به گزارش اکوایران، خبرگزاری بلومبرگ مدعی شده بازرسان هسته‌ای در ایران اورانیوم غنی شده با خلوص 84 درصد را کشف کردند.

در این گزارش ادعا شده که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در حال بررسی اورانیوم غنی شده‌ای هستند که اندکی کم‌تر از میزان مورد نیاز برای کاربرد تسلیحاتی است. اکنون بازرسان در حال تهیه گزارش سه ماهه پادمان در مورد ایران هستند.

به ادعای دو دیپلمات ارشد، ناظران بین‌المللی اتمی در ایران هفته گذشته اورانیوم غنی‌شده‌ای را کشف کردند که می‌تواند باعث ایجاد یک بحران جدید شود. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تلاش است تا روشن کند که ایران چگونه اورانیوم غنی‌شده با خلوص ۸۴ درصد را انباشته کرده است - بالاترین سطحی که بازرسان در ایران تا به امروز پیدا کرده‌اند و غلظت آن تنها ۶ درصد کم‌تر از مقدار مورد نیاز تسلیحاتی است. ایران قبلاً به آژانس گفته بود که سانتریفیوژهایش برای غنی‌سازی اورانیوم تا سطح خلوص 60 درصد پیکربندی شده‌اند.

20230219_224544

بنا بر این گزارش، اکنون بازرسان باید تعیین کنند که آیا ایران عمداً این ماده را تولید کرده است یا این که این غلظت یک انباشت ناخواسته در شبکه لوله‌هایی است که صدها سانتریفیوژ سریع چرخشی مورد استفاده برای جداسازی ایزوتوپ‌ها را به هم متصل می‌کند. این دومین بار در این ماه است که ناظران فعالیت‌های مشکوک مرتبط با غنی‌سازی را شناسایی می کنند.

این تحول در حالی رخ می‌دهد که به طور فزاینده‌ای روابط ایران و غرب متشنج شده و مذاکرات هسته ای با قدرت های جهانی به حالت تعلیق درآمده است. اعتراضات داخلی و اتهام حمایت از جنگ روسیه نیز وضعیت را پرتنش‌تر کرده است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در حال آماده‌سازی گزارش سه‌ماهه پادمان‌های ایران در آستانه نشست شورای حکام در 6 مارس در وین است، جایی که برنامه هسته‌ای تهران در دستور کار قرار خواهد گرفت.

به ادعای یکی از دیپلمات‌ها، ایران فرم‌های لازم را برای اعلام قصد خود برای افزایش سطح غنی‌سازی اورانیوم در دو تأسیسات نزدیک شهرهای نطنز و فردو ارائه نکرده است. دیپلمات دیگر گفت، حتی اگر مواد کشف شده به اشتباه به دلیل مشکلات فنی در عملیات آبشارهای سانتریفیوژ انباشته شده باشد - اتفاقی که قبلا هم افتاده است - این مسئله خطر تولید اورانیوم بسیار غنی شده را نشان می دهد.

رافائل ماریانو گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ماه گذشته توافق هسته‌ای را «پوسته خالی» خواند و ادعا کرد که ایران مواد هسته‌ای کافی برای چندین سلاح در اختیار دارد.