به گزارش اکوایران، ابراهیم رئیسی در بازگشت از سفر چین، با بیان اینکه «ایران باید بتواند در عرصه اقتصادی نقش‌آفرینی موثری در منطقه و جهان داشته باشد»، اظهار کرد: سفر به چین در راستای ایفای نقش موثر ایران در حوزه مسائل اقتصادی و تجاری منطقه‌ای و جهانی بسیار مهم بود، چراکه این کشور به عنوان یکی از اقتصادهای بزرگ جهان، در زمینه اقتصاد و تجارت در آسیا و عرصه بین‌الملل نقش مهمی دارد.

رئیسی صبح امروز (پنجشنبه) در بدو ورود به تهران، گفت: این سفر به دعوت رسمی آقای «شی جین پینگ» انجام شد و در جریان آن دیدارها و مذاکرات متعدد و در سطوح مختلف با رئیس‌جمهور محترم چین داشتیم. سطح راهبردی ارتباطات دو کشور، وضعیت مذاکرات را هم راهبردی کرده بود تا بتوانیم مباحث مورد علاقه دو طرف، بویژه در حوزه‌های اقتصادی و تجاری را دنبال کنیم.

رئیسی با اشاره به اینکه سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران اعتمادسازی در حوزه همسایگان و همگرایی اقتصادی در آسیا است، اظهار کرد: این سفر از این جهت بسیار اهمیت داشت که بتواند توافقات مصداقی را در حوزه‌های مختلف تجاری و اقتصادی بین دو کشور اجرایی کند؛ بنابراین ۲۰ تفاهمنامه در حضور دو رئیس‌جمهور به امضای مقامات طرفین رسید.

رئیس جمهور اضافه کرد: در جلسه‌ای که بعد از انعقاد این قراردادها و توافق‌نامه‌ها برگزار شد نیز بر اراده جدی دو طرف برای ادامه و توسعه همکاری در حوزه‌های مختلف تجاری، اقتصادی، انرژی، علم‌ و فناوری تاکید شد و در همه مباحث توانستیم تصمیمات خوبی بگیریم.

رئیسی تصریح کرد: وزرای حاضر در این سفر نیز مذاکرات خیلی خوبی داشتند و تصمیمات و توافقات بسیار خوبی حاصل شد مبنی بر اینکه همه همکاری‌های دو کشور همراه با انتقال تکنولوژی باشد.

وی با بیان اینکه «موضوع دیگر در مذاکرات این سفر مربوط به همکاری‌های ایران و چین در سازمان‌های بین‌المللی بود»، خاطرنشان کرد:‌ با توجه به نقش مهم و برجسته چین در سازمان‌هایی نظیر شانگهای و بریکس، شاهد اعلام تمایل چین برای عضویت جمهوری اسلامی ایران در سازمان بریکس بودیم که این موضوع به شکل جدی از سوی وزیر امور خارجه دنبال خواهد شد تا کشور از ظرفیت عضویت موثر و مفید در این سازمان فرامنطقه‌ای بهره‌مند شود.

وی با اشاره به ظرفیت‌های متنوع ایران گفت: باید از این ظرفیت‌ها در قالب ارتباطات منطقه‌ای و بین‌المللی در راستای تقویت اقتصادی کشور بهره بگیریم. بسیاری از این ظرفیت‌ها همچنان مورد بهره‌برداری قرار نگرفته و وقتی جایی درباره آنها صحبت می‌کنیم، برخی‌ها می‌گویند مگر شما چنین ظرفیت‌هایی هم دارید؟

رئیسی به نشست خود با فعالان اقتصادی چینی اشاره کرد و افزود: وقتی در این نشست به برخی از ظرفیت‌های کشورمان اشاره کرد برای آنها خیلی قابل توجه بود. در این نشست ارتباطات خوبی برقرار شد که امیدوارم پیگیری موثر آنها بتواند در زندگی مردم و اقتصاد کشور آثار خود را نشان دهد.

رئیس‌جمهور همچنین به نشست خود با چهره‌های موثر و فرهیختگان و دانشگاهیان چینی اشاره و تصریح کرد: این نشست در راستای تبیین موضع جمهوری اسلامی برای این شخصیت‌ها بسیار موثر بود.

رئیسی در پایان، سفر اخیر به چین را بسیار موفق و پرثمر توصیف کرد و گفت: چنانچه فعالان اقتصادی و همکاران بنده در دولت مصوبات و تصمیمات این سفر را به شکلی موثر پیگیری کنند، حتما بدانید که گشایش‌های بسیاری در حوزه‌های اقتصادی و تجاری در ارتباط با کشور چین ایجاد خواهد شد.

به گزارش اکوایران، همزمان با بازگشت رئیسی از چین، خبرگزاری رویترز خبر داده که «شی جین پینگ» - رئیس‌جمهور چین - دعوت همتای ایرانی خود برای سفر به تهران را پذیرفته و قرار است به ایران سفر کند.