به گزارش اکوایران، رقابت دونالد ترامپ و نیکی هیلی به نبردی میان ایدۀ سیاست خارجی تبدیل شده است و رأی دهندگان نیو همشایر دربارۀ نقش آمریکا در جهان، از جمله ادامۀ تأمین مالی اوکراین، حکم خواهند داد.

به نوشته جیمز پولیتی و لارن فدور در فایننشال تایمز، رأی‌گیری در ایالت نیوانگلند در روز سه‌شنبه می‌تواند لحظۀ مهمی در رقابت ریاست‌جمهوری سال 2024 باشد. اگر پیروزی ترامپ بر هیلی به اندازۀ کافی قانع کننده باشد -که پس از کناره‌گیری دی‌سانتیس، فراماندار فلوریدا، تنها رقیبش است- می‌تواند دنبال نامزدی حزب باشد.

اما این انتخابات می‌تواند سنجش احساسات جمهوری‌خواهان دربارۀ سیاست امنیت ملی ایالات متحده هم باشد. ترامپ از مدت‌ها قبل مدافع رگۀ انزواگرایانه‌تری بوده است که در سمت راست سیاست آمریکا در حال شکل‌گیری است.

این نگرش مداخلات نظامی خارجی ایالات متحده را رد می‌کند، نسبت به اتحادهای سنتی ایالات متحده، از جمله ناتو، مشکوک است و مایل است با رهبران اقتدارگرایی مثل ولادیمیر پوتین روسیه و کیم جونگ‌اون کرۀ شمالی توافق کند.

روز دوشنبه، در تجمعی در لاکونیا، نیوهمشایر، ترامپ گفت حزب جمهوری‌خواه هرگز به روزهای صرف «تریلیون‌ها تریلیون دلار در جنگ‌های بی‌پایان در کشورهایی که اسمشان را هم نشنیده‌اید و حتی ما را نمی‌خواهند» برنخواهد گشت. 

او همچنین هشدار داد که پس از جنگ اسرائیل در غزه، آمریکا دارد «دوباره در خاورمیانه درگیر می‌شود. دوباره از اول.» و افزود تنها چیزی که از هزینه‌های پیشین ایالات متحده در آنجا به این کشور رسیده «مرگ» و «خون» بوده است.

دو روز قبل، ترامپ در تجمعی در منچستر، نیو همشایر، ویکتور اوربان، نخست وزیر راست افراطی مجارستان، را ستود و او را «مردی بزرگ» و «رهبری بزرگ» نامید.

او گفت «خوب است که رهبری قدرتمند کشور را اداره کند.» 

هیلی، سفیر سابق ایالات متحده در سازمان ملل متحد، بیشتر موضع شاهین‌گونۀ سنتی سیاستمداران جمهوری‌خواه را دارد که قبلاً بر این حزب مسلط بود. او در کارزارش از کمک بیشتر به اوکراین برای شکست دادن روسیه گفته است -همینطور از حمایت تزلزل ناپذیرش از اسرائیل در جنگش علیه حماس.

پیام اصلی هیلی این است که ایالات متحده نمی‌تواند از جهان کنار بکشد چرا که چنین کاری به بزرگ‌ترین رقبایش، از جمله چین و روسیه، اجازه خواهد داد اوضاع را به دست بگیرند. او ادعا می‌کند در صورت عدم کمک ایالات متحده به اوکراین، روسیه به لهستان و کشورهای بالتیک حمله خواهد کرد؛ امری که ایالات متحده را، با توجه به تعهدات این کشور در مقام یکی از کشورهای ناتو، مجبور به مداخله می‌کند. اما او روز به روز به حملاتش به ترامپ بابت سهل‌گیری به دشمنان آمریکا افزوده است.

روز یک‌شنبه، هیلی به سی‌بی‌اس نیوز گفت «نمی‌شود با کسی کار کرد که می‌خواهد با دیکتاتورهایی رفیق شود که قصد جان ما را دارند. در عوض، باید به آنان گفت از آنان چه انتظاری داریم.»

او گفت وقتی در سازمان ملل بود، باید ترامپ را «می‌نشاند و به او می‌گفت اینقدر با پوتین دوست نباشد.» او همچنین ترامپ را بابت این مسئله سرزنش کرد که به رئیس‌جمهور چین، شی جین‌پینگ، بابت مدیریت بحران کووید 19 تبریک گفت. در آخرین لحظات رقابت نیوهمشایر، هیلی تبلیغی را منتشر کرده که مادر اوتو وارمبیر، آمریکایی که در کرۀ شمالی بازداشت شد و اندکی پس از آزادی‌اش در زمان دولت ترامپ وارد حالت نباتی شد و مرد، هم در آن حضور داشت. هیلی به سی‌بی‌اس گفت ترامپ «دربارۀ نامه‌های عاشقانه‌ای می‌گفت که بین او و کیم جونگ‌اون رد و بدل می‌شد و سیندی {وارمبیر} با من تماس می‌گرفت. خیلی ناراحت بود.»

