به گزارش اکوایران، ارتش اوکراین اعلام کرد نیروهای بیشتری را از بخش جنوب شرقی شهر آودیوکا در بحبوحه شدت گرفتن نبردها خارج کرده است و افزود که این تصمیم هیچ مزیت استراتژیکی برای روسیه ایجاد نمی‌کند.

الکساندر تارناوسکی، فرمانده بخش جنوب شرقی اوکراین در تلگرام گفت: «واحدهای اوکراینی با خسارات جزئی عقب نشینی کردند.»

به گزارش رویترز، او گفت: «در شرایط سخت میدان جنگ، زمانی که تنها خرابه‌ها و انبوهی از آجرهای شکسته از استحکامات باقی مانده است، اولویت ما حفظ جان سربازان است.»

تارناوسکی یک بار دیگر بخش آودیوکا را به عنوان «حساس‌ترین» منطقه در کل خط مقدم حدود 1000 کیلومتر (600 مایل) توصیف کرد.

او گفت: «دشمن شبانه روز حملات گسترده‌ای را انجام می‌دهد و از چند جهت به طور همزمان دست از حمله نمی‌کشد.»

روز جمعه، تارناوسکی گفت که درگیری‌های شدید ادامه دارد و روسیه «عملاً شهر را از روی زمین محو می‌کند.»

او همچنین مدعی شد که تنها در روز جمعه نیروهای اوکراینی بیش از 30 حمله روسیه را دفع کرده‌اند و عملیات دفاعی همچنان ادامه دارد.

ترناوسکی گفت: «سربازان اوکراینی از مواضع تخریب شده خارج شده و خود را در خطوط دفاعی جدید مستقر می‌کنند.»

تصرف شهر شرقی به عنوان کلیدی برای هدف مسکو برای تضمین کنترل کامل دو استان تشکیل دهنده منطقه صنعتی دونباس است و می‌تواند برای ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه یک پیروزی در میدان جنگ درست قبل از انتخابات به ارمغان بیاورد. او به دنبال انتخاب مجدد در ماه آینده است.

در حالی که نیروها در حال ترک منطقه به اصطلاح مستحکم زنیت در جنوب شرقی شهر بودند، رئیس جمهور ولادیمیر زلنسکی گفت که اولویت کیف این است که تلفات را به حداقل برساند، اگرچه ارتش در تلاش برای دفاع از مسیرهای استراتژیک است.

ترناوسکی گفت: «از نظر تاکتیکی، ایمن سازی این مواضع به دشمن مزیت استراتژیک نمی‌دهد و وضعیت را در عملیات دفاعی آودیوکا تغییر نمی‌دهد.»