به گزارش اکوایران، نخست‌وزیر قطر گفته است که «پیشرفت خوبی» در جریان نشستی بین مقامات اطلاعاتی مصر، اسرائیل و ایالات‌متحده در آخر هفته برای بحث در مورد توافق احتمالی برای تضمین آتش‌بس در جنگ غزه و آزادی اسیرانی که توسط گروه‌های فلسطینی در غزه نگهداری می‌شوند، به دست آمده است.

به گزارش الجزیره، نیروهای ارشد امنیتی این سه طرف که از زمان آغاز جنگ در 7 اکتبر مذاکرات بر سر توافقات توقف جنگ را رهبری می‌کردند، در آخر هفته در پاریس پایتخت فرانسه با یکدیگر دیدار کردند.

شیخ محمد بن عبدالرحمن بن جاسم آل ثانی روز دوشنبه تایید کرد که طرفین درباره یک توافق احتمالی که شامل آتش‌بس مرحله‌ای است که منجر به آزادی زنان و کودکان  و ورود کمک‌های بشردوستانه به نوار غزه می‌شود، گفتگو کردند.

نخست‌وزیر قطر در جریان رویدادی که به میزبانی شورای آتلانتیک در واشنگتن دی‌سی آمریکا برگزار شد، گفت: «امیدواریم این پیشنهاد را به حماس منتقل کنیم و آنها را به جایی برسانیم که به طور مثبت و سازنده در این روند مشارکت کنند.»

نخست‌وزیر قطر همچنین گفت که حماس خواستار آتش‌بس دائمی به عنوان پیش شرط ورود به مذاکرات شده است. او گفت: «من معتقدم که ما از آن شرایط به سمت شرایطی حرکت کردیم که به طور بالقوه ممکن است به آتش‌بس دائمی در آینده منجر شود.» آل ثانی گفت که مذاکرات «در جای بسیار بهتری نسبت به جایی که چند هفته پیش بودیم» است.

قطر و ایالات متحده مذاکرات آتش‌بس یک هفته‌ای قبلی را در اواخر نوامبر رهبری کردند که در آن بیش از 100 اسیر توسط گروه‌های فلسطینی در غزه و بیش از 200 فلسطینی که در زندان‌های اسرائیل نگهداری می‌شدند آزاد شدند.

از آن زمان، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، در چند جبهه تحت فشار فزاینده‌ای قرار گرفته است، زیرا خانواده‌های اسرا خواستار توافقی برای تضمین بازگشت بستگانشان هستند، در حالی که اعضای ائتلاف راست افراطی حاکم برای تشدید جنگ تلاش می‌کنند و متحد اصلی اسرائیل، ایالات متحده، اسرائیل را به خاطر تلفات غیرنظامیان در غزه مورد انتقاد قرار داده است.

هفته گذشته، نتانیاهو پیشنهاد حماس برای پایان دادن به جنگ و آزادی اسرا در ازای خروج نیروهای اسرائیلی و پذیرش حکومت این گروه مسلح بر غزه را رد کرد. او اغلب ادعا می‌کند که فقط یک کمپین فشار حداکثری باعث می‌شود که این گروه تمام اسرا را آزاد کند.

نخست‌وزیر قطر در پاسخ به ادعاهای قبلی نتانیاهو مبنی بر اینکه قطر در استفاده از اهرم فشار خود برای تحت فشار قرار دادن حماس شکست خورده است، خاطرنشان کرد که کشورش «ابر قدرتی نیست که بتواند چیزی را به یک طرف تحمیل کند».

دوحه میزبان دفتر سیاسی حماس و اقامتگاه اصلی اسماعیل هنیه، مقام ارشد سیاسی این گروه است. او با اشاره به میانجی‌گری‌های قبلی قطر گفت: «ما از دفاتر خود برای ارتباط، پر کردن شکاف‌ها و ارائه برخی جایگزین‌ها استفاده می‌کنیم و این راه جواب داده است».

 او هم‌چنین ابراز امیدواری کرد که واکنش ایالات متحده به حمله پهپادی که منجر به کشته شدن سه سرباز آمریکایی در اردن شد، پیشرفت‌هایی که برای دستیابی به توافق جدید آتش‌بس حاصل شده را تحت‌الشعاع قرار ندهد.