به گزارش اکوایران، روسیه و اوکراین با میانجیگری امارات متحده عربی ۲۰۰ اسیر جنگی را مبادله کردند.

به نوشته الجزیره، با موفق‌خواندن این تبادل، وزارت امور خارجه امارات متحده عربی اعلام کرد که این سومین دور میانجیگری این کشور میان مسکو و کیف بوده است. ابوظبی همچنین خواستار گفتگوهای بیشتر و کاهش تنش شد.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین در پستی که روز جمعه در شبکه اجتماعی اکس (توییتر سابق) منتشر کرد، گفت کشورش تمام تلاش خود را برای ادامه مبادله زندانیان به کار خواهد گرفت.

وزارت دفاع روسیه نیز در پستی تلگرامی به «میانجیگری بشردوستانه امارات» اشاره کرد.

پنجشنبه‌شب، زلنسکی در شبکه‌های اجتماعی گفت تاکنون ۳۱۳۵ اسیر اوکراینی از روسیه آزاد شده‌اند.

کایریلو بودانوف، رئیس اداره اطلاعات وزارت دفاع اوکراین از مردم خواست که به گمانه‌زنی‌ها در مورد فرآیند پیچیده تبادل زندانیان بی‌اعتنایی کنند. او در جمع اسرای آزادشده گفت: «همانطور که می‌بینید، تبادل کمی زمان برد، اما تنها چیزی که اهمیت دارد نتیجه است».

جنگ اوکراین

در ماه ژانویه، روسیه و اوکراین هر کدام ۱۹۵ اسیر جنگی را مبادله کردند که این اولین مبادله اسرا پس از سقوط هواپیمای ترابری نظامی روسیه بود که به گفته مسکو، ۶۵ سرباز اوکراینی سوار آن بودند.

هواپیمای ترابری ایل-۷۶ در منطقه بلگورود روسیه سرنگون شد. ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه اوکراین مسئول سرنگونی هواپیما با استفاده از موشک پاتریوت آمریکا دانست. اوکراین ساقط‌کردن هواپیما را تأیید یا رد نکرد و تنها خواستار تأیید هویت مسافرین هواپیما شد.

از زمان آغاز جنگ و علی‌رغم عدم هرگونه گفتگوی صلح بین دو طرف، مسکو و کیف تبادلات دوره‌ای اسیران را از طریق واسطه‌ها انجام داده‌اند.

بزرگترین دور تبادل در ۳ ژانویه انجام گرفت که در مجموع ۴۷۸ اسیر با میانجیگری امارات آزاد شدند.

پوتین در مصاحبه‌ای هشدار داد که شکست روسیه در اوکراین اساساً غیرممکن بوده، اما تأکید کرد که او به دنبال گسترش جنگ به کشورهای همسایه مانند لهستان و لتونی نیست.

او ادعای خود مبنی بر اینکه حمله به اوکراین برای جلوگیری از تهدید گسترش ناتو ضروری بوده را تکرار کرد. رئیس جمهور روسیه همچنین جاه‌طلبی‌های ارضی خود در اروپا را رد کرد و اذعان داشت که تنها در صورت مورد حمله قرار گرفتن به کشورهای همسایه نیرو خواهد فرستاد.