به گزارش اکوایران، روسیه آرامش یک هفته‌ای در غیاب حملات علیه اهداف غیر نظامی در اوکراین را شکست و موج جدیدی از پهپادهای انفجاری را به راهی شهرهای اوکراین کرد. هم‌زمان نیروهای روسی کنترل خود را در اطراف شهر باخموت افزایش داده‌اند.

بنابر گزارش وال‌استریت‌ژورنال، ارتش اوکراین اعلام کرد که 11 عدد از 14 پهپاد [ادعایی] شاهد ساخت ایران را اواخر روز یک‌شنبه و اوایل دوشنبه سرنگون کرده است، از جمله هر 9 فروند هواپیمای بدون سرنشینی که به سمت کی‌یف پایتخت حرکت می‌کردند. با این حال، سه پهپاد باقی‌مانده به اهدافی در شهر مرکزی خملنیتسکی اصابت کردند و به گفته دولت محلی، با انفجار در آنجا، دو نیروی امدادی کشته و سه نفر دیگر زخمی شدند [این ادعا در شرایطی ایراد شده که تهران و مسکو به کار بردن این پهپادها در جنگ اوکراین را رد کرده‌اند]. همچنین به گفته دولت محلی، شب گذشته روسیه تعدادی موشک اس-300 را به سمت شهر زاپوریژژیا در جنوب شلیک کرد که به یک مجموعه زیرساختی اصابت کرد اما تلفات جانی در پی نداشت.

20230227_215242

به گفته مخالفان دولت بلاروس، ساعاتی قبل نیز، حمله پهپادی به یک فرودگاه نظامی در نزدیکی مینسک، پایتخت بلاروس، یک هواپیمای نظارتی پیشرفته A-50 روسی را منهدم کرد. در حالی که مسکو در مورد این حمله اظهار نظری نکرده است، افسران ارتش روسیه و تحلیلگران در شبکه‌های اجتماعی تایید کردند که یک حادثه جدی در این فرودگاه رخ داده است.

فرودگاه‌های روسیه در ماه‌های اخیر بارها مورد هدف پهپادهای مظنون اوکراینی قرار گرفته‌اند و برخی از این حملات بمب‌افکن‌های استراتژیک روسیه را که برای پرتاب موشک‌های کروز به سمت اوکراین استفاده می‌شوند، هدف قرار داده‌اند.

پس از اینکه بین اکتبر تا اوایل ژانویه، روسیه با حملات موشکی منظم تلاش کرد زیرساخت‌های برق این کشور را نابود کند، امّا به نتیجه قابل توجهی دست نیافت، در سال جدید میلادی، تناوب حملات موشک‌های کروز و پهپادهای روسیه به شهرهای اوکراین به میزان قابل‌توجهی کاهش یافته است. بیش‌تر نقاط این کشور از اوایل فوریه خاموشی نداشته‌اند. به گفته مقامات اطلاعاتی غربی و اوکراینی، ذخایر موشک‌های کروز روسیه رو به اتمام است و این یکی از مهم‌ترین دلایلی است که مسکو به طور فزاینده‌ای به پهپادهای ارزان‌تر  متکی شده است.

im-732241

 

در حالی که دفاع هوایی تقویت شده اوکراین در کیف و تعدادی از شهرهای بزرگ دیگر در برابر تهدید هواپیماهای بدون سرنشین کارآمدتر شده است، شهرهای کوچکتر در داخل کشور - مانند خملنیتسکی- اهدف آسیب پذیرتری هستند. اوکراین قرار است در ماه‌های آینده کمک‌های تقویتی قابل توجهی در زمینه دفاع هوایی خود دریافت کند، از جمله سامانه‌های پاتریوت عرضه شده توسط آمریکا و آلمان و سامانه‌های  SAMP-Tارائه شده توسط ایتالیا و فرانسه.

همکاری رو به رشد بین روسیه و ایران، رقبای منطقه ای تهران، یعنی عربستان سعودی و اسرائیل را نگران کرده است. در حالی که هر دو کشور از پیوستن به تحریم‌های غرب علیه روسیه یا تامین تسلیحات به اوکراین خودداری می‌کنند، در هفته‌های اخیر حمایت فزاینده‌ای را از کیف نشان داده‌اند. شاهزاده فیصل بن فرحان، وزیر امور خارجه عربستان سعودی روز یکشنبه به کیف سفر کرد، با ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور این کشور دیدار کرد و توافقنامه‌ای را برای ارائه 100 میلیون دلار کمک بشردوستانه و ارسال 300 میلیون دلار مشتقات نفتی مورد نیاز اوکراین را امضا کرد. الی کوهن، وزیر امور خارجه اسرائیل نیز در اوایل ماه جاری برای دیدار با ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین، به کی‌یف سفر کرد که اولین دیدار با یک مقام ارشد اسرائیلی از زمان آغاز تهاجم روسیه بود.

صنم وکیل، معاون برنامه خاورمیانه و شمال آفریقا در مؤسسه سلطنتی روابط بین‌الملل انگلیس، گفت: «سفر عربستان برای جلب رضایت واشنگتن طراحی شده بود و هدف آن ایجاد همکاری بیشتر با غرب بر سر رویارویی بالقوه آینده با ایران است.»

im-732236

در باخموت، که گروه شبه‌نظامی واگنر روسیه از ماه ژوئیه سعی در تصاحب آن داشت، موقعیت مدافعان اوکراینی متزلزل‌تر شد و نیروهای روسی به تنها مسیر تدارکاتی باقی‌مانده شهر نزدیک‌تر می شوند. گروه واگنر که بیشتر جنگجویان آن را زندانیان روسی تشکیل می‌دهند -که قرار است در صورت جنگیدن در اوکراین محکومیتشان بخشیده شود- در کمپین باخموت تلفات زیادی متحمل شده است. با این حال، از زمانی که روسیه در پاییز گذشته صدها هزار نیروی ذخیره را بسیج کرد، واگنر تنها نیرویی بود که توانست در خط مقدم پیشروی کند و حمله اوکراین را متوقف کند.

نیروهای اوکراینی در حال حاضر در حال آموزش برای سیستم‌های تسلیحاتی جدیدی هستند که توسط آمریکا و متحدان وعده داده شده است، مانند خودروهای جنگی برادلی و استرایکر و تانک‌های لئوپارد و چلنجر، و همزمان برای تلاش جدیدی برای بازپس‌گیری سرزمین‌های اشغالی در بهار امسال آماده می‌شوند.