به گزارش اکوایران: دکتر حیدر محمدی، رییس سازمان غذا و دارو با اشاره به برنامه معاونت بهداشت وزارت بهداشت برای اضافه شدن دو واکسن «روتاویروس» و «پنوموکوک» به برنامه ایمن‌سازی کشور، درخصوص چگونگی تامین این واکسن‌ها از سوی سازمان غذا و دارو، به «ایسنا» گفت: حدود یک‌ سال است که برخی از تولیدکنندگان درخصوص تولید واکسن‌های «روتاویروس»، «پنوموکوک» و «مننگوکوک» مشغول به فعالیت هستند.

محمدی ادامه داد: تا زمان طی مراحل بالینی و اخذ تاییدیه‌های لازم از سوی شرکت‌های تولیدی داخلی واکسن‌‌های روتاویروس و پنوموکوک، واکسن خارجی به کشور وارد می‌شود. در حال حاضر، واکسن روتاویروس به کشور وارد نشده است. اما واکسن ۱۳ظرفیتی و ۲۳ ظرفیتی پنوموکوک در بازار موجود است و مردم با مراجعه به داروخانه‌ها می‌توانند این واکسن را تهیه کنند.

وی درباره میزان ارزبری واردات واکسن‌های روتاویروس و پنوموکوک گفت: با توجه به اینکه این واکسن‌ها در واکسیناسیون ملی حضور ندارند در حال حاضر مصرف چندان زیادی ندارند. اگر این واکسن‌ها وارد واکسیناسیون ملی شوند میزان ارزبری آنها افزایش می‌یابد.  

رئیس سازمان غذا و دارو همچنین با بیان اینکه تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان که در زمینه تولید واکسن فعالیت می‌کنند، محدود است؛ افزود: حدود ۱۴۰۰ شرکت دانش‌بنیان در حوزه سلامت فعالیت می‌کنند که از این میان حدود ۳۰ شرکت در زمینه واکسن فعالیت می‌کنند. عمده شرکت‌های دانش‌بنیان در زمینه تولید دارو فعالیت می‌کنند؛ حدود ۴۵۰ شرکت دانش‌بنیان در زمینه دارو و ۴۰۰ مورد در زمینه تجهیزات پزشکی فعالیت می‌کنند. همچنین مابقی شرکت‌های دانش‌بنیان در سایر زمینه‌های فعالیت می‌کنند.

او همچنین درباره وضعیت تامین سرم‌های تزریقی با توجه به کمبودی که در مقطعی از سال گذشته بوجود آمد، به ایسنا گفت: وضعیت تامین سرم خوب است؛ به طوری که ماهانه حدود ۱۶ میلیون عدد سرم در داخل کشور تولید می‌شود و حدود ۴ تا ۶ میلیون عدد سرم نیز به کشور وارد می‌شود.

رییس سازمان غذا و دارو گفت: بررسی‌ها حاکی از آن است که حدود ۲۲ تا ۲۳ میلیون عدد سرم به صورت ماهانه در کشور مصرف می‌شود.

بنابر اعلام وزارت بهداشت، واکسن روتاویروس می‌تواند سالیانه از ۱۲۰ هزار مورد بستری کودکان به دلیل اسهال‌های روتاویروسی و همچنین واکسن پنوموکوک از حدود ۵۰ هزار عفونت‌ شدید پنوموکوکی پیشگیری کرده و مصرف آنتی بیوتیک و در نتیجه مقاومت آنتی بیوتیکی را کمتر کند.