به گزارش اکوایران، تا پایان هفته، کمیته ملی جمهوری‌خواهان قرار است اختلافات شدید بر سر رهبری را حل و فصل کند. این اختلاف، دودستگی خطرناکی در این نهاد ایجاد کرده که در دل آن، انتخاب رهبر بعدی حزب قرار دارد.

طرف‌های دعوا بر این باورند که روزهای پیش از رأی‌گیری ممکن است بدمنظرتر شود؛ نیروهای سرکش جریان ترامپیسم (با شعار  آمریکا را دوباره عالی کن) تهدید کرده‌اند که جلوی انتخاب مجدد رونا مک‌دنیل، رئیس فعلی کمیته را بگیرند.

بنا بر گزارش آسوشیتدپرس، مخالف اصلی مک‌دنیل، هارمیت دیلن، وکیل ترامپ است. او رهبر فعلی را به خشک‌مقدسی و بدخرجی‌های مکرر متهم کرده است -اتهاماتی که مک‌دنیل رد می‌کند. در این رقابت‌ها مایک لیندل، مدیرعامل شرکت مای‌پیلو (My Pillow) نیز حضور دارد. او یک ترامپیست تئوری‌پرداز توطئه است و به حدی حمایت جمع کرده که می‌تواند در رأی‌گیری شرکت کند.

ترامپ هنوز به صورت عمومی از کسی حمایت نکرده است؛ اما او و تیمش به صورت خصوصی از مک‌دنیل طرف‌داری می‌کنند که توانست اندکی بعد از انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۶ ریاست کمیته را به دست بگیرد. با این حال، بسیاری از نیروهای وفادار به ترامپ، مک‌دنیل، خواهرزاده میت رامنی (سناتور یوتا) را مقصر ناکامی‌ها و مشکلات اخیر حزب می‌دانند.

دیلن در مصاحبه‌ای تأکید کرد که اکثریت قاطع جمهوری‌خواهان خواهان تغییر رهبر کمیته ملی جمهوری‌خواهان هستند. او به هر یک از ۱۶۸ عضو منتخب کمیته از پیامدهای سیاسی جدی در صورت انتخاب مجدد مک‌دنیل هشدار داد.

دیلن به آسوشیتدپرس گفت: «برای آن دسته از اعضای حزب که نه بر اساس آن‌چه مردم ایالت‌شان می‌خواهند؛ بلکه با منافع شخصی خود رأی می‌دهند، در دور بعدی انتخابات با مشکل روبه‌رو خواهند شد».

بعد از اطلاع از اظهارات دیل، مک‌دنیل گفت که این شبیه به یک تهدید است. او حمله‌های زشت فزاینده علیه خود و کمیته را محکوم کرد. او گفت: «هیچ‌کس بیش از دموکرات‌ها از این ماجرا خوشحال نیستند؛ چون وقتی آن‌ها نیز با هم دعوا می‌کنند لذت می‌برم».

رأی‌گیری روز جمعه برای ریاست کمیته ملی جمهوری‌خواهان، آخرین آزمون مهم برای رهبری یک حزب جمهوری‌خواه چنددسته است که پیش از انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۴، با مسائلی در مورد آینده خود و نفوذ ترامپ دست‌وپنجه نرم می‌کند. در اوایل این ماه، درگیری‌های داخلی حزب در معرض دید عموم قرار گرفت؛ زیرا اتحاد جمهوری‌خواهان کنگره برای ریاست مک‌کارتی در مجلس، توسط همین گروه ترامپیست‌ها که مک‌دنیل را به چالش کشیده‌اند، با مشکل مواجه شد.

در هر دو مورد، ترامپ تلاش کرد که نیروهای خود را کنترل کند. کسانی که می‌خواهند به هر قیمتی که شده، با وضعیت موجود مبارزه کنند؛ فرقی ندارد مک‌کارتی باشد یا مک‌دنیل.

