به گزارش اکوایران جنگجویان گروه واگنر به پیاده نظام یکبار مصرف روسیه در شرق اوکراین تبدیل شده‌اند، اما یک سند از سازمان اطلاعات ارتش اوکراین که به دست سی‌ان‌ان رسیده است نشان می‌دهد که آنها تا چه حد در اطراف شهر باخموت مؤثر بوده‌اند، و اینکه جنگیدن با آنها چقدر دشوار است.

واگنر یک پیمانکار نظامی خصوصی است که توسط الیگارش روسی، یوگنی پریگوژین اداره می‌شود، که در هفته‌های اخیر در خط مقدم به‌شدت در معرض توجه بوده است. بنا بر گزارشی از سی‌ان‌ان جنگجویان واگنر به طور عمده‌ای در تصرف سولدار -در چند کیلومتری شمال باخموت- و مناطق اطراف این شهر مشارکت داشته‌اند.

گزارش اطلاعاتی اوکراین به این نتیجه رسیده است که واگنر یک تهدید منحصر به فرد در درگیری‌های نزدیک است، حتی زمانی که متحمل تلفات فوق العاده سنگین می‌شوند. در این گزارش آمده است: «مرگ هزاران سرباز واگنر برای جامعه روسیه اهمیتی ندارد. تیم‌های تهاجمی واگنر نمی‌توانند بدون اجازه عقب‌نشینی کنند. مجازات عقب‌نشینی غیرمجاز یک گروه بدون مجروح شدن اعدام در لحظه است».

شنود تلفنی که توسط یک منبع اطلاعاتی اوکراینی به دست آمده و با سی‌ان‌ان به اشتراک گذاشته شده است نیز نشان‌دهنده رفتار بی‌رحمانه در میدان جنگ است. در یکی از این مکالمات، شنیده می‌شود که سربازی در مورد سرباز دیگری صحبت می‌کند که سعی کرده تسلیم اوکراینی‌ها شود. او می‌گوید: «واگنری‌ها او را گرفتند و بیضه‌هایش را بریدند.»

0x0

بر اساس ارزیابی اوکراین، جنگجویان مجروح واگنر اغلب ساعت‌ها در میدان نبرد رها می‌شوند: «پیاده نظام تهاجمی اجازه ندارند مجروحان را از میدان نبرد خارج کنند، چرا که وظیفه اصلی آن‌ها ادامه حمله تا زمان رسیدن به هدف است. اگر حمله با شکست مواجه شد، عقب نشینی فقط در طول شب مجاز است.»

درحالی که بی‌تفاوتی در این گروه نسبت به تلفات جنگجویان بی‌رحمانه است، ارزیابی اوکراین می‌گوید که تاکتیک‌های واگنر «تنها تاکتیک مؤثر برای نیروهای زمینی روسیه است که اکثر آن‌ها را نیروهای بسیج شده‌ی آموزش‌ندیده تشکیل می‌دهند.»

در این گزارش آمده که ممکن است حتی ارتش روسیه هم به دنبال تطبیق بیشتر تاکتیک‌های خود با استراتژی واگنر باشد: «پیشنهاد شده‌ که به‌جای گردان‌های تاکتیکی کلاسیک نیروهای مسلح روسیه، گروه‌های تهاجمی تشکیل شوند.»

این تغییر قابل توجهی در شیوه سنتی جنگ روس‌ها خواهد بود که به واحدهای بزرگ مکانیزه متکی بود.

شیوه جنگ واگنر

گزارش اوکراینی‌ها می‌گوید که واگنر نیروهای خود را در گروه‌های متحرک ده یا دوازده نفره مجهز به آرپی‌جی و با استفاده از اطلاعات بی‌درنگ پهپادها به میدان می‌فرستد، اطلاعاتی که به گفته این گزارش «عنصر کلیدی» موفقیت آن‌هاست.

230116160945-01-pmc-wagner-building-st-petersburg

بر اساس این سند، ابزار دیگری که سربازان واگنر در اختیار دارند، تجهیزات ارتباطی ساخت شرکت موتورولا است. موتورولا به سی‌ان‌ان گفت که فروش تمام محصولات خود به روسیه را تعلیق کرده است.

زندانیانی که ده‌ها هزار نفرشان توسط واگنر به خدمت گرفته‌ شده‌اند اغلب موج اول حمله را تشکیل می دهند و بیش‌ترین تلفات را می دهند، -به گفته مقامات اوکراینی تا 80 درصد. جنگجویان با تجربه‌تر، با عینک‌های حرارتی و تجهیزات دید در شب به دنبال آن‌ها می‌روند.

