به گزارش اکوایران، علی‌رغم فشار شدید فعالان محافظه‌کار و صدای مخالف از درون کمیته برای تغییر رهبری پس از سه دوره متوالی شکست مفتضح در انتخابات ملی، اعضای کمیته ملی جمهوری‌خواه روز جمعه مجدداً رونا مک‌دنیل را برای چهارمین دوره دوساله برگزید.

به نوشته نیویورک‌تایمز، خانم مک‌دنیل، یک جمهوری‌خواه از ایالت میشیگان است که در سال ۲۰۱۷ توسط رئیس‌جمهور دونالد جی. ترامپ برای رهبری حزب انتخاب شد. او توسط هارمیت دیلن، جمهوری‌خواه اهل کالیفرنیا به چالش کشیده شده بود. دیلن توسط ائتلافی متشکل از محافظه‌کاران افراطی و مخالفین سومین کاندیداتوری ریاست‌جمهوری ترامپ حمایت می‌شد.

خانم مک‌دنیل ۴۹ساله، نوه جورج رامنی، فرماندار جمهوری‌خواه میانه‌رو میشیگان و خواهرزاده میت‌رامنی، سناتور جمهوری‌خواه یوتا وعده داد که در عین بی‌طرفی، تغییراتی که فعالان جمهوری‌خواه می‌خواهد را محقق کند. این وعده‌ها و رابطه‌ای که طی سال‌ها با ۱۶۸ عضو کمیته به دست آورده بود جواب داد. اکنون حزب نیز خود را برای یک رقابت بزرگ برای کسب نامزدی حزب در انتخابا ت۲۰۲۴ آماده می‌کند.

مایک کوکلمن، رئیس حزب جمهوری‌خواه کانزاس گفت: ما در این برهه زمانی به تداوم نیاز داریم. هیچ کدام از مخالفین و گزینه‌های جایگزین نتوانستند چیزی غیر از آنچه که مک‌دنیل می‌خواهد انجام دهد، ارائه کند.

اما نبرد پرتنشی که معمولا یک انتخابات کم‌اهمیت و بی‌سروصدا برای رهبری کمیته ملی جمهوری‌خواهان بود، حزبی را نشان داد که به خاطر اختلافات عمیق نمی‌تواند مسیرش را بیابد. جمهوری‌خواهان در سال ۲۰۱۸، کنگره و سنا را از دست داده و در سال ۲۰۲۰ نیز کاخ سفید را به حزب رقیب واگذار کردند و در نهایت در انتخابات میان‌دوره‌ای ۲۰۲۲ نیز در عملکردی ضعیف و بی‌سابقه، به حزب حاکم باختند.

حامیان دیلن، ایمیل‌های شخصی اعضای کمیته را در اینترنت منتشر کرد که باعث شد سیل پیام‌های خشن روانه آن‌ها شود. فعالان محافظه‌کار نیز پشت سر هم با آن‌ها تماس گرفته یا شخصا به ملاقات آن‌ها می‌رفتند. مک‌دنیل نیز کمپینش اعضا را به حمایت از خود ترغیب کرده و در رسانه‌های مختلف جناح راست حضور میافت. او همچنین شعاری مشابه آنچه پدربزرگش در دهه ۱۹۶۰ کرد، وام گرفت.

این دعوا منعکس کننده مناقشات جنجالی و درون حزبی بود که تلاش کوین مک‌کارتی برای ریاست مجلس نمایندگان را دچار وقفه کرد و سناتور میچ مک‌کانل، رهبر اقلیت سنا، برای حفظ موقعیت رهبری خود با آن مواجه است. در پایان، خانم مک دانیل ۱۱۱ رای به دست آورد، یعنی کمی بیش‌تر از دو سوم اعضایی که در استراحت‌گاه ساحلی مجلل والدورف آستوریا در دانا پوینت، کالیفرنیا، جایی که جلسه برگزار شد، به صورت خصوصی رای دادند. خانم دیلون تنها 51 رای کسب کرد.

خانم مک‌دانیل پس از مکث به دلیل تشویق حاضران، خانم دیلون و مایک لیندل (مدیر اجرایی MyPillow و وفادار به نظریات توطئه ترامپ) که چهار رای به دست آورد، را به جلوی سالن رقص دعوت کرد. خانم مک دانیل گفت: «ما صدای مردم را شنیدیم. اما با متحد شدن ما و همراهی همه ما، دموکرات‌ها در سال 2024 صدای ما را خواهند شنید.»

