به گزارش اکوایران، در 23 اوت، جت حامل یوگنی پریگوژین، رئیس گروه واگنر، در حدود 60 مایلی شمال مسکو سقوط کرد و همه سرنشینان آن کشته شدند. با مرگ پریگوژین، مردم و سازمان‌های داخل دولت روسیه اکنون برای به دست آوردن کنترل شبکه روابط و دارایی‌های واگنر در قاره آفریقا تلاش می‌کنند.

گروه واگنر که یک شرکت نظامی خصوصی است که از سال 2017 در چندین کشور آفریقایی فعالیت داشته و در درگیری‌های مالی، لیبی، سودان و جمهوری آفریقای مرکزی مشارکت داشته است. واگنر خدماتی را به رژیم‌های آفریقایی- از جمله عملیات جنگی، امنیت و آموزش، و کمپین‌های انتشار اطلاعات نادرست - در ازای حمایت دیپلماتیک و منابع ارائه می‌کرد.

به گزارش فارن پالسی، استفاده از مزدوران به روسیه این امکان را داد که با هزینه کم دسترسی ژئواستراتژیک خود را گسترش دهد. اگرچه روسیه فرصت‌های اقتصادی را که ظاهراً به آفریقا در زمینه‌هایی مانند کشاورزی، هیدروکربن‌ها، انرژی، حمل‌ونقل و دیجیتالی‌سازی ارائه می‌کند، به اطلاع عموم رسانده، اما در واقع سرمایه‌گذاری کمی در این قاره انجام می‌دهد.

از نظر اقتصادی، روسیه به وعده‌های خود عمل نکرده است. عوامل اقتصادی برای مسکو اهمیت کمتری نسبت به حفظ ارتباطات بین‌المللی دارند. با این حال، گروه واگنر در آفریقا عمدتاً به صورت شخصی تأمین مالی می‌کرد و هزینه‌های عملیاتی خود را از طریق امتیازات نقدی و معدنی پوشش می‌داد. تا همین اواخر، نیروهای واگنر نیز نقابی از انکار عملیات روسیه در خارج از کشور ارائه می‌کردند.

نگاهی به تاریخچه نیروهای مزدور، که برجسته‌ترین دوران آن‌ها در تاریخ اروپا در جنگ‌های قرن شانزدهم و هفدهم بود، می‌تواند به ما بگوید که آینده واگنر و روسیه چه خواهد شد. مانند روسیه مدرن، سران دولت‌های مدرن اولیه، مزدوران را به عنوان راهی برای جابجایی هزینه‌های جمع آوری و اداره نیروها استخدام می‌کردند.

افسران مزدور هزینه‌های جمع آوری و تجهیز نیروها را به عنوان نوعی برون سپاری و کاهش فشار مالی بر سران کشورها، پرداخت کردند. برخلاف تصور کلیشه‌ای، این مزدوران اغلب تابع سران کشورهایی بودند که آنها را استخدام می‌کردند، در حالی که پریگوژین روسی بود. مانند گروه واگنر، به تعبیر مدرن، این مزدوران هم با بودجه دولتی و هم خصوصی بودند.

مورخان نظامی و نظریه پردازان سیاسی از اصطلاح دولت مالی-نظامی برای اشاره به دولت‌هایی استفاده می‌کنند که جنگ‌های گسترده را از طریق استخراج منابع و همچنین نوآوری‌های مالی مانند ایجاد بدهی ملی یا اعتبار عمومی حفظ می‌کنند. نمونه کلاسیک آن انگلستان پس از دهه 1690 است. در این استدلال، تحولات مالی قدرت برگزیده شدن بریتانیا را به مقام قدرت بزرگ فراهم کرد. در مورد واگنر، این نوآوری به شکل شرکت‌های پوسته‌ای و جابه‌جایی مخفیانه منابع است. بخشی از گروه واگنر که بیش از همه قابل مشاهده بود - جنگجوها در اوکراین - تنها یک عنصر از یک شبکه گسترده و فراگیر از شرکت‌ها بود که میلیاردها دلار منابع را کنترل می‌کردند.

همانطور که جولیان رادمایر، یک تحلیلگر، در فوریه به دویچه وله گفت، «واگنر خود در طول زمان به عنوان یک سازمان توسعه یافته است که از یک نهاد پیمانکاری نظامی صرفاً خصوصی، به چندین اتحاد تجاری و روابط و شبکه‌ای از شرکت‌ها تبدیل شده است. برخی از آنها در سراسر کشورهایی که در قاره آفریقا در آنها فعالیت می‌کنند، شرکت دارند. سازمان‌های واگنر مانند یک دولت مالی-نظامی در سایه عمل می‌کنند.»

