعای گروسی درباره عدم پیشرفت برنامه ایران

فارس: رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مدعی شد پیشرفتی در پرونده مذاکرات این نهاد بین‌المللی با ایران صورت نگرفته است.گروسی بعد از دیدار با پاپ فرانسیس در واتیکان در مصاحبه‌ای با «واتیکان مدیا» درباره مذاکرات رفع تحریم‌های وین با ایران گفت: بن‌بست ایجاد شده. آن گفت‌وگوها دچار وقفه شده‌ اند.گروسی در ادامه گفت: «دیدارها و مبادلات زیادی با آژانس انجام می‌شوند و به همین دلیل است که آژانس - و خود من شخصا- نمی‌خواهیم در این وضعیت خطرناک یک خلا سیاسی به جا بگذاریم.»او ادامه داد: «دو مسیر موازی در جریان است: یکی مربوط به مذاکرات کلی یعنی همان مذاکرات در خصوص برجام و دیگری، مذاکرت دوجانبه میان ایران و آژانس. ما نتوانستیم پیشرفتی بکنیم. در همین حال ایران در حال پیش بردن برنامه هسته‌ای خودش است و در زمینه غنی‌سازی اورانیوم پیش می‌رود.»