خانم دیلون که پس از شکست خود با خبرنگاران صحبت می کرد،  از در آغوش گرفتن رقیبش خودداری کرد و خانم مک‌دانیل را متهم کرد که از منابع کمیته برای حمایت از پیشنهاد خود استفاده می‌کند و به اعضا قول می‌دهد در ازای رای آن‌ها، پست‌های کمیته را افزایش دهند و از اعضای حزب در ایالات حمایت کنند. خانم دیلون گفت: «در پایان، اگر حزب ما کاملاً با ریشه‌های مردمی فاصله بگیرد، ما باید کاری انجام دهیم».

مناظره بین این دو رقیب جمهوری‌خواه عموما بر بهترین راه برای پیروزی حزب متمرکز بود. و در حالی که خانم مک‌دانیل مشتاق بود تا پیروزی حزب در سال گذشته را با وجود فاصله اندک تبلیغ کند، شبح انتخابات بعدی به شدت بر این گردهمایی گسترده بود. خانم دیلون ادعا کرد که در گفتگوهای خصوصی، برخی از نامزدهای احتمالی 2024 این سوال را مطرح کرده اند که آیا R.N.C. در رقابت‌های مقدماتی (که ترامپ هم در ان شرکت دارد)، بی طرف می ماند.

روز پنج‌شنبه، ران دیسانتیس، فرماندار فلوریدا، که به طور گسترده به عنوان یکی از رقبای اصلی انتخابات سال 2024 شناخته می‌شود، وارد میدان شده و از خانم دیلون تمجید کرد و خواستار تزریق «خون تازه» در رگ‌های کمیته شد. با توجه به اینکه ترامپ از حمایت از خانم مک دانیل طفره رفت، با این حال، برخی از دستیاران ارشد کمپین انتخاباتی ترامپ (از جمله کلیان کانوی، دستیار باسابقه دولت ترامپ) سخنران مهمان شام پنج‌شنبه شب بود. با این حال، به عنوان یک کمپین نیابتی برای سنجش نفوذ ترامپ بر حزب جمهوری خواه، رقابت برای رهبری کمیته چندان معیار به حساب نمی‌شود. 

خانم دیلون در سال 2020 یکی از رهبران انکارکننده نتایج انتخابات بود و لی هرگز از نفوذ ترامپ برای سرنگونی خانم مک دانیل استفاده نکرد. برخی از بزرگترین نمایندگان جناح راست حزب، از جمله تاکر کارلسون مجری فاکس نیوز و چارلی کرک، بنیان‌گذار گروه نقطه عطف ایالات متحده (یک گروه جوان محافظه‌کار طرفدار ترامپ) از کمپین او حمایت کردند.

اما برخی از صریح ترین اعضای ضد ترامپ در R.N.C نیز استدلال می کردند که درخواست خانم دیلون برای تغییر به بهترین وجه با تلاش‌های آن‌ها برای حرکت حزب فراتر از رئیس‌جمهور سابق هماهنگ است. این کمیته پس از حمله 6 ژانویه 2021 به ساختمان کنگره، نقش اصلی را در دفاع از آقای ترامپ ایفا کرد و ماه ها لایحه‌های دفاع حقوقی شخصی او را تامین مالی کرد تا اینکه او در نهایت در ماه نوامبر نامزدی خود را اعلام کرد.

برخی از اعضای مخالف ترامپ نگران هستند که خانم مک دانیل، یکی از حامیان سرسخت رئیس‌جمهور سابق، از کمیته برای پایین آوردن کفه ترازو به نفع او استفاده کند. اسکار براک، یکی از اعضای کمیته از تنسی، درخواستی خصوصی از اعضا کرد و خانم مک دانیل را به آقای ترامپ گره زد و گفت که «به وضوح زمان» آن رسیده که حزب از لوتی رهبری او خارج شود. بعداً، آقای براک در مصاحبه‌ای گفت که در مبارزه برای نامزدی جمهوری‌خواهان بی‌طرف مانده است، اما متقاعد شده است که خانم مک‌دانیل از رئیس‌جمهور سابق پیروی می‌کند.