به گزارش اکوایران، در بزرگ‌ترین تغییر در رهبری جنگ در اوکراین، روز سه‌شنبه چندین مقام ارشد این کشور استعفا دادند، اتفاقی که یکی از دستیاران ولادیمیر زلنسکی آن را پاسخی به درخواست‌های عمومی برای «عدالت» خواند.

بنا بر گزارشی از خبرگزاری رویترز، تعدادی از این استعفاها با اتهامات فساد مرتبط بوده است. اوکراین از گذشته سابقه فساد و حکمرانی متزلزل را دارد و تحت فشار بین‌المللی است تا نشان دهد می‌تواند درباره میلیاردها دلار کمک غرب مسئولیت‌پذیر باشد.

زلنسکی در سخنرانی ویدئویی شبانه‌اش گفت: «تصمیماتی در مورد تغییر در پرسنل و مقامات در سطوح مختلف وزارتخانه‌ها و سایر بخش‌های دولت و همچنین ماموران قانون اتخاذ شده‌است». میخائیلو پودولیاک، دستیار زلنسکی هم در توییتی نوشت: «رئیس‌جمهور درخواست‌های جامعه را می‌بیند و می‌شنود. و خواسته اصلی مردم یک چیز است؛ عدالت برای همه.»

در میان کسانی که صبح روز سه شنبه از سمت خود کناره‌گیری کردند یا برکنار شدند، یک معاون دادستان کل، یک معاون وزیر دفاع و معاون رئیس دفتر خود زلنسکی بودند.

MB7EZY4AAZKMDJPZ5YWH3LYV7U

این تغییرات دو روز پس آن اتفاق افتاد که معاون وزیر زیرساخت به اختلاس 400 هزار دلار از طریق قراردادهای خرید ژنراتور، متهم و دستگیر شد. این یکی از اولین رسوایی‌های بزرگ فساد بود که از زمان آغاز جنگ علنی شده است.

وزارت دفاع گفت که ویاچسلاو شاپوالوف، معاون وزیر دفاع، مسئول تامین تجهیزات نیروها، صبح روز سه‌شنبه در «اقدامی شایسته» برای حفظ اعتماد -پس از اتهامات رسانه‌ای مبنی بر فساد که هم خودش و هم وزارتخانه آن‌ها را رد کردند- استعفا داد.

دفتر دادستانی، بدون ذکر دلیل اعلام کرد که الکسی سیموننکو، معاون دادستان کل، از سمت خود برکنار شده است. سیموننکو به خاطر گذراندن تعطیلات در اسپانیا مورد انتقاد رسانه‌های اوکراین قرار گرفته بود.

زلنسکی در صحبت‌های خود نام هیچ مقامی را ذکر نکرد، اما سفر مقامات به خارج از کشور را ممنوع اعلام کرد.

او گفت: «فارق شدن از جنگ تجملی است که هیچ‌کس نمی‌تواند داشته باشد. اگر کسی بخواهد استراحت کند، باید خارج از مقامات دولتی استراحت کند».

کایریلو تیموشنکو، معاون رئیس دفتر زلنسکی، استعفای خود را بدون ذکر دلیل اعلام کرد. او به برگزاری کمپین انتخاباتی رئیس‌جمهور در سال 2019 کمک کرده بود و اخیراً مسئول نظارت بر سیاست‌های منطقه‌ای بود.

کیف می‌گوید که از زمان تهاجم روسیه، افزایش احساسات میهن پرستانه موجب کاهش فساد شده است. با این حال، رهبر حزب خادم مردم زلنسکی روز دوشنبه وعده داد که مقامات متخلف در اقدامات ضد فساد پیش‌رو دستگیر خواهند شد و در صورت لزوم به حکومت نظامی متوسل خواهند شد.

بهار تعیین‌کننده

علیرغم تلفات سنگین دو طرف، دو ماه است که خطوط مقدم در جنگ تا حد زیادی ثابت مانده‌اند.

کشورهای غربی هفته گذشته متعهد شدند میلیاردها دلار کمک نظامی به اوکراین ارائه کنند، اما هنوز به درخواست کیف برای صدها تانک سنگین- که کیف می‌گوید برای بازیابی مناطق اشغالی به آن‌ها نیاز دارد- پاسخ نداده‌اند.

اکثر کارشناسان دفاعی می‌گویند مناسب‌ترین تانکی که به تعداد کافی نیز موجود است، تانک‌های لئوپارد ساخت آلمان هستند. اما برلین تاکنون از تأمین آن‌ها، یا موافقت برای ارسال آن‌ها توسط دیگر کشورهای اروپایی نظیر لهستان خودداری کرده است.

3JC3UUAU3FIDJL6QTR3LQ4LISQ

دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا روز دوشنبه گفت که آلمان، مانع از ارسال تانک‌های لئوپارد توسط دیگر کشورها نمی‌شود. این اعتقاد به طور گسترده وجود دارد که اوکراین و روسیه هر دو در حال برنامه‌ریزی حملات بهاری برای شکستن بن‌بست فعلی در جبهه‌های جنگ شرق و جنوب اوکراین هستند.

وادیم اسکیبیتسکی، معاون رئیس سازمان اطلاعات نظامی اوکراین، در مصاحبه با سایت خبری دلفی گفت: «اگر حمله بزرگی که روسیه این بار برنامه‌ریزی کرده است شکست بخورد، به معنی نابودی روسیه و پوتین خواهد بود.

در همین حال، نیروهای روسیه دونتسک در شرق اوکراین را بمباران کردند. ارتش اوکراین روز سه شنبه اعلام کرد، نیروهای اوکراینی 11 حمله را دفع کردند که 10 مورد آن در منطقه دونتسک به خصوص در شهر باخموت بوده است. نیروهای روسی ماه‌هاست برای کنترل باخموت فشار می‌آوردند، اما موفقیت کمی داشته‌اند.

روسیه در فوریه سال گذشته به اوکراین حمله کرد و شهرهای این کشور را با خاک یکسان کرد و هزاران غیرنظامی را کشت. کیف حمله اولیه به پایتخت را دفع کرد و در نیمه دوم سال 2022 بخشی از قلمرو تصرف‌شده را پس گرفت و می‌گوید که قصد دارد تمام نیروهای روسیه را از این کشور خارج کند.

مسکو، رئیس ستاد کل ارتش، والری گراسیموف، را مسئول فرماندهی مستقیم جنگ در اوکراین کرد. این حداقل سومین تغییر اساسی در رهبری نظامی مسکو است.