به گزارش اکوایران: علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت، در نشست خبری هفتگی خود با خبرنگاران با بیان اینکه «مذاکرات برای لغو تحریم‌ها ادامه دارد ولی دولت معطل آن نمانده است»، تاکید کرد: خنثی‌سازی تحریم‌ها با جدیت دنبال می‌شود.

او یادآور شد: اخیرا آقای باقری با مورا در ژنو در راستای مذاکرات رفع تحریم‌ها دیدار و رایزنی داشته است؛ این گفت‌وگوها و مذاکرات و رفت و آمدها استمرار دارد.

سخنگوی دولت در پاسخ به پرسشی درباره تغییرات لایحه بودجه در مجلس، تصریح کرد: دولت تمام تلاش خود را برای کنترل هزینه‌های جاری و افزایش منابع واقعی و سوق دادن منابع به سمت سرمایه‌گذاری مولد و رشد اقتصادی انجام‌ داد تا بودجه‌ای که هم تراز باشد و هم امکان رشد اقتصادی را مطابق سیاست‌های ابلاغی رهبری انقلاب محقق کند.

خلق پول و نقدینگی ناشی از کسری بودجه، ام‌ الخبائث مشکلات اقتصادی کشور

بهادری جهرمی با بیان اینکه «هرگونه افزایش هزینه‌های جاری بدون پیش‌بینی‌ منابع، اثری جز خلق تورم برای مردم ندارد و مردم هم این را می‌دانند»، گفت: گزارش‌ها در این زمینه مختلف است اما آمار نگران‌کننده‌ای شنیدم که حتی کمیسیون تلفیق مجلس اعلام کرده ۳۰۰ هزار میلیارد تومان افزایش هزینه‌ها در بودجه صورت گرفته و حتی تا دوبرابر این عدد هم تخمین‌هایی زده شده است.

او همچنین یادآور شد: فعلاً چون متن نهایی نشده نمی‌توان درباره این اعداد قضاوت نهایی را داشت. آن‌چه مهم است خلق پول و نقدینگی ناشی از کسری بودجه، ام‌ الخبائث مشکلات اقتصادی کشور است. تلاش و تعامل دولت و مجلس باید در جهت کنترل و مهار عوامل خلق این تورم باشد که مطالبه و الویت اول مردم است و در نظرسنجی‌ها هم به آن اشاره دارند.

سخنگوی دولت تصریح کرد: انتظار می‌رود همکاری متقابل و نزدیک بین مجلس و کمیسیون تلفیق و دولت در پیش‌بینی واقعی منابع و برنامه‌ریزی و هدف‌گذاری در سقف منابع واقعی انجام شود. اگر هم بتوان منابع واقعی بیشتری پیش‌بینی کرد، اولویت اول برای آن، تخصیص برای سرمایه‌گذاری جدید و خلق طرح‌های مولد اقتصادی و اشتغال است.

رییس جمهور فردا به ترکیه می‌رود

بهادری جهرمی با اشاره به سفر رییس‌جمهوری به ترکیه اظهار کرد: در استمرار دیپلماسی همسایگی کشور سفر رییس جمهور فردا به ترکیه انجام خواهد شد و در حوزه‌های اقتصاد، حمل و نقل و تجارت اسناد مهمی به امضا خواهد رسید. در طول ۲ سال فعالیت دولت میزان مبادلات تجاری ایران و ترکیه قریب به ۴۰ درصد افزایش یافته و ظرفیت‌های تجاری دو کشور فراتر از انتظار رشد داشته است. علاوه بر دیدار سران دو کشور هشتمین اجلاس تجاری میان دو کشور نیز برگزار می‌شود.

۱۰ پرتاب فضایی در طول دو سال فعالیت دولت

سخنگوی دولت با اشاره به دهمین پرتاب فضایی موفق در دولت سیزدهم، یادآور شد: در ۱۰ سال گذشته ۱۰ پرتاب فضایی انجام شد و در طول دو سال فعالیت دولت  نیز ۱۰ پرتاب داشتیم و جمهوری اسلامی ایران موفق شد در پرتاب به مدار ۷۵۰ کیلومتر نیز موفقیت کسب کند. ان شاءالله پرتاب‌های موفق دیگری نیز خواهیم داشت که دستاوردها و آثار ملموسی در حوزه هواشناسی، تخمین کشت‌های سرزمینی، تخمین آبهای موجود سطحی و حوزه‌های متعدد جمعیتی و همچنین حوادث طبیعی همچون سیل و زلزله شاهد مدیریت عینی خواهد داشت.

گلایه عمومی مردم نبود عدالت در پرداخت‌ها است

سخنگوی دولت یادآور شد: گلایه عمومی مردم نبود عدالت در پرداخت‌ها است و نگاه دولت نیز عدالت پرداخت و افزایش پلکانی حقوق کارکنان است.

بهادری جهرمی درباره راهبرد لغو و خنثی‌سازی تحریم‌ها در دولت، گفت: در تجارت خارجی کسب رکورد ۱۱۲ میلیارد دلار حجم تجارت نفتی در سال ۱۴۰۱ را شاهد بودیم. دولت پابه‌پای مذاکره برای رفع تحریم مسیر خنثی‌سازی تحریم‌ها را نیز پیش برده است؛ عضویت در اجلاس‌ها و مجموعه‌هایی همچون بریکس و شانگهای، تقویت دیپلماسی همسایگی و توسعه روابط با تمرکز بر توسعه روابط اقتصادی از جمله اقدامات دولت بوده و نشان داد که اقدامات دولت در این حوزه نیز صحیح بوده است.

چهار برابر شدن نرخ خرید گندم طی چهار سال

بهادری جهرمی همچنین در پاسخ به پرسشی درباره اقدامات حمایتی دولت از بخش کشاورزی، گفت: سرمایه‌گذاری در صنایع تبدیلی، ارتقای فناوری‌های کشاورزی و برنامه‌ریزی برای خرید تضمینی با نرخ‌های عادلانه از جمله اقدامات دولت در این حوزه است. در حوزه خرید تضمینی گندم که کالایی راهبردی است، سال ۱۳۹۹ نرخ خرید تضمینی ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان مصوب شد، بدین معنا که طی چهار سال نرخ خرید گندم چهاربرابر شده است.

او یادآور شد: افزایش ظرفیت سردخانه‌های کشاورزی از حدود ۴ میلیون تن به حدود ۶ میلیون تن در طول فعالیت دولت سیزدهم از جمله اقدامات ماست.