به گزارش اکوایران، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده گفت در حال حاضر احیای برجام برای واشنگتن موضوعیت ندارد.

بنا بر گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت خارجه ایالات متحده، ندپرایس، سخنگوی این وزارت‌خانه، در پاسخ به پرسشی پیرامون تلاش‌ها در اروپا برای تروریستی نامیدن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و موضع واشنگتن در این باره گفت: «ایالات متحده همزمان با بریتانیا و اتحادیه اروپا، تحریم‌های جدیدی علیه 10 فرد ایرانی دیگر از جمله معاون وزیر اطلاعات ایران و فرماندهان کلیدی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و همچنین یک نهاد ایرانی دیگر اعمال کرد«. پرایس گفت این اقدام به دلیل «نقض حقوق بشر» و با مشورت متحدان و شرکای ایالات متحده صورت گرفته و «ما در نیاز به مقابله با حاکمیت ایران با متحدان و شرکای‌مان هم‌جهت شده‌ایم».

پرایس هم‌چنین در پاسخ به پرسشی در مورد رزمایش مشترک در حال انجام آمریکا و اسرائیل (جونیپر اوک) که که در واقع شبیه حمله به ایران است و این‌که آیا این بدان معناست که دیپلماسی با ایران از میز خارج شده، گفت: «نه، این بدان معناست که تعهد امنیتی ما به اسرائیل کاملاً استوار است. و تمرینات، از جمله تمرینات نظامی، با شرکای اسرائیلی ما چیزی است که ما به طور معمول در گذشته انجام داده ایم. من باید شما را به وزارت دفاع ارجاع دهم تا در این مورد صحبت کنید. اما این بازتابی از همکاری امنیتی و تعهدی است که ما نسبت به شرکای اسرائیلی خود داریم. ما روزانه با شرکای اسرائیلی خود کار می‌کنیم تا آماده رویارویی با هر چالشی باشیم. اما این رزمایش بازتابی از تعهد امنیتی آهنینی است که ما مدت‌هاست به آن پایبند بوده‌ایم».

سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده در برابر پرسش دیگری پیرامون اظهارات جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا پیرامون تروریستی نامیدن سپاه پاسخ داد: «وقتی نوبت به متحدان اروپایی‌مان می‌رسد، ما از رویکرد قوی و اصولی اروپا در قبال سپاه پاسداران انقلاب اسلامی استقبال می‌کنیم. ما اقدامات اروپا علیه سپاه را تحسین می کنیم. متحدان اروپایی ما با تهدیدها و چالش‌های ناشی از سپاه پاسداران آشنا هستند. ما از همکاری و هماهنگی بسیار نزدیک با اروپا برای مقابله با این چالش‌ها برخوردار بوده‌ایم».

او هم‌چنین در واکنش به اظهارات بورل پیرامون مبنی بر این‌که برجام هنوز نمرده است، گفت: «من نمی‌توانم در مورد اظهارات میئول سیاست خارجه اتحادیه صحبت کنم و بهتر است خود اتحادیه اروپا در این مورد توضیح دهد و این‌ها سوالات متحدان اروپایی ما هستند. اما آن‌چه برای ما موضوعیت ندارد، برجام است. ما بسیار واضح گفته‌ایم که برجام در دستور کار نیست و ماه‌هاست که در دستور کار قرار نگرفته است. ایران پیوسته به فرصت‌ها برای پیگیری بازگشت متقابل به پایبندی به برجام پشت کرده است».

 

 


نخستین قسمت از سری مستندهای «اکوایران» از مجموعه دختران ایران با عنوان «زن روزهای سرد» را درباره عاطفه احمدی مشاهده کنید: