به گزارش اکوایران، ایالات متحده اعلام کرد که روز سه‌شنبه یک جنگنده روسی با نقض قوانین بین‌المللی، موتور پیشران یک پهپاد تجسسی آمریکایی را بر فراز دریای سیاه مورد هدف قرار داد که باعث فرود اضطراری این پرنده شد.

به نوشته پایگاه آسوشیتدپرس، اما مسکو تأکید می‌کند که جت‌های روسیه پهپاد «ام‌کیو-۹ ریپر» را هدف قرار نداده بلکه پهپاد آمریکایی در چرخشی تند با جت‌های روسیه که برای متوقف‌کردن آن اعزام شده بودند برخورد کرد.

این حادثه که به تنش‌های موجود آمریکا و روسیه بر سر جنگ اوکراین افزوده است، اولین‌بار مورد از سرنگونی هواپیمای آمریکایی پس از رویارویی با هواپیمای روس از زمان جنگ سرد است.

به گفته جان کربی، سخنگوی امنیت ملی کاخ سفید، جو بایدن توسط جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی در جریان این حادثه قرار گرفت. وی افزود که مقامات وزارت خارجه آمریکا مستقیماً با همتایان روسی در ارتباط بوده و نگرانی خود در مورد این اقدام غیرحرفه‌ای ابراز کردند.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا این اقدام را نقض وقیحانه قوانین بین‌المللی خواند. او گفت که ایالات متحده سفیر روسیه را برای ابلاغ اعتراض احضار کرده است و لین تریسی، سفیر آمریکا در مسکو نیز اقدام مشابهی انجام داد.

فرماندهی نیروهای ایالات متحده در اروپا اعلام کرد که دو جنگنده سوخو ۲۷ روسیه قصد جلوگیری از پهپاد آمریکایی در حریم هوایی بین‌المللی را داشتند. در این بیانیه آمده است که یکی از جنگنده‌های روس موتور پیشران پهپاد را مورد هدف قرار داده که باعث شده تا نیروهای آمریکایی آن را در آب‌های بین‌المللی پایین بیاورند.

فرماندهی نیروهای آمریکایی در اروپای در بیانیه‌ای از اشتوتگارت آلمان گفت: پیش از آن نیز جت‌های سوخو ۲۷ بر روی پهپاد ام‌کیو-۹ سوخت ریخته و چندین مرتبه در مقابل آن به شکلی بی‌ملاحظه و غیرحرفه‌ای پرواز کردند. این بیانیه افزود: این رویداد علاوه بر ناامن و غیرحرفه‌ای بودن، نشان‌دهنده عدم صلاحیت و توانایی (روس‌ها) است.

ژنرال جیمز بی هکر، فرمانده نیروی هوایی آمریکا در اروپا و آفریقا گفت: هواپیمای ام‌کیو-۹ در حال انجام عملیات روتین خود در حریم هوایی بین‌المللی بود که توسط یک جت روسی رهگیری و مورد اصابت قرار گرفت و سقوط کرد. در پی این اقدام غیرایمن و غیرحرفه‌ای روس‌ها، نزدیک بود هر دو هواپیما سقوط کنند.

سرتیپ پَت رایدر، سخنگوی پنتاگون گفت که این حادثه در ساعت ۷:۰۳ صبح به وقت اروپای مرکزی بر فراز آب‌های بین‌المللی و به دور از اوکراین، پس از پرواز جت‌های روسی در مجاورت پهپاد به مدت ۳۰ الی ۴۰ دقیقه رخ داد. رایدر افزود: قبل از حادثه هیچ ارتباطی بین دو هواپیما وجود نداشت.

ام‌کیو-۹ از یک ایستگاه کنترل زمینی هدایت می‌شود و مجهز به تجهیزات ماهواره‌ای بوده و بال‌هایی به طول ۲۰ متر دارد. این پرنده قادر به حمل مهمات است، اما رایدر گفت که آیا مسلح بود یا خیر. وی گفت که ایالات متحده و همچنین روسیه هنوز پهپاد سقوط‌کرده را بازیابی نکرده‌اند. رایدر افزود که حتی به نظر می‌رسد هواپیمای روسی نیز در این برخورد آسیب دید اما فرود آمد.

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که پهپاد آمریکایی در حال پرواز بر فراز دریای سیاه در نزدیکی کریمه و منطقه جنگی عملیات روسیه در اوکراین بود که باعث شد جنگنده‌های ارتش برای توقف آن اعزام شوند. در این بیانیه آمده است: در نتیجه یک چرخش تند، پهپاد ام‌کیو-۹ با از دست دادن ارتفاع، بدون هدایت پرواز و سپس در آب سقوط کرد. جت‌های روس از سلاح‌های خود استفاده نکرده و تماسی با پهپاد نداشتند.

آناتولی آنتونوف، سفیر روسیه در واشنگتن نیز پرواز هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا را تحریک‌آمیز دانست و گفت که هیچ دلیلی بر حضور هواپیماها و کشتی‌های جنگی آمریکا در نزدیکی مرزهای روسیه وجود ندارد. آنتونوف پس از دیدار با کارن دونفرید، دستیار وزیر امور خارجه آمریکا در امور اروپا تأکید کرد که هواپیماهای روسیه به پهپاد آمریکایی شلیک نکرده و از سلاح‌های خود استفاده نکردند. وی افزود که مسکو خواهان روابطی عمل‌گرایانه با واشنگتن بوده و هیچ تقابلی بین آمریکا و روسیه را نمی‌خواهد.

مسکو بارها درباره پروازهای اطلاعاتی ایالات متحده در نزدیکی شبه‌جزیره کریمه که روسیه در سال ۲۰۱۴ از اوکراین مصادره و آن را به قلمروی خود ضمیمه کرده بود، ابراز نگرانی کرده است. کرملین غرب را متهم کرد که با تأمین تسلیحات برای اوکراین و با به اشتراک‌گذاری اطلاعات با کیف، عملاً درگیر جنگ شده‌اند.

کربی با تأکید بر اینکه این اتفاق آمریکا از انجام مأموریت‌های آتی منصرف نخواهد کرد گفت: اگر آن‌ها می‌خواهند ما را از پرواز و عملیات در حریم هوایی بین‌المللی بر فراز دریای سیاه بازداشته یا منصرف کنند، کاری از پیش نخواهند بود. ما به فعالیت خود ادامه خواهیم داد. دریای سیاه متعلق به هیچ کشور به خصوصی نیست.

فرماندهی آمریکا در اروپا نیز هشدار داد: این اقدامات تهاجمی توسط هوانوردان روس خطرناک بوده و می‌تواند به اشتباه محاسباتی و تشدید ناخواسته تنش‌ها منجر شود. ژنرال دیوید برگر، فرمانده نیروی تفنگ‌داران دریایی گفت که این نوع برخورد‌ها بزرگ‌ترین نگرانی او در اروپای شرقی و اقیانوس آرام است.