به گزارش اکوایران، به رغم اخبار ضدونقیض منتشر شده در روزهای اخیر، به نظر می‌رسد مذاکره‌کنندگان در حال نزدیک شدن به توافقی برای آزادی اولیه ده‌ها اسیر در دست حماس هستند.

دو منبع آگاه به سی‌ان‌ان گفته‌اند که پیش‌نویس اخیر توافق احتمالی برای آزادی اسرایی که حماس در غزه نگه می‌دارد، توقفی چهار تا پنج روزه در جنگ را برای آزادی اولیه 50 گروگان را پیشنهاد می‌کند.

بنا بر این گزارش، اگر چه هنوز توافقی منعقد نشده است، اما متن توافق هفته‌ها است که به صورت رفت و برگشتی مبادله شده است. با این حال، مذاکره‌کنندگان از کشورهای مختلف، از جمله مقامات ارشد دولت بایدن، نسبت به این پیشرفت گفت‌وگوها خوش‌بینی نادری دارند. منابع سی‌ان‌ان گفته‌اند که اختلافات در برخی مسائل اصلی در حال رفع شدن است و در حالی که هنوز ممکن است مذاکرات به شکست منهی شود، اما محتمل است که تا چند روز دیگر توافق نهایی شود.

جان فاینر، معاون مشاور امنیت ملی، روز یکشنبه در گفت‌وگو با سی‌ان‌ان گفت: «ما فکر می‌کنیم که از زمانی که این مذاکرات هفته‌ها پیش آغاز شد، به هر نقطه‌ای نزدیک‌تر هستیم». فاینر وارد جزئیات مذاکرات نشد و تاکید کرد که توافق نهایی وجود ندارد.

دو منبع به سی‌ان‌ان گفتند که در روزهای اخیر، حماس دست‌کم یک بار مذاکرات را به تعویق انداخته تا نشان دهد که مذاکرات چقدر شکننده بوده است. یکی از مسائل متعددی که این گروه مطرح کرد و به نظر می‌رسد که حماس را به خروج ناگهانی از  مذاکرات برانگیخت، حمله اسرائیل به بیمارستان الشفا در غزه بود. اما در نهایت مذاکرات دوباره از سر گرفته شده است.

یکی از منابع آگاه به مذاکرات پس از دیدار نخست‌وزیر قطر و برت مک‌گورک، هماهنگ کننده امور خاورمیانه کاخ سفید به سی‌ان‌ان گفت: «یکی از موضوعات کلیدی که هنوز نهایی نشده، نحوه اجرای این توافق است، از جمله در مورد ارسال کمک به غزه.». 

یک منبع به سی‌ان‌ان گفته که اسرائیل فهرستی از حدود 100 اسیر غیرنظامی را ارائه کرده که می‌خواهد در این توافق گنجانده شود. حماس اعلام کرد که مایل است 50 اسیر را در ازای یک توقف چند روزه آزاد کند. از نظر آن‌ها اسرای بیش‌تر، حدود 20 تا 25 نفر، می‌توانند پس از آن و با طولانی شدن وقفه‌ها آزاد شوند.

حماس گفته است که برای جمع‌آوری اسرایی که در مکان‌های مختلف و توسط گروه‌های مختلف متحد حماس در غزه نگهداری می‌شوند، نیاز به وقفه در جنگ دارد.

هنوز ابهاماتی در مورد جزئیاتی نحوه ارسال کمک‌ها به غزه وجود دارد. یکی از منابع آگاه سی‌ان‌ان گفته که حماس در ابتدا 500 کامیون کمک در روز درخواست می‌کرد. او گفته که هنوز توافقی در مورد تعداد کامیون های کمک رسانی به غزه حاصل نشده است، اما بیش از 200 کامیون از نظر لجستیکی چالش‌برانگیز است. هم‌چنین سوالاتی در مورد نحوه بازرسی کامیون ها و اینکه از کدام نقاط ورودی استفاده شود، وجود دارد.