زمانی که نیروهای واگنر موفق به گرفتن یک موقعیت می‌شوند، پشتیبانی توپخانه به آنها این امکان را می‌دهد که دستاوردهای خود را تحکیم کنند. بنا بر گزارش اوکراین، هماهنگی خاصی بین واگنر و ارتش روسیه وجود ندارد. در یک تماس شنود شده، یک سرباز به پدرش گفت که واحد او به اشتباه یک خودروی واگنر را منفجر کرده است.

پریگوژین -مالک خصوصی گروه واگنر و معروف به «آشپز پوتین»- بارها تاکید کرده که جنگجویان او مسئول تصرف شهر سولدار و شهرک‌های اطراف آن در هفته گذشته بوده‌اند، که اولین دستاورد روسیه در چند ماه اخیر است. او مدعی شد: «هیچ واحدی به جز عوامل واگنر در حمله به سولدار دخیل نبودند.»

پریگوژین در نبردی مستمر با تشکیلات نظامی روسیه است، که او بارها آن‌ها را ناکارآمد و فاسد خوانده است.

به گفته اطلاعات انگلستان، والری گراسیموف، رئیس ستاد ارتش روسیه دستور داده است که سربازان باید ظاهر مرتب‌تری داشته باشند. پریگوژین پاسخ داد که «جنگ جای افراد شجاع و فعال است، نه جای افرادی با صورت تراشیده.»

TASS_55671635

وقتی پوتینسیم در میدان نبرد کاربرد ندارد؛ چگونه شیوه حکمرانی پوتین گریبان‌گیر او در جنگ شد؟

وزارت دفاع بریتانیا روز دوشنبه در اظهار نظر در مورد سخت‌گیری‌های جدید گراسیموف گفت: «نیروهای روسیه همچنان در بن‌بست عملیاتی هستند و تلفات سنگین متحمل می شود. اولویت دادن گراسیموف به مقررات جزئی، ترس بسیاری از کسانی که به او مشکوک هستند را تأیید می کند.»

گراسیموف در اوایل ماه جاری در بحبوحه انتقادها از کمپین جنگی متزلزل روسیه، به عنوان فرمانده کل به اصطلاح «عملیات نظامی ویژه» روسیه در اوکراین منصوب شد.

تا زمانی که وزارت دفاع روسیه عملکرد ضعیفی داشته باشد، پریگوژین به ارتش می‌تازد و منابع بیشتری را برای واگنر طلب می‌کند.

به نظر می رسد این گروه می‌تواند از راه‌های دیگری نیز به تسلیحات دست یابد. مقامات آمریکایی هفته گذشته گفتند که واگنر از کره شمالی تسلیحات تهیه کرده است. جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی گفت: «ماه گذشته، کره شمالی محموله راکت و موشک را برای استفاده گروه واگنر به روسیه تحویل داده است.»

راسپوتین جدید؟

پریگوژین در جاه طلبی کم ندارد. هفته گذشته در حالی که در سولدار ایستاده بود، گفت: «واگنر احتمالاً با تجربه‌ترین ارتش امروز جهان است». او ادعا کرد که نیروهایش چندین سیستم پرتاب موشک، دفاع هوایی و توپخانه در اختیار دارند.

230120132251-02-wagner-group-military-contractor

ناجی کرملین یا کابوس مردم؛ چگونه «راسپوتینِ پوتین» جنگ فریب را پیش می‌برد؟

پریگوژین همچنین مقایسه‌ای بین واگنر و ارتش روسیه انجام داد و گفت: «به صحبت‌های هر کسی که در میدان است گوش داده می‌شود. فرماندهان با جنگجویان مشورت می کنند و رهبری شرکت با فرماندهان مشورت می‌کند.

به همین دلیل است که واگنر به جلو حرکت کرده است و به حرکت خود ادامه خواهد داد.

دو ماه پیش، آندری کولسنیکوف، پژوهشگر ارشد بنیاد کارنگی برای صلح بین‌المللی، نفوذ فزاینده پریگوژین را به نفوذ گریگوری راسپوتین در دربار تزار نیکلاس دوم تشبیه کرد. کولسنیکوف گفت: «پوتین نیاز دارد که به هر قیمتی در جنگ نتیجه بگیرد. یک کاریزمای منفی و شیطانی در [پریگوژین] وجود دارد و به گونه‌ای، کاریزمای منفی او می‌تواند با پوتین رقابت کند.»

به نظر می‌رسد که پریگوژین از مقایسه شدن با راسپوتین، یک شخصیت عرفانی که بیماری هموفیلی-اختلال خونریزی- پسر تزار را درمان کرد، مجذوب شده است. روز گذشته او در واکنش به این تشبیه‌ها گفت: «متاسفانه، من خونریزی را متوقف نمی‌کنم. من خون دشمنان سرزمین مادری را می‌ریزم. و نه از طریق افسون، بلکه با درگیری مستقیم با آنها.»