جمعه گذشته، گروهی از جمهوری‌خواهان ترامپیست فلوریدا که به دنبال تغییر نظر اعضای کمیته بودند، خواهان برگزاری رأی‌گیری عدم اعتماد به مک‌دنیل بودند. اقدامی که توسط جمهوری‌خواهان چندین ایالت در هفته‌های گذشته نیز انجام شده بود. اما تجمع فلوریدایی‌ها که مخالف اصلی مک‌کارتی، مت گیتز نیز در آن حضور داشت، نتوانست برای برگزاری رأی‌گیری به حدنصاب دست یابد.

با این حال، ده‌های معترض ضد مک‌دنیل در بیرون از جلسه، نشان‌هایی را حمل می‌کردند که روی یکی از آن‌ها نوشته بود: رونا نفوذی است.

آنتونی ساباتینی، جمهوری‌خواه عضو کمیته که اقدامات ضد مک‌دنیل را رهبری می‌کرد در تماسی تلفنی گفت: مهم‌ترین مسئله این است که ما یک رهبر قوی می‌خواهیم که با جنبش «دوباره آمریکا را عالی کن» در ارتباط باشد؛ اما رونا این‌چنین نیست. او اعتماد رأی‌دهندگان را از دست داده است.

به گفته منابع آگاه، ترامپ به درخواست مک‌دنیل از ورود به دعوای ریاست کمیته اجتناب کرده است. اگرچه در صورت درخواست مک‌دنیل، رئیس‌جمهور سابق از او حمایت خواهد کرد؛ اما تیم رئیس فعلی کمیته ملی جمهور‌ی‌خواهان باور دارد که او بدون حمایت علنی ترامپ نیز می‌تواند پیروز شود. در این صورت، مک‌دنیل نیز در انتخابات مقدماتی ۲۰۲۴، چهره بی‌طرفانه خود را حفظ کند.

بر اساس آیین‌نامه‌ها، کمیته باید در انتخابات مقدماتی ریاست‌جمهوری بی‌طرف باشد. ترامپ فعلاً تنها کاندیدای جمهوری‌خواه بوده که رسماً اعلام حضور کرده است؛ اما انتظار می‌رود سایر چهره‌های بزرگ حزب نیز در ماه‌های پیش‌رو حضورشان را اعلام کنند.

با اینن حال، به گفته افراد آشنا به طرز فکر ترامپ، در صورتی که نیاز باشد ترامپ هنوز هم می‌تواند قبل از رأی‌گیری روز جمعه، از مک‌دنیل حمایت کند.

حداقل سه نفر از مشاوران ارشد ترامپ، سوزی ویلز، کریس لاسیویتا و کلیتن هنسن قرار است در جلسه سه‌روزه زمستانی کمیته در کالیفرنیای جنوبی شرکت کنند. در این نشست، بسیاری از رأی‌ها مشخص می‌شود. در حالی که حضور تیم ترامپ از طرف مک‌دنیل نیست، اما آن‌ها در گفتگوهای خصوصی مشخص کرده‌اند که مک‌دنیل حمایت می‌کنند.

انتظار می‌رود تیم معاونان غیررسمی مک‌دنیل شامل کیلین کانوی (مشاور ارشد ترامپ)، رینس پریباس (رئیس کارکنان دولت ترامپ)، بلیک مسترز (کاندیدای سابق آریزونا برای انتخابات سنا)، تونی پرکینز (رئیس شورای تحقیقات خانواده) و هیو هیوت (تحلیل‌گر راست‌گرا) است. یکی دیگر از چهره‌های مهم وفادار به ترامپ که در تیم مک‌دنیل حضور دارد، دیوید بوسی (عضو کمیته ملی جمهوری‌خواهان ایالت مریلند) است.

لیست مهمانان دیلن هنوز کاملاً قطعی نشده است. او در آخر هفته گفت که تیمش احتمالاً شامل کری لیک (نامزد سابق فرمانداری آریزونا)، چارلی کرک (اینفلوئنسر ترامپیست) و جان ریچ (خواننده سبک کانتری) خواهد بود.

