به گزارش اکوایران، ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین چهارشنبه در دومین سفر خارجی خود از زمان حمله روسیه، به دنبال تسلیحات بیشتر برای دفاع مقابل حمله احتمالی بزرگ روسیه، وارد لندن شد. دفتر ریشی سوناک، نخست‌وزیر بریتانیا اعلام کرد که زلنسکی از آموزش نیروهای نظامی در بریتانیا بازدید کرده و در پارلمان بریتانیا سخنرانی خواهد کرد.

بنا بر گزارش رویترز، دفتر سوناک اعلام کرد که قصد دارد خلبانان جت‌های جنگنده و تفنگ‌داران دریایی اوکراینی را جهت تسریع در تأمین تجهیزات نظامی، آموزش دهد. سوناک در این بیانیه گفت: سفر رئیس‌جمهور زلنسکی به بریتانیا گواهی بر شجاعت، عزم و مبارزه اوکراین و بر دوستی ناگسستنی بین کشورهایمان است.

در ماه دسامبر، زلنسکی در تنها سفر خارجی خود از زمان آغاز جنگ، به ایالات متحده رفته و در کنگره آمریکا سخنرانی کرد. کشورهای غربی از آغاز سال جدید، تعهدات خود برای حمایت نظامی از اوکراین را به طور چشمگیری افزایش داده‌اند؛ اما کیف همچنان خواهان موشک‌هایی با برد بیشتر و هواپیماهای جنگی است.

پس از دستاوردهای بزرگ اوکراین در نیمه دوم سال ۲۰۲۲، روسیه با حضور ده‌ها هزار نیروی تازه بسیج‌شده به جبهه، ابتکار عمل را به دست گرفته است. نیروهای روسی در هفته‌های اخیر در نبردهای زمستانی شرق اوکراین پیشرفت‌های فزاینده‌ای داشته‌اند که به توصیف هر دو طرف، از خونین‌ترین نبردها از آغاز جنگ بود.

کی‌یف انتظار دارد مسکو با نزدیک‌شدن به اولین سالگرد حمله در ۲۴ فوریه، با فشاری قوی، تهاجم را گسترش دهد. الکسی دانیلوف، رئیس امنیت ملی اوکراین روز سه‌شنبه در مصاحبه‌ای با رویترز گفت: روس‌های باید چیزی برای نشان‌دادن به مردم خود داشته باشند و می‌خواهند تا آن تاریخ یک کار بزرگ انجام دهند. او پیش‌بینی کرد تمرکز اخیر روسیه بر منطقه دونتسک در شرق، به حملات جدیدی را به خارکیف در شمال یا زاپوریژژیا در جنوب آن منجر خواهد شد.

روسیه برای آنچه که مبارزه با تهدید امنیتی روابط اوکراین با غرب می‌داند، «عملیات نظامی ویژه» خود را در فوریه سال گذشته آغاز کرد. مسکو اعلام کرد که ارسال تسلیحات غربی به کیف تنها باعث طولانی‌تر شدن جنگ می‌شود. در سال گذشته، این کشور به طور غیرقانونی چهار استان اوکراین را ضمیمه خود کرد. اوکراین می‌گوید تنها راه برای توقف جنگ، حمایت‌های غرب برای بیرون‌راندن نیروهای روسیه است.