گروه واگنر فعالیت‌های خود را در آفریقا با یک استراتژی مدرن اولیه دیگر تأمین مالی کرد؛ عوارض. این عوارض نوعی مالیات است که توسط ارتش در یک سرزمین اشغالی ایجاد می‌شود. مورخان نظامی از این عمل به عنوان «مالیات خشونت» یاد کرده‌اند. اگرچه هزینه‌های مالیات خشونت بالاست، اما ثابت است. برخلاف غارت ساده، کمک‌ها به طور ایده‌آل به شیوه‌ای منظم جمع‌آوری می‌شوند. اساساً یک اخاذی که بر مردم محلی تحمیل می‌شود. کمک‌ها می‌تواند عملیات ارتش را تامین مالی کند. به طور گسترده‌تر، آنها می‌توانند کل یک کشور را تامین کنند. در اواخر جنگ سی ساله، ارتش سوئد از این طریق به دولت سوئد کمک مالی کرد. به گفته یکی از مورخان، امپراتوری مقدس روم در آن جنگ شکست خورد زیرا دیگر نمی‌توانست این کار را انجام دهد.

عملیات‌های آفریقایی واگنر در گستره جهانی بسیار بیش‌تر و پیچیده‌تر بودند، اما بر اساس همان اصل عمل می‌کردند. در سودان، شرکت روسی ام اینوست که تحت کنترل الیگارشی‌ها از جمله پریگوژین بود، صاحب معادن طلا است. دارایی‌های معدنی سودان شامل منگنز، سیلیکون و اورانیوم است. شرکت‌های تابعه واگنر دارای معادن طلا در جمهوری آفریقای مرکزی هستند. در سوریه به شرکت‌های شل واگنر نفت پرداخت می‌شد.

نسبت به اندازه بودجه دولتی روسیه، منابع آفریقایی که واگنر کنترل می‌کرد، سود ویژه‌ای نداشت. با این حال، مانند کمک‌های سوئدی در طول جنگ سی ساله، آنها به واگنر اجازه دادند تا عملیات خودش را از طریق خود تأمین مالی کند. اگرچه طلای آفریقایی نسبتا کمی به خود روسیه سرازیر شد، اما منابع آفریقایی روسیه را قادر ساخت تا تحت پوشش استقلال واگنر در آفریقا عمل کند، زیرا این منابع توسط تحریم‌ها محدود نشده بودند.

یکی از گزینه‌های دولت روسیه این است که این مجموعه گسترده را مستقیماً تحت کنترل دولت قرار دهد، از جمله جذب جنگنده‌های واگنر در وزارت دفاع. گزینه دیگر انجام کاری است که شرکت‌های مزدور قدیمی «اصلاح» یک شرکت یا هنگ می‌نامیدند. واگنر را منحل کرده و سربازانش را به واحدهای دیگر منتقل کنید.

ارتش‌های مزدور ردوت و کانوی عمداً به عنوان جایگزین‌های تحت کنترل دولت برای واگنر شکل گرفتند یا ایجاد شدند. ردوت در سال 2008 تأسیس شد، اما قبلاً در سال 2022 توسط معاون سازمان اطلاعات نظامی روسیه که یکی از بستگان خود را در راس آن قرار داد، سازماندهی مجدد شده بود. پس از تلفات سنگین به تصرف وزارت دفاع درآمد.

از سوی دیگر، کانوی نسبتاً جدید است. این گروه در سال 2022 در کریمه تأسیس شد و توسط یک بانک عمدتاً دولتی و همچنین یک الیگارشی نزدیک به رئیس‌جمهور روسیه، ولادیمیر پوتین تأمین مالی می‌شود. به نظر می‌رسد معاون وزیر دفاع روسیه، یونس بیک یوکوروف، روابط پریگوژین با رهبران آفریقایی را این بار به نمایندگی از دولت در اختیار خواهد گرفت.

با این حال، این گروه‌ها و مردم فاقد روابط شخصی تثبیت شده و تجربه آفریقایی پریگوژین، و همچنین کاریزمای او، جذابیت پوپولیستی و توانایی او برای فرمان وفاداری دادن در میان مردانش هستند. جنگجویان معمولی واگنر خدمت در واگنر را در مخالفت خدمت در ارتشی که با دولت هماهنگ‌تر بود نمی‌دیدند. برعکس، بسیاری از آنها کهنه سربازان ارتش روسیه هستند یا بین خدمت در آن و واگنر جابجا می‌شدند. برای این مردان، واگنر راه دیگری برای خدمت به روسیه بود.

