به گزارش اکوایران، ایران و کره جنوبی سفرای یکدیگر را به دلیل اظهارات یون سوک یول، رئیس‌جمهور کره جنوبی که جمهوری اسلامی را دشمن امارات متحده عربی توصیف کرده بود، احضار کردند.

بنا بر گزارش خبرگزاری رویترز، یون، اوایل این هفته در جمع سربازان کره جنوبی مستقر در ابوظبی مدعی شده بود که کره جنوبی و امارات در شرایط بسیار مشابه بوده و هر کدام با کره شمالی و ایران به عنوان دشمن و بزرگ‌ترین تهدید روبرو هستند.

روابط بین سئول و تهران قبلاً بر سر دارایی‌های مسدودشده ایران در کره جنوبی و معاملات تسلیحاتی مشکوک بین ایران و کره شمالی تیره شده بود.

دفتر یون گفته است که اظهار نظر وی به منظور تشویق سربازان کره جنوبی بود. وزارت امور خارجه کره نیز روز پنجشنبه اعلام کرد که مرتباً به تهران توضیحاتی ارائه کرده است.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایرنا، تهران روز چهارشنبه یون کانگ هیون سفیر کره جنوبی را احضار کرده و هشدار داد که در صورت حل‌نشدن این موضوع، ممکن است در روابط دوجانبه تجدید نظر خواهد کرد.

رضا نجفی، معاون امور حقوقی وزیر امور خارجه ایران، به یون گفت که ایران با اکثر همسایگان رابطه‌ای عمیق و دوستانه دارد. وی اظهارات یون را مداخله‌جویانه توصیف کرد و افزود که یون با اظهاراتش، صلح و ثبات در منطقه را تضعیف می‌کند.

نجفی هم‌چنین سئول را به رویکرد غیردوستانه در قبال ایران متهم کرده و به موضوع پول‌های مسدود شده اشاره کرد. ایران بارها خواستار آزادی حدود ۷ میلیارد دلار از دارایی‌های بلوکه شده خود در بانک‌های کره جنوبی تحت تحریم‌های آمریکا شده است.

ساعاتی بعد در روز پنجشنبه، وزارت امور خارجه کره جنوبی اعلام کرد چو هیون دونگ معاون وزیر این کشور با سعید بادامچی شبستری سفیر ایران در سئول تماس گرفته و از اظهارات نجفی گله کرد.

این وزارتخانه مدعی شده که نجفی ادعایی  بی‌اساس مبنی بر اشاره یون به ساخت سلاح هسته‌ای داشته است.

یون هفته گذشته گفت که سئول ممکن است مجبور باشد برای استقرار دوباره تسلیحات هسته‌ای تاکتیکی ایالات متحده یا ساخت بمب اتمی برای بازدارندگی در مقابل کره شمالی اقدام کند؛ اما در عوض در تلاش است برنامه‌ریزی و اجرای مشترک را در بازدارندگی گسترده نظامی ایالات متحده از جمله توان اتمی به عنوان راهی معقول و قابل‌دستیابی، ارتقا دهد.

لیم سو سوک، سخنگوی این وزارتخانه در یک نشست خبری گفت: اظهارات رئیس‌جمهور ما برای تقویت بازدارندگی گسترده برای مقابله با تهدیدات فزاینده هسته‌ای و موشکی کره شمالی بود.

اظهارات یون همچنین می‌تواند برای او در داخل نیز سردرد ایجاد کند. قانون‌گذاران اپوزیسیون او را به ایجاد فاجعه دیپلماتیک متهم کرده‌اند و حتی برخی از اعضای حزب خود یون نیز گفته‌اند که او باید بیشتر مراقب می‌بود.

سئول و تهران بر سر آزادسازی وجوه و از سرگیری واردات نفت ایران در مذاکره‌اند. کره جنوبی زمانی یکی از بزرگ‌ترین خریداران نفت خام ایران در آسیا بود، اما پس از اعمال تحریم‌های واشنگتن علیه تهران در سال ۲۰۱۸، واردات خود را متوقف کرد.