به گزارش اکوایران، ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور ایران روز یکشنبه در یک مصاحبه با تلویزیون آمریکا گفت که تلاش‌های تحت حمایت آمریکا برای عادی‌سازی روابط اسرائیل با کشورهای عربی خلیج فارس از جمله عربستان سعودی «به هیچ موفقیتی نخواهد رسید.»

به نوشته رویترز، رئیسی در مصاحبه با سی‌ان‌ان همچنین گفت که ایران نگفته است که بازرسان ناظر هسته‌ای سازمان ملل را در این کشور نمی خواهد.

رئیسی گفت ایران هیچ مشکلی با بازرسی نهاد ناظر هسته‌ای سازمان ملل از سایت‌های هسته‌ای خود ندارد، در حالی که چندی پیش، تهران مجوز چندین بازرس منصوب آژانس بین‌المللی به این کشور را لغو کرد.

اسرائیل در پی یک ابتکار دیپلماتیک تحت هدایت ایالات متحده در سال 2020 در تلاش برای عادی سازی روابط، به امارات متحده عربی، بحرین، سودان و مراکش نزدیک‌تر شده است.

به گفته رویترز، برقراری روابط با عربستان سعودی - محل برخی از مقدس‌ترین اماکن اسلام - دستاوردی بزرگ برای اسرائیل و یک تغییر ژئوپلیتیک در خاورمیانه خواهد بود.

رئیسی درباره برنامه هسته‌ای ایران گفت: «ما بارها و بارها اعلام کرده‌ایم که استفاده از سلاح‌های هسته‌ای و به طور کلی استفاده از سلاح‌های کشتار جمعی برای ما جایی ندارد. چرا؟ چون نه به آن اعتقاد داریم و نه نیازی به آن داریم. »

او همچنین گفت: «جمهوری اسلامی ایران نگفته است که مایل به حضور هیچ بازرسی در اینجا نیست.»