به گزارش اکوایران، در پی  کشته شدن دو شهرک‌نشین توسط یک فرد مسلح فلسطینی، ده‌ها شهرک‌نشین اسرائیلی در شمال کرانه باختری رود اردن شورش خشونت‌آمیزی را آغاز و ده‌ها خودرو و خانه متعلق به فلسطینی‌ها را به آتش کشیدند.

در اتفاقی که به نظر می رسد بدترین طغیان خشونت شهرک نشینان در دهه‌های اخیر بوده است، به گفته پزشکان فلسطینی، در اثر این حملات یک مرد کشته و چهار نفر دیگر به شدت زخمی شده اند.

بنابر گزارشی از خبرگزاری گاردین، تیراندازی مرگ‌بار روز یک‌شنبه و به دنبال آن آشوب آخر شب، بلافاصله تردیدها را در مورد اعلامیه دولت اردن مبنی بر اینکه مقامات اسرائیلی و فلسطینی متعهد شده اند تا موج یک ساله اخیرخشونت‌ها را آرام کنند، ایجاد کرد.

رسانه‌های فلسطینی می‌گویند حدود 30 خانه و خودرو به آتش کشیده شده است. عکس‌ها و ویدئوها در رسانه‌های اجتماعی آتش‌سوزی‌های بزرگی در سراسر شهر هوارا - صحنه تیراندازی مرگبار در اوایل روز - نشان می‌دهند. در یکی از ویدئوها، جمعیتی از شهرک‌نشینان یهودی در مقابل یک ساختمان در حال سوختن دعا می‌کردند. پیش از این، یک وزیر برجسته کابینه اسرائیل و رهبر شهرک نشینان از اسرائیل خواسته بود «بدون رحم» حمله کند.

اواخر روز یکشنبه، وزارت بهداشت فلسطین اعلام کرد که یک مرد 37 ساله به ضرب گلوله یک اسرائیلی کشته شده است. سرویس پزشکی هلال احمر فلسطین اعلام کرد که دو نفر دیگر مورد اصابت گلوله قرار گرفتند و زخمی شدند، نفر سوم مورد اصابت چاقو قرار گرفت و نفر چهارم نیز با میله آهنی مورد ضرب و شتم قرار گرفت. نود و پنج نفر دیگر به دلیل استنشاق گاز اشک آور تحت درمان بودند.

محمود عباس، رئیس تشکیلات فلسطین آنچه را که «اقدامات تروریستی امشب توسط شهرک‌نشینان تحت حمایت نیروهای اشغالگر» خواند را محکوم کرد. وی افزود: ما کابینه اسرائیل را به طور کامل مسئول می‌دانیم.

AA-20230227-30421778-30421776-IS

اتحادیه اروپا اعلام کرد که از خشونت هاوارا "شگفت‌زده" است و "مقامات همه طرف ها باید فوراً برای توقف این چرخه بی پایان خشونت مداخله کنند." نیل ویگان، سفیر انگلیس در اسرائیل گفت: «اسرائیل باید با خشونت شهرک نشینان مقابله کند و مسئولین آن به دست عدالت سپرده شوند.»

هم‌زمان که ویدئوهایی از خشونت‌ها در اخبار منتشر می‌شد، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، خواستار آرامش شد و [در ظاهر] علیه خشونت و انتقام‌جویی صحبت کرد. او در بیانیه‌ای ویدیویی گفت: «از شما می‌خواهم که وقتی خون می‌جوشد و میزان عصبانیت بالا است، قانون را به دست خود نگیرید.»

ارتش اسرائیل اعلام کرد که رئیس ستاد ارتش، ژنرال هرتزل هالوی، به سرعت به محل حادثه رفته است. این گزارش می‌گوید که ارتش در حال افزایش نیروهای خود در منطقه و در تلاش برای بازگرداندن نظم است.

غسان داگلاس، یک مقام فلسطینی که بر شهرک‌های اسرائیلی در منطقه نابلس نظارت می‌کند، گفت که شهرک‌نشینان دست‌کم شش خانه و ده‌ها خودرو را در هوارا سوزاندند و او از حملات به دیگر روستاهای فلسطینی همجوار خبر داد. او تخمین زد که حدود 400 شهرک نشین یهودی در این حمله شرکت داشتند. او گفت: «من هرگز حمله‌ای به چنین شدتی ندیده‌ام.»

این خشونت اندکی پس از آن رخ داد که دولت اردن، که میزبان مذاکرات روز یکشنبه در شهر عقبه در دریای سرخ بود، گفت که دو طرف توافق کرده‌اند تا اقداماتی را برای کاهش تنش‌ها انجام دهند و ماه آینده پیش از ماه رمضان دوباره دیدار خواهند کرد.

دسته‌های از فلسطینی‌های کرانه باختری، بیت‌المقدس شرقی و نوار غزه - مناطقی که در جنگ 1967 به تصرف اسرائیل درآمد - را برای تاسیس کشوری در آینده می‌خواهد. حدود 70،000 شهرک‌نشین اسرائیلی در کرانه باختری و شرق بیت المقدس زندگی می‌کنند. جامعه بین المللی شهرک‌سازی‌ها را غیرقانونی و مانعی برای پایان خشونت‌ها می‌داند.

4LD378P_000_339T2CL_jpg

کرانه باختری خانه تعدادی از شهرک نشینان تندرو است که گاه به گاه  زمین و اموال فلسطینیان را تخریب می‌کنند، اما خشونت‌های تا این حد گسترده کم‌سابقه بوده.

در این شرایط، اعضای ارشد کابینه راست افراطی اسرائیل خواستار اقدام شدید علیه فلسطینیان به دلیل تیراندازی شدند.وزیر دارایی اسرائیل، بزالل اسموتریچ، یکی از رهبران شهرک نشینان که در بسیاری از سیاست‌های اسرائیل در کرانه باختری اختیاراتی دارد، خواست «به شهرهای ترور و محرکان آن بدون ترحم، با تانک و هلیکوپتر حمله شود.»

با این حال، اواخر روز یکشنبه، اسموتریچ از همشهریان خود خواست که به ارتش و کابینه اجازه دهند وظایف خود را انجام دهند. او ادعا کرد: «در دست گرفتن قانون و ایجاد هرج و مرجی که می‌تواند از کنترل خارج شود و به قیمت جان انسان‌ها تمام شود، مجاز نیست.»

پیش‌تر از آن، یک کمیته از وزرای اسرائیل لایحه‌ای را تصویب کرد که مجازات اعدام را برای فلسطینی‌هایی که در حملات مرگبار محکوم شده‌اند، وضع می‌کند. این اقدام برای بررسی بیشتر به مجلس اسرائیل ارسال شد.

تیراندازی روز یکشنبه در هوارا چند روز پس از حمله نظامیان اسرائیل و کشته شدن 10 فلسطینی در شهر نابلس انجام شد. تیراندازی در یک جاده اصلی رخ داد که هم فلسطینی‌ها و هم شهرک‌نشینان اسرائیلی در آن عبور و مرور می‌کنند. دو مرد کشته شده، دو برادر 21 و 19 ساله از شهرک یهودی نشین "هار براچا" بوده اند.