به گزارش اکوایران، پس از انصراف یکی از اعضای اصلی ائتلاف اپوزوسیون ترکیه به دلیل اختلاف نظر بر سر نامزد انتخابات ریاست جمهوری،  پنج رهبر باقیمانده در این ائتلاف روز شنبه تعهد خود را به اصول اولیه آن تجدید کردند.

این پنج حزب پس از برگزاری یک نشست پنج ساعته در بیانیه‌ای اعلام کردند: «ائتلاف مصمم است به کار خود در همین راستا، در راستای اصول و اهداف بنیادی خود ادامه دهد.»

بنابر گزارش رویترز، انشعاب روز جمعه در ائتلاف احزاب اپوزیسیون به دنبال ماه‌ها اختلاف در این گروه اتفاق افتاد و از سوی تحلیلگران به عنوان ضربه‌ای به امیدهای مخالفان برای کنار زدن رجب طیب اردوغان پس از دو دهه در قدرت تلقی شد.

ارزش سهام‌های ترکیه روز جمعه پس از این اختلاف نظرها به شدت کاهش یافت.

مرال آکشنر، رهبر حزب ملی گرای راست میانه IYI که دومین حزب بزرگ در ائتلاف است، روز جمعه اعلام کرد که این حزب از بلوک خارج می‌شود.

او گفت که در جلسه انتخاب نامزد ریاست جمهوری این هفته، پنج حزب دیگر ائتلاف کمال کیلیچداراوغلو، رهبر حزب جمهوری خواه خلق (CHP) را به عنوان نامزد خود پیشنهاد کردند.

آکشنر اعضای ائتلاف را به فشار بر حزبش و سرپیچی از خواست مردم متهم کرد و افزود که او اعضای دیگر CHP ، منصور یاواس و اکرم امام اوغلو، شهرداران آنکارا و استانبول را به عنوان نامزد پیشنهاد کرده است.

CHP بزرگترین پایگاه رأی دهندگان در ائتلاف را دارد.

UE7N44DIEFNDDOR7FZ7TPUOEVQ

کیلیچداراوغلو گفته است که در این ائتلاف جایی برای بازی‌های سیاسی وجود ندارد و نشان داد که احزاب بیشتری ممکن است به این بلوک بپیوندند.

به گزارش خبرگزاری دولتی تی‌آر‌تی، اردوغان گفته است که حزب عدالت و توسعه‌ی او و متحد ملی گرای آن MHP  به مسیر برنامه ریزی شده خود ادامه خواهند داد و به انشعاب مخالفان اهمیتی نداد.

اعلام نامزد

رهبران ائتلاف مخالفان اواخر روز شنبه در بیانیه‌ای گفتند که روز دوشنبه نامزد خود را اعلام خواهند کرد. محتمل‌ترین گزینه برای نامزدی ریاست جمهوری کمال کیلیچداراوغلو است که در حال حاضر رهبری ائتلاف را نیز بر عهده دارد.

این ائتلاف همچنین شامل حزب آینده به رهبری احمد داوود اوغلو، نخست وزیر سابق، حزب DEVA به رهبری تزار اقتصادی سابق، علی باباجان و حزب سعادت، یک گروه اسلامگرا به رهبری تمل کاراملا اوغلو است.

اردوغان خواستار برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری و پارلمانی در ماه مه شده است و گمانه‌زنی‌ها برای به تعویق افتادن رای‌گیری در پی زلزله‌های مرگباری که جان ده‌ها هزار نفر را گرفت و یازده استان را تحت تاثیر قرار داد، برطرف کرد.

LA5Z63EDNVLSHCPGT2KTFFVD54

حتی قبل از زلزله‌های ماه گذشته که بیش از 45،000 کشته برجای گذاشت نیز، در بحبوحه بحران هزینه‌های زندگی محبوبیت اردوغان کاهش یافته بود. با این حال، تحلیلگران گفته اند که اختلاف نظر مخالفان به نفع اتحاد حاکم است.

اردم آیدین، بنیانگذار موسسه مشاوره RDM  مستقر در لندن، گفت: «بهترین امید برای اپوزیسیون بحران زده اکنون این است که اردوغان را در دور اول (رای گیری) زیر 50 درصد نگه دارند و در دور دوم از خود وحدت نشان دهند.»

آیدین افزود: «در وضعیت فعلی، هر دو حزب IYI و CHP، رهبری و ارتباطات ضعیفی از خود نشان دادند که به یک بحران منجر شد... هیچ‌کس در این سناریو برنده نمی‌شود، به جز اردوغان.»

به طور جداگانه، حزب دموکراتیک خلق‌ طرفدار کردها  (HDP)، یک بازیگر کلیدی در تلاش برای شکست اردوغان در انتخابات 14 مه، از مخالفان خواست تا حول دموکراسی، عدالت و آزادی متحد شوند.