به گزارش اکوایران، وزیر خارجه عربستان گفت که در جهان عرب در باب این که منزوی کردن سوریه کارساز خواهد بود، اجماع نظر حاصل نشده است از همین رو رایزنی ها با دمشق در مقطع کنونی برای رسیدگی به مسائل انسانی از جمله بازگشت آوارگان ضروری است.

به نوشته خبرگزاری رویترز، اظهارات شاهزاده فیصل بن فرحان آل سعود که روز شنبه در نشست امنیتی مونیخ ایراد شد  نشان از تغییر رویکرد کشورهای عرب در ارتباط با سوریه دارد؛ بازیگرانی که از زمان آغاز جنگ داخلی دوازده ساله در این کشور، به دمشق پشت کرده و از مخالفان دولت سوریه حمایت می کردند.

 فرحان در ادامه خاطر نشان کرد که این رویکرد نه تنها از حمایت شورای همکاری خلیج فارس برخوردار است، بلکه در جهان عرب نیز در باب آن اجماع فزاینده ای حاصل شده و کشورهای عرب بر این باورند که تداوم این وضعیت ناممکن است.

وزیر خارجه عربستان تاکید کرد که بدون لحاظ کردن مسیری به سوی اهداف حداکثری برای مسائل سیاسی، رویکرد دیگری برای رسیدگی  به موضوع پناهندگان سوری در کشورهای همسایه و رنج غیرنظامیان بالاخص بعد از زلزله ویرانگر در سوریه و ترکیه در حال تدوین است. از همین رو  باید در بازه ای از زمان با دولت دمشق رایزنی کرد؛ به گونه ای که حداقل مهم ترین اهداف، بالاخص مسائل انسانی چون بازگشت آوارگان و غیره محقق شود.

شاهزاده فیصل در پاسخ به سوالی درباره گزارش هایی مبنی بر سفر احتمالی اش به دمشق ؛ سفری که به دنبال سفرهای همتایان اماراتی و اردنی اش انجام می شود نیز گفت که در باب شایعات اظهار نظر نخواهد کرد.

 ریاض پس از ارسال کمک های اولیه به شمال غرب سوریه که در اختیار مخالفان قرار دارد به عنوان بخشی از تلاش هایش برای امدادرسانی به زلزله زدگان سوریه، هواپمیاهای کمکی اش را در اختیار مناطق تحت کنترل سوریه قرار داده است.در شرایط کنونی دولت سوریه مورد حمایت کشورهای عرب است که روابط خود را با دمشق عادی سازی کرده اند بالاخص امارات.

اعراب به دنبال ان هستند تا نفوذ خود را در سوریه افزایش دهند. با این همه سایر کشورهای عرب محتاط هستند و در این میان تحریم های اعمالی ایالات متحده بر سوریه نیز به عاملی پیچیده تبدیل شده اشت. وزیر خارجه کویت در نشست امنیتی مونیخ به خبرگزاری رویترز گفت که این کشور با سوریه معامله نمی کند و از طریق سازمان های بین المللی کمک هایش را در اختیار سوریه و ترکیه قرار می دهد. شیخ سالم الصباح در پاسخ به این سوال که ایا این موضع تغییر خواهد کرد یا نه نیز گفت که ما در این برهه زمانی رویکرد خود را تغییر نمی دهیم.