به گزارش اکوایران، نیروهای اسرائیلی روز پنجشنبه خانه یک فلسطینی را که مظنون به کشتن یک سرباز اسرائیلی در سال گذشته بود، تخریب کردند؛ آن هم در عملیاتی نظامی در کرانه باختری اشغالی که با خشونت فزاینده‌ای هم همراه شد.

طبق آنچه در گزارش آسوشیتدپرس آمده، این تخریب طی یک هفته افزایش تنش‌ها و خشونت‌های بی‌امان در کرانهٔ باختری و تنها چند ساعت پس از آن انجام شد که اسرائیل یک حمله هوایی کم‌سابقه را انجام داد و طی آن سه فلسطینی در نزدیکی شهر جنین به شهادت رسیدند. شهرک‌نشینان اسرائیلی می‌گویند این حملات به روستاهای فلسطینی را به تلافی قتل چهار اسرائیلی انجام داده‌اند.

در حمله یک‌روزه ارتش اسرائیل در روز دوشنبه، هفت فلسطینی از جمله دو نوجوان در نزدیکی جنین، پایگاه شبه‌نظامیان در کرانه باختری، کشته شدند. یک روز بعد، تیراندازی توسط مردانی مسلح، به کشته شدن چهار اسرائیلی منجر شد. روز چهارشنبه صدها شهرک‌نشین اسرائیلی به یک روستای فلسطینی در مجاورت محل تیراندازی یورش بردند و خانه‌ها و خودروها را به آتش کشیدند.

ارتش اسرائیل اواخر روز چهارشنبه اعلام کرد که «یک هسته تروریستی را در داخل یک خودروی مشکوک» شناسایی کرده که گفته می‌شود مسئول حملات تیراندازی اخیر به شهرک‌های یهودی بوده است. گروه جهاد اسلامی فلسطین روز پنجشنبه مدعی شد که سه مرد کشته شده در حمله پهپادی از اعضای این گروه بودند و قول داد برای انتقام، حملات بیشتری انجام دهد.

این اولین حمله هوایی اسرائیل به کرانه باختری در حدود دو دهه اخیر بود و تشدید قابل توجهی از سرکوب بیش از یک‌ساله اسرائیل علیه شبه‌نظامیان فلسطینی در اراضی اشغالی را نشان داد.

اوایل پنجشنبه، ارتش اسرائیل ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای نظامی در حال تخریب کنترل‌شده آپارتمان فرد مسلح مظنون هستند. ارتش اسرائیل گزارش داد که نیروها در جریان عملیات در شهر نابلس مورد حمله قرار گرفتند، اما هیچ آسیبی گزارش نشده است.

این خانه متعلق به «کمال جوری»، یکی از دو فلسطینی مظنون به قتل گروهبان اسرائیلی، «ایدو باروخ» بود. او و مظنون دوم در ماه فوریه توسط ارتش دستگیر شدند و ارتش خانه مظنون دوم را در اوایل این ماه تخریب کرد. یک گروه شبه‌نظامی فلسطینی به نام «لانه شیرها» مسئولیت این حمله را بر عهده گرفت.

اسرائیل مدعی است که تخریب خانه‌های مهاجمان فلسطینی، به عنوان یک عامل بازدارنده عمل می‌کند؛ در حالی که منتقدان می‌گویند این تاکتیک مجازات دسته‌جمعی است.

خشونت‌های این هفته آخرین مورد از یک رشته طولانی خشونت در منطقه طی یک سال و نیم گذشته بود که هیچ نشانه‌ای از تسلیم شدن فلسطینیان را نشان نمی‌دهد. طبق آمار آسوشیتدپرس، در سال جاری تاکنون حداقل 135 فلسطینی و 26 نفر از طرف اسرائیلی کشته شده‌اند.

اسرائیل حملات شبانه‌ای را در کرانه باختری در پاسخ به یک رشته حملات مرگبار فلسطینی‌ها که غیرنظامیان اسرائیلی را در اوایل سال 2022 هدف قرار دادند، ترتیب داده است. اسرائیل، اکثر فلسطینی‌های کشته‌شده را «ستیزه‌جو» می‌نامد، اما طرف مقابل می‌گوید آنها جوانان معترض به تهاجم، با پرتاب سنگ، بودند و سایرینی که دخالتی نداشتند نیز در درگیری‌ها کشته شده‌اند.

پهپاد اسرائیلی شبه‌نظامیان فلسطینی را هدف قرار داد

در راستای درگیری‌های اخیر، یک هواپیمای بدون سرنشین (پهپاد) اسرائیلی روز چهارشنبه سه مرد مسلح را در کرانه باختری هدف قرار داد.

در بیانیه‌ای از سوی گروه جهاد اسلامی آمده که دو تن از این افراد از مبارزان جهاد اسلامی و نفر سوم از شاخه‌های مسلح جنبش فتح گردان شهدای اقصی بودند.

«دانیال هاگاری» - سخنگوی ارتش اسرائیل - در توییتر نوشت: «این در مورد حذف یک تهدید است. ما خودرویی را که در گذرگاه تیراندازی می‌کرد، شناسایی کردیم و تهدید را برطرف کردیم.»

بنیامین نتانیاهو هم در بیانیه‌ای گفت: «ما هیچ‌گونه تحرکات علیه پلیس یا نیروهای امنیتی را در این مکان‌ها یا هر جای دیگر، نمی‌پذیریم.»

مقامات بهداشت فلسطین اعلام کردند که در جریان این حمله یک فلسطینی به ضرب گلوله به شهادت رسید و حداقل یک فلسطینی به شدت مجروح شد.

واکنش‌ها به حملات

ایالات متحده خشونت شهرک‌نشینان را محکوم کرد و از مقامات اسرائیلی خواست تا فوراً خشونت را متوقف کنند، از غیرنظامیان آمریکایی و فلسطینی محافظت شود و مسئولان آن را محاکمه کنند.

مصر و اردن که روابط دیپلماتیک با اسرائیل دارند، حملات به فلسطینیان در کرانه باختری رود اردن را محکوم کردند.

«فرهان حقؤ - معاون سخنگوی سازمان ملل متحد - در بیانیه‌ای گفت که آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، تمام اعمال خشونت‌آمیز علیه غیرنظامیان، از جمله اقدامات تروریستی را محکوم می‌کند.

در مقابل، با وقوع حملات شهرک‌نشینان، «ایتامار بن گویر» - وزیر امنیت ملی اسرائیل - از یکی از احزاب راست تندرو در ائتلاف مذهبی-ملی‌گرای نتانیاهو، خواستار اقدام شدیدتر علیه افراد مسلح فلسطینی شد.

دفتر نتانیاهو اعلام کرد که اسرائیل قصد دارد یکهزار خانه جدید را به شهرک‌ها اضافه کند و به این طریق درخواست‌های بین‌المللی برای توقف پروژه‌های شهرک‌سازی جدید را به چالش کشید.

فلسطینیان بارها از حملات شهرک‌نشینان در کرانه باختری شکایت کرده‌اند؛ موضوعی که نگرانی‌های بین‌المللی را نیز برانگیخته است. با این حال، هیچ نشانه‌ای از تلاش جدیدی برای یافتن راه حل سیاسی وجود ندارد. مذاکرات صلح با میانجی‌گری آمریکا بین اسرائیل و فلسطینی‌ها با هدف ایجاد یک کشور فلسطینی در کرانه باختری، غزه و بیت‌المقدس شرقی، در سال 2014 شکست خورد.