به گزارش اکوایران،  مایک پنس، معاون رئیس جمهور سابق از دونالد ترامپ به خاطر نقشش در حوادث ۶ ژانویه انتقاد کرد. اختلافات بین این دو مرد را در حالی که آنها برای نبرد بر سر نامزدی جمهوری خواهان در انتخابات سال آینده آماده می شوند، بیشتر کرد.

طبق گزارشی که در پایگاه آسوشیتدپرس منتشر شد، پنس در مراسم سالانه کلوپ گریدیرون، در حضور سیاستمداران و روزنامه‌نگاران گفت: ترامپ اشتباه کرد. من اجازه رد نتایج انتخابات را نداشتم. سخنان بی‌پروای او خانواده‌ام و همه افراد حاضر در کنگره را در آن روز به خطر انداخت. تاریخ در این مورد قضاوت خواهد کرد.

این اظهارات، تندترین سخنان پنس بوده که اغلب از رویارویی با رئیس سابق خود دوری می‌کرد. در حالی که ترامپ قبلاً نامزدی خود را اعلام کرده است، پنس هنوز اقدامی در این باره نکرده اما زمینه انجام آن را چیده است.

در روزهای منتهی به ۶ ژانویه ۲۰۲۱، ترامپ به پنس فشار آورد تا در جریان تاییدیه تشریفاتی نتایج، پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست‌جمهوری را ابتطال کند. پنس نپذیرفت و معترضین به سوی ساختمان کنگره حرکت کردند. عده‌ای نیز شعار می‌دادند که خواستار به دارآویختن مایک پنس هستند.

در گزارش نهایی کمیته کنگره برای بررسی حوادث ۶ ژانویه آمده است که رئیس‌جمهور آمریکا گروهی که به دنبال گیرانداختن معاون اولش بودند را تحریک کرده بود. اظهارات پنس، جایگاهش در اختلاف بزرگ درون‌حزبی جمهوری‌خواهان نسبت به واکنش به حوادث آن روز را محکم کرد. از طرفی دیگر، کوین مک‌کارتی، رئیس کنگره اخیراً آرشیو فیلم‌های دوربین امنیتی ۶ ژانویه را به تاکر کارلسون، مجری معروف فاکس‌نیوز داد. کارلسون نیز بخش‌هایی از حوادث آن روز که قبلا توسط رسانه‌ها و کمیته ۶ ژانویه کنگره عمومی نشده بود را به نمایش گذاشت.

پنس در سخنان خود در مراسم کلوپ گریدیرون گفت: یک وقت اشتباه نکنید! آنچه که در آن روز اتفاق افتاد مایه شرمساری بود. 

در همین حال، ترامپ با تکرار ادعاهای خود در مورد تقلب انتخاباتی ۲۰۲۰، از معترضین دستگیرشده ۶ ژانویه حمایت کرده و وعده داد که در صورت پیروزی مجدد در انتخابات ریاست‌جمهوری، آن‌ها را عفو خواهد کرد.

معمولاً سخنرانی‌های مراسم گریدیون جنبه‌ای طنزآمیز دارند. سیاستمداران یکدیگر را مسخره کرده و پنس نیز قبلا این کار را به وفور انجام داده است.

او با تمسخر ترامپ در ماجرای اسناد محرمانه گفت: جایی خواندم که در میان برخی از اسناد محرمانه‌ای که در عمارت ترامپ پیدا کردند، کتاب انجیل رئیس‌جمهور نیز دیده شد. که یعنی تا آن موقع، گذرش به این اسناد نیفتاده بود.