بعد از نتایج ناامیدکننده سه دوره انتخابات ملی، حس ناراحتی بزرگی میان رأی‌دهندگان جمهوری‌خواه و اعضای کمیته ملی جمهوری‌خواهان در مورد سلامت حزب پدیده آمده است. برخی به شکل فزاینده خواستار عبور از ترامپ و به تبع آن، از مک‌دنیل هستند؛ چرا که او را به عنوان متحد نزدیک ترامپ می‌بینند. با اینکه حتی برخی از طرف‌داران ترامپ خارج از کمیته، حمایت مک‌دنیل از او ناکافی می‌دانند.

بیل پالاتوچی، یکی از اعضای کمیته از ایالت نیوجرسی که منتقد سرسخت ترامپ و مک‌دنیل است می‌گوید: او بیش از چهار سگ خانگی ترامپ بوده است.

با اینکه پالاتوچی از دیلن حمایت کرده است، شک دارد که او برای شکست مک‌دنیل، آرای کافی داشته باشد.

دیلن در هفته‌های اخیر سیل حملاتی را علیه مک‌دنیل به راه انداخته که در سراسر جنبش «دوباره آمریکا را عالی کن» طنین‌انداز شده است؛ اما با افزایش حمایت ترامپیست‌ها، دیلن ممکن است حمایت بالقوه اعضای اصلی کمیته را که متشکل از فعالان و مقامات ۵۰ ایالت است را از دست بدهد.

او توجهات را به چندین نمونه از سوءهزینه و سوءمدیریت آشکار تحت نظارت مک‌دنیل متمرکز شده است. تیم مک‌دنیل، با حمایت مقامات سابق دولت ترامپ مانند ویلز نیز ادعا می‌کنند این ادعاها نادرست یا گمراه‌کننده است.

در روزهای اخیر حملات علیه مک‌دنیل تشدید شده است. هفته گذشته، دیلن ادعاهایی را مطرح کرد که یکی از متحدان مک‌دنیل در یک مکالمه خصوصی در مورد دین و اعتقاد دیلن، شک و شبهه ایجاد کرد. دیلن اصالتاً هندی بوده و عضو مذهب سیک است.

دیلن همچنین بر واشنگتن‌پست مانور داد که در طبق آن، مک‌دنیل در چندین گفتگوی خصوصی با اعضای کمیته گفته است که تنها او می‌تواند در صورت باخت ترامپ در رقابت‌های مقدماتی حزب برای نامزدی ۲۰۲۴، وی را از نامزدی مستقل برای ریاست‌جمهوری و نابودکردن شانس حزب برای پیروزی در انتخابات، منصرف کند.

دیلن به آسوشیتدپرس گفت: او به خیلی‌ها گفته تنها خودش می‌تواند ترامپ را کنترل کند. دیلن گفت: «او به بسیاری از مردم این را گفت: فقط من می‌توانم ترامپ را کنترل کنم.

مک‌دنیل نیز ادعاهایی را مضحک خواند .مک‌دنیل گفت: پس از شش سال کار با رئیس‌جمهور ترامپ، فکر نمی‌کنم کسی بتواند او را کنترل کند.

در همین حال، مک‌دنیل نسبت به خطری بزرگ هشدار داد اگر جمهوری‌خواهان نتوانند با آغاز فصل انتخابات ۲۰۲۴ جلوی درگیری‌های داخلی را بگیرند، اتفاق خواهد افتاد. حزب جمهوری‌خواه برای به دست‌آوردن اکثریت سنا و حفظ کنترل مجلس نمایندگان در موقعیت خوبی قرار دارد، اگرچه بیشتر تمرکز کمیته بر رقابت ریاست‌جمهوری قرار دارد.

او گفت: این مسئله خیلی حیاتی است؛ زیرا با نزدیک‌شدن به ۲۰۲۴، ما باید برچسب‌زدن، حمله و شیطان‌نمایی دیگر جمهوری‌خواهان را تا تمام کنیم. در غیر این صورت نمی‌توانیم آن‌ها را بعد رقابت‌های مقدماتی گرد هم آوریم.

دیلن نیز گفت که اگر مک‌دنیل در نهایت پیروز شود، او قطعاً پشت او خواهد ایستاد.