به گزارش اکو ایران؛ ندپرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا مدعی شد که خبر مرتبط با توافق ایران  با ایالات متحده برای تبادل زندانی ها دروغ است. پرایس مدعی است که توافقی با ایران در ارتباط با تبادل زندانی ها حاصل نشده است.

با این همه،  سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا از تلاش این کشور برای آزادسازی شهروندان آمریکایی بازداشت شده در ایران خبر داد. وی در سخنانی گفت: «ما بی وقفه برای آزادی سه آمریکایی که به ناحق در ایران بازداشت هستند در تلاش هستیم». این مقام آمریکایی تاکید کرد: «تا زمانی که این افراد به جمع عزیزان خود بپیوندند، تلاش خود را متوقف نخواهیم کرد».با این وجود سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا حضور توافق برای آزادسازی سه زندانی آمریکایی در ایران را رد کرد.

این ادعا در حالی رسانه ای شد که ساعاتی قبل، حسین امیر عبداللهیان، وزیر امور خارجه در گفتگویی خبر از دستیابی ایران و ایالات متحده به یک توافق برای تبادل زندانیان خبر داد و گفت: در موضوع تبادل زندانیان به یک توافق در روزهای اخیر دست یافتیم.به گفته وزیر خارجه تبادل پیام‌ها همچنان در گفت‌وگوهای لغو تحریم‌ها در جریان است و در موضوع تبادل زندانیان به یک توافق در روزهای اخیر دست یافتیم و اگر همه‌چیز از طرف آمریکا خوب پیش برود در روزهای آینده انجام خواهد شد.

رئیس دستگاه دیپلماسی درباره گفت‌وگو برای لغو تحریم‌ها اظهار کرده که در موضوع لغو تحریم‌ها همچنان تبادل پیام با طرف آمریکایی جریان دارد. در موضوع تبادل زندانیان موجود بین ایران و آمریکا به توافقی در روزهای اخیر دست یافتیم و اگر همه چیز از طرف آمریکایی خوب پیش برود، فکر می‌کنم در کوتاه مدت شاهد تبادل زندانیان نیز خواهیم بود. ما این پرونده را یک پرونده کاملا انسانی می‌دانیم.

به گفته وزیر امورخارجه، از مارس سال گذشته یک سندی بین ما و آمریکا به صورت غیرمستقیم به امضا و تایید رسید، اما زمینه اجرای آن اکنون فراهم شده است. از نظر ما همه چیز آماده است، طرف آمریکایی در حال آخرین هماهنگی‌های فنی خود قرار دارد.

امیرعبداللهیان اظهار کرده که معتقد هستیم جمع بندی گفت‌وگو برای رفع تحریم‌ها در دسترس است. برای ما رفع اتهام بی اساس از ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی یک مسئله مهم و یکی از خطوط قرمز ما قلمداد می‌شود. در سفر خوبی برای رسیدن به جمع بندی گفت‌وگوهای طولانی ماه‌های گذشته وجود دارد. در مسیر دیپلماسی و مذاکره به خوبی قرار داریم و امیدواریم هر چه زودتر نتیجه‌ای که مطلوب است با رعایت کامل منافع ملت‌مان حاصل شود.

منابع خبری نیز به نقل از العربیه نوشته بودند که تهران و واشنگتن برای آزادی سه شهروند آمریکایی در ازای ازاد شدن پول های ایران در عراق توافق کردند. براساس این خبر، آمریکا در ازای آزادی سه شهروند آمریکایی، منابع مالی ایران را که 10 میلیارد دلار تخمین زده می شود را ازاد می کرد.همچنین به ادعای العربیه توافق شده بود پول های مسدود شده ایران در زاپن و کره جنوبی هم آزاد شده و به اهداف بشردوستانه اختصاص یابد.