دنیلا پلتکا، از پژوهشگران ارشد مطالعات سیاست خارجی و دفاعی در انستیتو امریکن انترپرایز، یک اندیشکدۀ محافظه‌کار در واشنگتن، گفت «در میان رأی دهندگان مقدماتی، فکر می‌کنم ادبیات انزواگرایانه و عصبانی دونالد ترامپ متقاعدکننده‌تر است.» 

«رأی دهندگان انتخابات عمومی احتمالاً تصوری کمتر حاشیه‌ای نسبت به سیاست خارجی داشته باشند و اگر هیلی به آنجا برسد، ادعای هیلی را بیشتر بپسندند که می‌گوید برای جلوگیری از جنگ به رهبری آمریکا نیاز است. اما این افراد در انتخابات مقدماتی حاضر نیستند.»

اگر قرار باشد پیام هیلی در جایی طنین‌انداز شود، آنجا نیو همشایر است، جایی که رأی دهندگان مستقل معتدل‌تر می‌توانند در انتخابات مقدماتی جمهوری‌خواهان رأی دهند و تقریباً هشت درصد جمعیت بزرگسالش در ارتش ایالات متحده خدمت کرده است. 

او همچنین به کهنه سربازان و خانواده‌هایشان وعده داده است خدمات درمانی عمومی را برای کهنه سربازان بهبود ببخشد و به تفصیل از تجربیاتش به عنوان همسر یک نظامی صحبت کرده است. شوهر هیلی، مایکل هیلی، افسر گارد ملی ارتش است و در حال حاضر همراه با تیپ گارد ملی به شاخ آفریقا اعزام شده است.

در همین حال، ترامپ و متحدانش به او پاسخ داده و گفته‌اند ترامپ، در دوران ریاست‌جمهوری‌اش، با موفقیت مانع درگیری‌هایی در گوشه و کنار جهان شده و هیلی ایالات متحده را به مجموعه‌ای از تعهدات بی‌پایان و پرهزینۀ نظامی برخواهد گرداند.

روز دوشنبه، دونالد ترامپ جونیور، پسر رئیس‌جمهور سابق، در برنامه‌ای در تاکستانی در هالیز نیوهمشایر، گفت «اینجاست که نیکی هیلی می‌درخشد. او همۀ آمریکایی‌ها و فرزندانشان را می‌فرستد تا در تک تک جنگ‌ها بمیرند تا بتواند آدم‌های بویینگ و لاکهد مارتین را راضی کند -کارشان همین است. احتمالاً بزرگ‌ترین جنگ‌افروز ممکن است و دموکرات‌ها هم به همان اندازه بد هستند.»

جِی‌دی وَنس، سناتور جمهوری‌خواه اوهایو، در روز یک شنبه به فاکس نیوز گفت «وقتی دموکرات‌ها در تبلیغات می‌گویند نیکی هیلی می‌خواهد تأمین اجتماعی شما را کاهش دهد تا بتوان پول بیشتری به کشورهای دیگر بفرستد، در نظرسنجی‌ها چه تأثیری دارد؟»

روز دوشنبه، هیلی در تجمعی در فرانکلین نیوهمشایر پاسخ داد: ترامپ «می‌گوید من عاشق جنگم. کاملاً برعکس. شما شوهری ندارید که در ارتش باشد و عاشق جنگید، من به دنبال جلوگیری از جنگم.»

نتیجۀ رقابت مقدماتی جمهوری‌خواهان می‌تواند تأثیراتی بر واشنگتن هم داشته باشد، جایی که کنگره دربارۀ ارائۀ کمک‌های بیشتر به اوکراین و اتخاذ سیاست‌های سخت‌گیرانه‌تری برای کاهش مهاجرت از مرز جنوبی مذاکره می‌کند. 

ترامپ مخالفتش را با چنین توافقی بیان کرده و با مایک جانسون، سخنگوی جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان، در میان گذاشته و مسیرش در کنگره را دشوارتر می‌کند. 

در نیوهمشایر، فرد، یک مستقل 83 سالۀ اهل روچستر که نخواست نامش را بگوید، گفت هنوز به سمت هیلی گرایش دارد. 

او گفت هیلی «تنها نامزدی است که کاملاً در جریان وضعیت پیش روی کشور است و این مسائل را در ذهنش دارد، نه اینکه روی کاغذی باشند. در زمینۀ سیاست داخلی و خارجی، حواسش به هر دو هست.»

اما در حالی که ترامپ در رقابت برای کسب نامزدی دست بالا را دارد، کارشناسان سیاست خارجی واشنگتن دارند پیامدهای پیروزی احتمالی‌اش در نوامبر را بررسی می‌کنند. 

پلتکا گفت «هیچ کس نمی‌داند انتخاب ترامپ چه معنایی برای سیاست خارجی خواهد داشت چون دونالد ترامپ نه چشم‌اندازی واقعی دارد و نه اصول راهنمایی. همه چیز به توافق، لحظه، آخرین کسی که به او توهین کرده و کارکنانش تکیه خواهد داشت.» 

«بدون شک "هستۀ قدرت" بیرون می‌رود. چه کسی باقی می‌ماند؟ هیچ کسی نمی‌داند.»