به گزارش اکوایران، نخست‌وزیر ارمنستان گفته که سیاست کشورش مبنی بر تکیه تنها به روسیه برای تضمین امنیت خود یک اشتباه استراتژیک بوده، زیرا مسکو قادر به انجام این کار نبوده و در حال کاهش نقش گسترده خود در منطقه است.

بنا بر گزارش خبرگزاری رویترز، نیکول پاشینیان، نخست‌وزیر ارمنستان، در مصاحبه‌ای با روزنامه ایتالیایی لا رپوبلیکا که روز یکشنبه منتشر شد، روسیه را به ناتوانی در تضمین امنیت ارمنستان در مواجهه با تجاوزگری آذربایجان در منطقه جدا شده قره باغ کوهستانی، متهم کرد.

پاشینیان گفته مسکو که یک پیمان دفاعی با ارمنستان و یک پایگاه نظامی در آنجا دارد، کشورش را به اندازه کافی طرفدار روسیه نمی داند و معتقد است روسیه در حال خروج گسترده از منطقه قفقاز جنوبی است.

به گفته وی، ایروان از این رو در تلاش برای تنوع بخشیدن به ترتیبات امنیتی خود است، که اشاره ای آشکار به روابط خود با اتحادیه اروپا و ایالات متحده و تلاش هایش برای ایجاد روابط نزدیک تر با سایر کشورهای منطقه است.

پاشینیان به این روزنامه گفته: معماری امنیتی ارمنستان 99.999 درصد با روسیه مرتبط بود، از جمله زمانی که نوبت به تهیه اسلحه و مهمات می رسید. اما امروز می بینیم که روسیه خود به سلاح، اسلحه و مهمات (برای جنگ در اوکراین) نیاز دارد و در این شرایط قابل درک است که حتی اگر بخواهد، فدراسیون روسیه نمی تواند نیازهای امنیتی ارمنستان را برآورده کند. این مسئله باید به ما نشان دهد که وابستگی تنها به یک شریک در مسائل امنیتی یک اشتباه استراتژیک است.

سخنان او به نارضایتی در داخل ارمنستان از آنچه بسیاری در آنجا به عنوان شکست روسیه در دفاع از منافع خود می‌دانند، اشاره دارد.

مسکو در گذشته چنین انتقاداتی را پاسخ داد و از اقدامات خود دفاع کرده و این ایده را که اولویت‌های سیاست خارجی خود را به دلیل درگیری در اوکراین کاهش داده، رد کرده است.

پاشینیان نیروهای حافظ صلح روسی را که برای حفظ توافق آتش بس اعزام شده بودند متهم کرد که وظیفه خود را انجام نداده اند.