به گزارش اکوایران،  بر اساس مطالعه جدید دانشگاه ییل، روسیه حداقل ۶ هزار کودک اوکراینی را در شبه‌جزیره کریمه و خاک روسیه نگه‌داری می‌کند. این کار می‌تواند یک جنایت جنگی قلمداد شود.

بنا بر گزارش الجزیره، محققان مرکز تحقیقات بشردوستانه دانشکده بهداشت عمومی ییل گفتند که حداقل ۴۳ کمپ و مراکز دیگری را شناسایی کرده‌اند که کودکان اوکراینی حداقل چهارماهه، در آن‌ها نگهداری می‌شوند. به نظر می‌رسد این اردوگاه‌ها بازپروری سیاسی و عقیدتی کودکان باشد. در این گزارش آمده است: «اردوگاه‌های به عنوان بخشی از برنامه هم‌پارچه‌سازی معرفی شده‌اند. این مراکز مورد تأیید دولت روسیه بوده و هدف آن بازپروری فرهنگی، تاریخی و اجتماعی کودکان به شکل مطلوب رژیم است».

ناتانیل ریموند، محقق دانشگاه ییل گفت که این سیاست، نقض آشکار کنوانسیون چهارم ژنو در مورد رفتار با غیرنظامیان در طول جنگ، توسط مسکو است. وی به خبرنگاران گفت که از زمان حمله به اوکراین، برخی اقدامات روسیه می‌تواند جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت باشد.

022a0000-0aff-0242-255c-08dad34c0602_w1080_h608

در این گزارش آمده است که این کودکان شامل کسانی بودند که والدین یا قیم معلوم داشتند، کسانی که روسیه آن‌ها را یتیم می‌داند، سایرینی که قبل از حمله تحت مراقبت مؤسسات دولتی اوکراین بودند و کسانی که به خاطر جنگ، وضعیت حضانت آنها نامعلوم است. بر این اساس، برخی از کودکان توسط خانواده‌های روسی به فرزندی پذیرفته شده و یا به مراکز نگهداری در روسیه منتقل شده‌اند.

سفارت روسیه در واشنگتن‌دی‌سی در واکنش به این گزارش‌ها گفت که روسیه کودکانی را که به فرار از اوکراین مجبور شده‌اند را می‌پذیرد. سفارت در پیام‌رسان تلگرام اعلام کرد: تمام تلاش خود را می‌کنیم تا افراد زیر سن قانونی را در خانواده‌ها نگه داشته و در صورت غیبت یا فوت والدین و بستگان، سرپرستی ایتام را به خانواده‌های دیگر منتقل کنیم.

دولت اوکراین اخیراً اعلام کرد که بیش از ۱۴ هزار و ۷۰۰ کودک به روسیه برده شده که بیش از هزار نفر از آنها از شهر بندری ماریوپل بودند. این شهر بعد از هفته‌ها محاصره کاملاً ویران شد. دادستان‌ها اعلام کردند که در حال بررسی اتهامات مربوط به جابه‌جایی اجباری کودکان برای تهیه کیفرخواست نسل‌کشی علیه روسیه هستند.

در این گزارش آمده است که سیستم اردوگاه‌ها و فرزندخواندگی کودکان اوکراینی توسط خانواده‌های روسی در بالاترین سطوح دولتی روسیه هماهنگ شده است.

338P8HY-highres

ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده احتمال اعمال تحریم‌ها علیه ۱۲ فردی که این گزارش از آن‌ها نام برده شد و هنوز مشمول تحریم‌های آمریکا نیستند را مطرح کرد. وی گفت: این که تا به امروز فردی را تحریم نکرده‌ایم، صرفاً دلیل نمی‌شود که در آینده نیز اقدامی نکنیم.

طبق یافته‌های این گزارش، به کودکان آموزش استفاده از اسلحه نیز داده می‌شود اگرچه ریموند گفت هیچ مدرکی وجود ندارد که آنها را برای جنگ به جبهه بفرستند.

تحقیقات ییل بر اساس تصاویر ماهواره‌ای و مدارک موجود در دسترس عموم انجام گرفت. آزمایشگاه تحقیقات بشردوستانه به عنوان بخشی از پروژه تحت حمایت وزارت امور خارجه فعالیت دارد که نقض حقوق بشر و جنایات جنگی ادعایی توسط روسیه را بررسی می‌کند.

230214-ukraine-child-al-1344-1be702