به گزارش اکوایران، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید روز سه شنبه گفته ایالات متحده معتقد است تفاهم با ایران در مورد آزادی نهایی پنج زندانی دوتابعیتی همچنان در مسیر درست قرار دارد، اما از ارائه یک جدول زمانی خودداری کرد.

تهران در 10 اوت، چهار شهروند دو تابعیتی زندانی را به حبس خانگی انتقال داد و آن‌ها به پنجمین شهروند آمریکایی که از قبل در حبس خانگی بود، پیوستند. این اولین گام از توافقی است که بر اساس آن 6 میلیارد دلار از دارایی‌های ایران در کره جنوبی آزاد می‌شود و این پنج شهروند در نهایت اجازه خروج از ایران را پیدا می‌کنند.

بنابر گزارش رویترز، سالیوان در یک کنفرانس تلفنی به خبرنگاران گفت: «ما معتقدیم که کارها بر اساس تفاهمی که با ایران به دست آورده‌ایم پیش می‌رود. من جدول زمانی دقیقی برای شما ندارم زیرا مراحلی وجود دارد که هنوز اتفاق نیافتاده‌اند. اما ما معتقدیم که این روند همچنان در مسیر خود قرار دارد. »

خروج این پنج نفر از ایران، که ممکن است هفته‌ها طول بکشد، یک عامل تحریک‌کننده بزرگ را در روابط بین واشنگتن و تهران از میان می‌برد، که همچنان بر سر مسائلی از برنامه هسته‌ای تهران تا سیاست‌های منطقه‌ای اختلافات وسیعی دارند.

شهروندان ایرانی آمریکایی که در 10 اوت اجازه خروج از زندان اوین ایران را پیدا کردند شامل دو بازرگان، سیامک نمازی 51 ساله و عماد شرقی 58 ساله و همچنین مراد طاهباز 67 ساله، فعال محیط زیست بود که تابعیت بریتانیایی نیز دارد. هنچر هویت چهارمین شهروند آمریکایی که زندان را ترک کرد و همچنین هویت پنجمی که از قبل در حبس خانگی بود، به طور رسمی  اعلام نشده است.