به گزارش اکوایران، پسر یک ایرانی دارای اقامت دائم آمریکا در روز دوشنبه گفت که پدرش که از سال ۲۰۱۶ در ایران بازداشت شده است، در اعتراض به قرارنگرفتن در توافق تبادل زندانیان بین واشنگتن و تهران که در نهایت می‌تواند منجر به آزادی پنج آمریکایی زندانی در ایران شود، اعتصاب غذا را آغاز کرده است.

به نوشته رویترز، شهاب دلیلی ۶۰ساله، ناخدای کشتیرانی که پس از بازنشستگی به آمریکا مهاجرت کرده بود، در فروردین ۱۳۹۵ و در جریان بازدید از مراسم ختم پدرش در تهران بازداشت شد. او به اتهام کمک به یک کشور خارجی به ۱۰ سال حبس محکوم شد و اکنون در زندان اوین به سر می‌برد.

طبق توافق پیچیده‌ای که اجرای آن احتمالاً هفته‌ها به طول می‌انجامد، ایران احتمالا پنج شهروند آمریکایی بازداشت‌شده را در ازای آزادی ۶ میلیارد دلار از سرمایه‌های ایران در کره جنوبی آزاد کند. گفته شده، واشنگتن همچنین چند ایرانی زندانی را آزاد خواهد کرد.

وکیل یکی از این زندانیان گفت که هفته گذشته ایران به عنوان اولین گام از توافق، به چهار شهروند آمریکایی بازداشت‌شده اجازه داد تا از زندان اوین به حبس خانگی بروند. پنجمین نفر قبلاً در حبس خانگی بود.

داریان، پسر دلیلی در یک مصاحبه تلفنی کوتاه گفت: «این معامله در حال انجام است و پدرم بخشی از آن نیست. این برای ما بسیار دلخراش است». وی افزود که خود نیز برای آگاهی‌بخشی از وضعیت پدرش دست به اعتصاب غذا زده است. داریان گفت: «پدرم احساس می‌کند به او خیانت شده است. روحیه‌اش تضعیف شده است. او معتقد است که ایالات متحده هر کسی را که بخواهد بازگرداند، باز می‌گرداند».

ودانت پاتل، معاون سخنگوی وزارت امور خارجه که توسط خبرنگاران در نشست روزانه وزارت امور خارجه تحت فشار قرار گرفت، دلیل روشنی برای عدم حضور دلیلی در این توافق ارائه نکرد، اما گفت که او «به اشتباه بازداشت شده است». در آمریکا، تشخیص قانونی‌بودن یا نبودن علت بازداشت به ارزیابی وزارت امور خارجه بستگی دارد. پس سخنان پاتل مبنی بر اشتباه‌بودن بازداشت دلیلی به این معنی است که دولت ایالات متحده اتهامات وارده به این فرد را دارای انگیزه سیاسی و نادرست می‌داند. این ارزیابی به وزارت خارجه آمریکا اجازه می‌دهد تا منابع بیشتری را به این پرونده اختصاص داده، مسئولیتش را به یک نماینده ویژه رئیس‌جمهور محول کند و اهمیت موضوع را افزایش دهد.

پاتل همچنین نگفت که چرا آمریکا بازداشت دلیلی را اشتباه می‌داند. داریان، پسر دلیلی به رویترز گفت که روز جمعه از سوی آبرام پیلی، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران با او تماس گرفته شد. داریان گفت: «من پرسیدم که چرا هنوز دسته‌بندی «به اشتباه بازداشت شده» انجام شده و او نتوانست پاسخی بدهد».

وزارت امور خارجه آمریکا از اظهار نظر مشخص در مورد تماس تلفنی پیلی با پسر دلیلی خودداری کرد، اما پاتل پیشتر گفته بود که ایالات متحده «به طور منظم و فعالانه موارد فردی برای نشانه‌ها بازداشت غیرقانونی احتمالی را بررسی می‌کند».