به گزارش اکوایران، بیش از 200 نماینده پارلمان از 12 کشور در نامه‌ای اعلام کردند که در «نقض فاحش قوانین بین‌المللی اسرائیل» در حمله به غزه شریک نخواهند بود.

نامه‌ای که توسط پروگرسیو اینترنشنال سازماندهی شده است، به عنوان بهترین اقدام عملی ممکن برای رساندن خشم عمومی به دلیل کشته شدن 30000 فلسطینی در غزه به پارلمان‌ها تلقی می‌شود، جایی که درخواست‌ها برای آتش‌بس بی قید و شرط فوری تاکنون شنیده نشده و توسط دولت‌های ملی رد شده است.

به گزارش گاردین، سازمان‌دهندگان بر این باورند که دولت‌هایی که تسلیحات ارائه می‌کنند، با توجه به مقیاس ویرانی در غزه که به گفته آنها فراتر از هر تعریفی از دفاع از خود است، در برابر چالش‌های قانونی آسیب‌پذیر هستند.

امضاکنندگان همگی نمایندگان پارلمان‌هایی هستند که در آن دولت‌ها اجازه فروش اسلحه به اسرائیل را می‌دهند. 9 نفر از امضاکنندگان این نامه از رهبران فعلی یا سابق احزاب سیاسی، از جمله جرمی کوربین رهبر سابق حزب کارگر بریتانیا، رهبر حزب سبز در سنای استرالیا لاریسا واترز، و پیتر مرتنز دبیر ملی حزب کارگران بلژیک هستند. تنها امضا کننده از ایالات متحده، رشیده طلیب نماینده کنگره میشیگان است.

این سیاستمداران در نامه خود استدلال می‌کنند که پس از اینکه دادگاه بین‌المللی دادگستری لاهه به اسرائیل دستور داد تا اطمینان حاصل کند که نیروهایش مرتکب اقدامات نسل کشی در غزه نشده‌اند، «تحریم تسلیحاتی فراتر از یک ضرورت اخلاقی رفته و به یک الزام قانونی تبدیل شده است».

این هفته، کارشناسان سازمان ملل متحد نیز اظهارات مشابهی را بیان کردند و مدعی شدند که «هر گونه انتقال سلاح یا مهمات به اسرائیل که در غزه مورد استفاده قرار گیرد، احتمالاً قوانین بین‌المللی بشردوستانه را نقض می‌کند و باید فوراً متوقف شود.»