به گزارش اکوایران، فعالان اپوزیسیون دولت اسد و یک ایستگاه رادیویی حامی دولت اعلام کردند که هواپیماهای بدون سرنشین یک‌شنبه شب به یک کاروان کامیون در شرق سوریه حمله کردند. گفته شده این حمله بلافاصله پس از عبور این کاروان از عراق به سمت این کشور انجام شده است. هنوز از تلفات این حادثه خبری منتشر نشده است.

المیادین به نقل از منابع خود مدعی شده که این کامیون‌ها متعلق به ایران بوده و در این حمله سه کامیون حامل مواد غذایی صادراتی مانند برنج و آرد هدف قرار گرفته است. با این حال، خبرگزاری ایسنا، بر اساس منابع خبری سوری خود اعلام کرد که این کاروان خودرویی متعلق به «گروه‌های مقاومت عراقی» بوده است.

به نوشته آسوشیتدپرس، هیچ طرفی مسئولیت حمله به کاروان در منطقه مرزی بوکمال سوریه که تحت کنترل نیروهای نزدیک به ایران قرار دارد است، به عهده نگرفته است. با این حال، دیده‌بان حقوق بشر سوریه مستقر در بریتانیا گفت که به نظر می‌رسد این پهپادها از ائتلاف تحت رهبری ایالات متحده بوده و افزود که آن‌ها شش کامیون یخچال‌دار را هدف قرار دادند. این گروه ادعا کرده این حمله تلفات جانی داشته و آمبولانس‌ها به سرعت به منطقه اعزام شدند. با این حال، المیادین گزارش داده که این حمله  هیچ خسارت جانی برجای نگذاشته است. در بغداد هم یکی از مقامات نیروهای نزدیک به ایران با تأیید خبر حمله گفت که فقط یک کامیون مورد اصابت قرار گرفت. وی از تلفات حادثه سخنی نگفت.

این حمله در بحبوحه تشدید تنش بین ایران و رقبای آن در منطقه صورت می‌گیرد. حمله در شرق سوریه به فاصله یک روز پس از آن اتفاق افتاد که پهپادهای حامل بمب، یک کارخانه صنایع دفاعی ایران را در اصفهان هدف قرار داد.

ماه گذشته، رئیس ستاد ارتش اسرائیل با اذعان به جنگ مخفی و در سایه اسرائیل و جمهوری اسلامی و نیروهای متحد این کشور در سراسر منطقه، صرحتا تأیید کرد که اسرائیل پشت حمله ماه نوامبر به یک کاروان کامیون در سوریه بود. سپهبد آویو کوچاوی که در اوایل ماه جاری بازنشسته شد ادعا کردکه ظرفیت‌های نظامی و اطلاعاتی اسرائیل امکان حمله به اهداف تهدیدکننده فراهم می‌کند. سران اسرائیل در گذشته اذعان کرده بودند که به صدها هدف در سوریه و جاهای دیگر حمله کرده‌اند. این به ادعای آن‌ها کارزاری برای خنثی‌سازی فعالیت های منطقه‌ای ایران است.