به گزارش اکوایران، توپخانه‌های روسیه روز جمعه آخرین مسیرهای خروج از باخموت را با هدف تکمیل محاصره شهر مورد حمله قرار دادند و مسکو پس از 6 ماه از خونین‌ترین نبرد‌ های جنگ، یک قدم دیگر به اولین پیروزی عمده خود نزدیک شد.

مالک ارتش خصوصی واگنر روسیه گفت این شهر تقریباً به طور کامل محاصره شده است و تنها یک جاده هنوز برای سربازان اوکراین باز است.

رویترز شاهد توپ‌باران شدید روسیه در مسیرهای منتهی به غرب باخموت بود، تلاشی آشکار برای مسدود کردن دسترسی نیروهای اوکراینی به داخل و خارج از شهر.

در نشانه‌ای از این که اوکراین هنوز حاضر نیست باخموت را تسلیم روس‌ها کند، سربازان اوکراینی مشغول تعمیر جاده‌های آسیب‌دیده بودند و نیروهای بیشتری به سمت خط مقدم حرکت می‌کردند. در غرب شهر، اوکراینی‌ها سنگرهای جدیدی برای مواضع دفاعی خود حفر می‌کردند.

خبرگزاری دولتی ریا روسیه ویدئویی منتشر کرد که در آن جنگجویان واگنر در حال حرکت در یک مرکز صنعتی آسیب‌دیده هستند. شنیده می‌شود یکی از جنگجویان می‌گوید ارتش اوکراین در حال تخریب ساختمان‌ها در شهرک‌های اطراف باخموت هستند تا مانع از استفاده روس‌ها از آن‌ها برای محاصره شهر شوند.

فرمانده نیروی زمینی اوکراین، اولکساندر سیرسکی، روز جمعه از باخموت بازدید کرد تا به فرماندهان محلی درباره چگونگی تقویت ظرفیت دفاعی نیروهای خط مقدم توضیحاتی ارائه کند.

GXTRIK44B5IUVJG5XKFLXWZC2A

دنیس یاروسلاوسکی، فرمانده یک واحد ارتش اوکراین در باخموت، به شبکه تلویزیونی اسپرسو گفت که به برخی از یگان‌ها دستور داده شده تا در مواضع امن‌تری مستقر شوند و وضعیت میدان‌جنگ را «کشتارگاهی در هر دو طرف» توصیف کرد.

پیروزی روسیه در باخموت، با جمعیت قبل از جنگ حدود 70000 نفر، اولین موفقیت بزرگ روسیه در حمله پرهزینه زمستانی‌اش خواهد بود، پس از آنکه سال گذشته مسکو صدها هزار نیروی ذخیره را فراخواند. روسیه می‌گوید که تصرف این شهر یک قدم مهم برای تکمیل تصرف منطقه صنعتی دونباس، یکی از مهم‌ترین اهداف مسکو، خواهد بود.

پیش از جنگ باخموت به خاطر معادن نمک و گچ معروف بود. اوکراین می‌گوید این شهر ارزش استراتژیک کمی دارد و تلفات زیادی که روسیه در تلاش برای تصرف باخموت متحمل شده، می‌تواند روند درگیری را شکل دهد.

"انبر در حال بسته شدن است"

یوگنی پریگوژین، رئیس واگنر در ویدئویی گفت: «یگان‌های شرکت نظامی خصوصی واگنر عملاً باخموت را محاصره کرده‌اند.»

او گفت: «فقط یک مسیر (خارج) باقی مانده است. انبر در حال بسته شدن است.»

او از ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین خواست تا دستور عقب نشینی از باخموت را برای نجات جان سربازانش بدهد. سپس دوربین سه نفر از اوکراینی‌های اسیر شده را نشان داد - یک مرد میانسال با ریش خاکستری و دو پسر جوان.

رابرت برودی، فرمانده یک واحد پهپادی اوکراین که در باخموت فعال است در ویدئویی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است، گفت که به یگانش دستور عقب نشینی فوری داده شده است. او گفت 110 روز است که در این جا می‌جنگد.

ولودیمیر نازارنکو، معاون فرمانده گارد ملی اوکراین، به رادیو NV اوکراین گفت که وضعیت "بحرانی" است و درگیری "24 ساعته" است.

3U6PXRFIKBL4VOLNFTBKOAQQIA

«آنها هیچ ایده‌ای از تلفات خود در تلاش برای تصرف شهر ندارند. وظیفه نیروهای ما در باخموت این است که تا آنجا که ممکن است خسارات بیشتری به دشمن وارد کنیم. هر متر از زمین اوکراین صدها جان برای دشمن هزینه دارد.»

او گفت: «تعداد روس‌ها در اینجا بسیار بیشتر از مهمات ما برای نابود کردن آنهاست.»

تسلیحات بیشتر آمریکایی

چند روز گذشته پس از گزارش مسکو از تعدادی حملات پهپادی به اهدافی در داخل روسیه و به دنبال آن حمله مسلحانه برون مرزی در روز پنجشنبه، روسیه در مورد آسیب‌پذیری‌های احتمالی خود نگران است.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه روز جمعه به شورای امنیت خود گفت که «اقدامات ضد تروریسم» را تشدید کند.

همزمان زلنسکی در جریان سخنرانی ویدئویی شبانه که در آن از سربازان برای دفاع «محکم و شجاعانه» از شهر تشکر کرد، جزئیاتی از جنگ در باخموت ارائه نکرد.

در واشنگتن، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، دور دیگری از کمک های نظامی به اوکراین شامل مهمات و سایر حمایت‌ها به ارزش 400 میلیون دلار را اعلام کرد.

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در کاخ سفید از اولاف شولز صدراعظم آلمان به خاطر حمایت «عمیق» از اوکراین تشکر کرد. شولز گفت که ارسال این پیام مهم است که حمایت از اوکراین «تا زمانی که طول بکشد و تا زمانی که لازم باشد» ادامه خواهد داشت.

آلمان تانک‌های لئوپارد را تولید می‌کند که در ژانویه به اوکراین وعده داده شد و انتظار می‌رود هسته نیروی زرهی جدید اوکراین را تشکیل دهند.