به گزارش اکوایران، یک مقام کاخ سفید با دفاع از توافق مبادله زندانیان، باج‌دهی به تهران را رد کرد.

بنا بر گزارش خبرگزاری فرانسه، جان کربی، سخنگوی امنیت ملی کاخ سفید، روز چهارشنبه این موضوع را رد کرد که رفع مسدودی 6 میلیارد دلار از دارایی‌های ایران برای کمک به آزادی پنج زندانی دوتابعیتی، نوعی پرداخت باج  است.  او در واکنش به انتقاد از این توافق گفت: "«هیچ نوع پرداختی در کار نیست. این باج نیست».

کربی گفت که این پول در یک حساب تحت نظارت در قطر نگهداری می‌شود که تهران باید درخواست‌هایی را برای واریز وجوه ارسال کند که صرفاً برای اهداف بشردوستانه استفاده شود. او تاکید کرد که وجوه برداشت شده مستقیماً به تامین کنندگان مجاز کالاهای بشردوستانه مانند غذا و دارو خواهد رفت. او ادعا کرد: «مردم ایران ذینفع این بودجه خواهند بود، نه حکومت». او  افزود: «اگر ایران تلاش کند وجوه را در راستای دیگری مصرف کند، ما اقدام خواهیم کرد و دوباره آنها را مسدود خواهیم کرد».

 اوایل این هفته مقامات آمریکایی توافق با تهران را تایید کردند که بر اساس بخشی از آن، هر طرف پنج نفر از زندانی را آزاد می‌کند.

علاوه بر این، ایالات متحده در رژیم تحریم‌های خود استثنایی ایجاد خواهد کرد تا به کره جنوبی اجازه دهد 6 میلیارد دلار دارایی‌های مسدود شده حاصل از فروش نفت ایران را بازپرداخت کند.

در حالی که خطوط کلی این معامله مشخص است، کربی در مورد این‌که مبادله بازداشت شدگان چه زمانی انجام می‌شود، اطلاعاتی ارائه نکرد‌.  او گفت: گام کلیدی بعدی اطلاع رسانی انتقال وجوه خواهد بود... آمریکایی‌های ما هنوز در تهران هستند، در خانه نیستند».

انتظار می رود پس از واریز 6 میلیارد دلار به بانک قطر، این زندانیان به قطر پرواز کنند.

کربی تاکید کرد که آمریکا علی‌رغم این توافق، هیچ تحریمی را علیه ایران لغو نمی‌کند. او هم‌چنین به رد این موضوع پرداخت که ایران بیش‌تر از آمریکا از توافق  بهره می‌برد.

او گفت: «بازگرداندن آمریکایی‌ها به خانه نیاز به تصمیم‌گیری دارد، گاهی اوقات تصمیمات واقعاً سخت. این مستلزم سازش است».