محکومان واگنر، پریگوژین را مردی می‌دانستند که مایل است برای بازگرداندن آبروی آنها با سرباز کردن آنها تلاش کند. گروه واگنر علیرغم ظلم یا به دلیل آن، جذابیت زیادی برای برخی افراد داشت. تلاش‌های دولت روسیه برای بی‌اعتبار کردن پریگوژین با نشان دادن او به عنوان یک مرد ثروتمند که انگیزه‌اش «طلا و زرق و برق» بود، نشان‌دهنده ناآگاهی ناشیانه‌ای بود از آنچه احتمالاً برای یک سرباز عادی جذاب است. آن دسته از مردانی که احتمالاً مانند همتایانشان در اروپای قرن هفدهم در واگنر نام‌نویسی می‌کنند، به احتمال زیاد نمایش ظاهری خوش‌رویی را به عنوان مدرکی می‌بینند که نشان می‌دهد یک نفر قدرتمند، قوی و موفق است، نه بی‌اخلاق.

با این حال، اگر سازمان‌های درون دولت روسیه موفق به تصاحب دارایی‌های گروه واگنر در آفریقا شوند، این می‌تواند نشان‌دهنده تقویت قدرت دولتی روسیه باشد. در مقاله‌ای در ماه ژوئیه برای فارین پالیسی، من پریگوژین را با ژنرال مزدور معروف آلبرشت فون والنشتاین (1583-1634) مقایسه کردم. مانند والنشتاین، پریگوژین قبل از مرگش به طرز ناراحت کننده‌ای از رئیس دولتی که ظاهراً در آن خدمت می‌کرد، مستقل شده بود. از جمله انجام مذاکرات خارجی به تنهایی. اگرچه در باورم درست بود که پوتین باعث کشته شدن پریگوژین می‌شود، اما در گذشته اشتباه کردم که اهمیت مرکزی عملیات‌های گروه واگنر در آفریقا را در مانورهایی که احتمالاً در داخل دولت روسیه انجام می‌شود نادیده گرفتم. مانند ترور والنشتاین، ترور پریگوژین نیز کنترل دولت مرکزی بر نیروهای مسلح را تقویت کرده است.

اگر سازمان‌های دولتی روسیه بتوانند دارایی‌های آفریقایی واگنر را به دست آورند، این ممکن است برعکس بخشی از شرایطی باشد که پیش از این تصور می‌شد. در آن زمان، موقعیت دولت روسیه را تضعیف شده فرض می‌شد، زیرا بسیاری از وظایف دولتی توسط عوامل غیردولتی انجام می‌شد. در مقاله نظری برای الجزیره، گلناز شرافت‌الدینوا، کارشناس روسیه، به چیزی مشابه اشاره کرد: «در دوران پوتین، سیستم سیاسی روسیه بیشتر تحت نفوذ شبکه‌های در سایه‌ای است که به طور فزاینده‌ای نهادهای دولتی را تضعیف کرده و وظایف آنها را بر عهده گرفته‌اند. بر اساس این سیستم قدرت غیررسمی است که پریگوژین ثروت و قدرت هنگفت خود را انباشته کرد.»

در این زمینه، زمان مرگ پریگوژین جالب است. پریگوژین دو ماه تا یک روز پس از شورش ناموفقش کشته شد -به اندازه‌ای طولانی که پوتین را ضعیف جلوه دهد، اما کوتاه‌تر از آن که واقع‌بینانه به نظر برسد که پوتین پریگوژین را در یک احساس امنیت کاذب فرو برده است. با این حال، مرگ پریگوژین نیز یک ماه پس از آن اتفاق افتاد که او سخنرانی کرد و به افرادش گفت که برای چیزی بزرگ در آفریقا آماده شوند. (چندین شخصیت دولتی روسیه، از جمله یوکوروف، قبل از مرگ پریگوژین به آفریقا سفر کردند.) پریگوژین ممکن است نه تنها به عنوان مجازات خیانت، بلکه برای اینکه عملیات سودآور گروه واگنر در آفریقا را تحت کنترل مستقیم دولت قرار دهد و به عنوان پاداشی برای وفاداری به قتل رسیده باشد.