به گزارش اکوایران، ایالات متحده برای سومین بار از آغاز جنگ غزه قطعنامه آتش‌بس شورای امنیت را وتو کرد.

به نوشته خبرگزاری رویترز، ایالات متحده روز سه‌شنبه بار دیگر پیش‌نویس قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره جنگ غزه را وتو کرد و مانع از درخواست آتش‌بس بشردوستانه فوری شد.

در رای‌گیری امروز، سیزده عضو شورا به پیش‌نویس پیشنهای الجزایر رای مثبت دادند و بریتانیا رای ممتنع داد. این سومین وتوی ایالات متحده از زمان آغاز جنگ در 7 اکتبر بود.

عمار بنجاما، سفیر الجزایر در سازمان ملل، قبل از رای گیری به شورا گفت: «رأی مثبت به این قطعنامه حمایت از حق حیات فلسطینی‌ها است. در مقابل، عدم موافقت با آن به معنای تأیید خشونت وحشیانه و مجازات دسته جمعی اعمال شده علیه آن‌ها است».

لیندا توماس-گرینفیلد، سفیر ایالات متحده در سازمان ملل متحد روز شنبه ادعا کرده بود که آمریکا این قطعنامه را به دلیل نگرانی‌هایی که می‌تواند مذاکرات بین ایالات متحده، مصر، اسرائیل و قطر را که به دنبال میانجیگری برای توقف جنگ و آزادی اسرا است به خطر بیندازد، وتو خواهد کرد. او پیش از این خطاب به اعضای این شورا گفت: «هر اقدام کنونی این شورا باید کمک‌‌رسان باشد، نه این‌که مانع این مذاکرات حساس و جاری شود. و ما معتقدیم که قطعنامه روی میز در حال حاضر در واقع تاثیر منفی بر مذاکرات خواهد داشت».

تا کنون، واشنگتن از واژه آتش‌بس در هر اقدام سازمان ملل در مورد جنگ غزه رویگردان بوده، اما متن پیشنهادی جدید ارائه شده از سوی ایالات متحده همان زبانی را استفاده کرده که جو بایدن گفت هفته گذشته در گفتگو با بنیامین نتانیاهو به کار برده است. پیش‌نویس قطعنامه پیشنهادی جدید ایالات متحده نشان می‌دهد که شورای امنیت بر حمایت خود از آتش‌بس موقت در غزه در اسرع وقت، بر اساس فرمول آزادی همه اسرا حمایت می‌کند و خواستار رفع همه موانع برای ارائه کمک‌های بشردوستانه است.