به گزارش اکوایران، چهار مقام آمریکایی آگاه در گفت‌وگو با آکسیوس تائید کرده‌اند که جو بایدن، رئیس‌جمور ایالات متحده و دیگر مقامات ارشد این کشور، به طور فزاینده‌ای از بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل از بابت رد اکثر درخواست‌های اخیر کاخ سفید در رابطه با جنگ غزه ناامید می‌شوند.

به نوشته بارک راوید، خبرنگار آکسیوس، از آغاز جنگ غزه در 7 اکتبر در 100 روز پیش، بایدن حمایت نظامی و دیپلماتیک بی‌سابقه‌ای از اسرائیل داشته، آن هم به قیمت ضربه به پایگاه رای خود در سالی که در آن انتخابات ریاست جمهوری برگزار می‌شود. مقامات آمریکایی به راوید گفته‌اند که این حمایت تا حد زیادی به صورت علنی ادامه یافته، اما در پشت پرده، نشانه‌های فزاینده‌ای وجود دارد که بایدن صبر خود را از دست می‌دهد. یکی از این مقامات آمریکایی به آکسیوس گفته: «وضعیت خراب است و ما گیر کرده‌ایم. صبر رئیس‌جمهور در حال لبریز شدن است».

سناتور کریس ون هولن که در تماس نزدیک با مقامات ایالات متحده در مورد جنگ غزه بوده به آکسیوس گفته: «نتانیاهو در هر مقطعی بایدن را به سمت خود چرخانده است. آن‌ها پشت نتانیاهو درآمده‌اند، اما بارها و بارها به صورت‌شان سیلی خورده است».

به نوشته راوید، بایدن در 20 روز پس از تماس پرتنش 23 دسامبر با نتانیاهو صحبت نکرده است. بایدن ناامید این تماس را با این جمله پایان داد: «این گفت‌وگو تمام شد». آن‌ها در دو ماه اول جنگ تقریباً یک روز در میان با یکدیگر صحبت کرده بودند. قبل از این‌که بایدن تلفن را قطع کند، نتانیاهو درخواست او را مبنی بر آزادسازی درآمدهای مالیاتی فلسطینی‌ها از سوی اسرائیل رد کرده بود.

به نوشته راوید، عامل اصلی ناامیدی بایدن، مقاومت نتانیاهو در برابر درخواست‌هایی است که اولویت‌های ایالات متحده هستند. 

علاوه بر موضوع درآمد مالیاتی، بایدن و مشاورانش بر این باورند که اسرائیل به اندازه کافی برای ورود کمک‌های بشردوستانه به غزه همکاری نمی‌کند. آن‌ها همچنین از عدم تمایل نتانیاهو به بحث جدی درباره برنامه‌های روز پس از جنگ و رد طرح ایالات متحده برای تشکیل تشکیلات خودگردان فلسطینی اصلاح شده برای ایفای نقش در غزه پس از حماس، ناامید شده‌اند.

مقامات آمریکایی اکنون به طور فزاینده ای نگران هستند که اسرائیل به جدول زمانی خود برای انتقال به عملیات کم شدت در غزه تا پایان ژانویه بر اساس وضعیت موجود در غزه، به ویژه در شهر جنوبی خان یونس، عمل نکند. به ادعای آکسیوس، اگر اسرائیل عملیات خود در غزه را به میزان قابل توجهی کاهش ندهد، احتمالاً حفظ همان سطح حمایت از برای بایدن دشوارتر خواهد شد.

مقامات آمریکایی که با آکسیوس صحبت کردند، گفتند که سفر هفته گذشته آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا به سرزمین‌های اشغالی تنها ناامیدی در کاخ سفید و وزارت خارجه را تشدید کرد.

سناتور ون هولن به آکسیوس گفته: «در حال حاضر، نتانیاهو بیش‌تر مایل است به حرف وزرای افراطی کابینه‌اش -یعنی ایتامار بن گویر و بزالل اسموتریچ - گوش دهد تا آن‌چه رئیس‌جمهور ایالات متحده می‌گوید».