به گزارش اکوایران، رئیس‌جمهور خاویر میلی گفت بزرگ‌ترین خبرگزاری حکومتی آرژانتین «یک وزارت پروپاگاندای مخفی» است و می‌خواهد آن را تعطیل کند. این حرکت در حالی اتفاق افتاد که پلیس در نیمه‌شب دوشنبه دفاتر این خبرگزاری را در بوینس آیرس محاصره کرد و به کارکنانشان اجازۀ ورود به آنجا را نداد.

به نوشته کاترینا هال، در وبگاه ریزن، جمعۀ گذشته، طی سخنرانی افتتاحیۀ جلسۀ 142 کنگرۀ آرژانتین، میلی تعطیلی تله‌نوتیسیو آمریکانا (تلام) را اعلام کرد و گفت این خبرگزاری نقش «یک آژانس پروپاگاندای کریشنریستی را در دهه‌های گذشته» بازی کرده است؛ اشاره به رئیس‌جمهور سابق، کریستینا فرناندز د کریشنر. میلی گفت «اخلاقی نیست که در کشور فقیری مثل ما، دولت پول مردم را خرج خرید حسن نیت خبرنگاران کند.»

تلام که در سال 1945 تأسیس شد به معتبرترین آژانس خبری آرژانتین تبدیل شد و اخبار و تصاویر ملی را در اختیار نشریات سرتاسر کشور قرار می‌داد. به گفتۀ وبسایتش، این خبرگزاری «تنها خبرگزاری این کشور است که در تمام استان‌ها و شهرهای اصلی کشور شبکه‌ای از خبرنگاران دارد.»

اندکی پس از اعلامیۀ میلی، وبسایت تلام از دسترس خارج شد. سخنگوی رئیس‌جمهور، مانوئل آدورنی، در کنفرانسی خبری گفت کارکنان این خبرگزاری از «هفت روز حقوق {و معافیت از} ارائۀ خدمات برخوردارند تا پیشرفت‌هایی حاصل» و این خبرگزاری تعطیل شود.

کارکنان تلام، کنشگران حقوق بشر و مخالفان میلی ضمن عدم پذیرش بیانیۀ تعطیلی، ادعا کردند که این حرکت حمله به آزادی بیان است. بسیاری از کارکنان و اعضای اتحادیه‌ها می‌خواهند با «آغوش نمادین» ساختمان در روز دوشنبه به تصمیم میلی اعتراض کنند.

در واکنش به این رویدادها، اتحادیۀ مطبوعاتی بوینس آیرس بیانیه‌ای را در شبکۀ اجتماعی اکس (توییتر سابق) منتشر کرد و دولت را بابت «انجام یکی از بدترین حملات به آزادی بیان در چهل سال اخیر دموکراسی محکوم کرد. امشب، پلیس شهر دو ساختمان اخبار ملی و آژانس تبلیغاتی تلام را محاصره کرد تا مانع در آغوش گرفتن عظیم ساختمان و دسترسی به آن شود.»

انجمن خبرنگاری آرژانتین ادعا کرد تصمیمات رئیس‌جمهور «صرفاً باعث تشدید خصومت و نارواداری علیه خبرنگاری» می‌شود و افزود «یک عقبگرد» برای دموکراسی و آزادی بیان در کشور است.

میلی از زمان به دست گرفتن دولت وعده داده است با مقررات‌زدایی از اقتصاد و کاهش هزینه‌های دولتی بحران اقتصادی آرژانتین را پایان دهد. تلاش‌هایش برای خصوصی‌سازی یا حذف نهادهای حکومتی ناکارآمد و فاسد، از جمله تلام، در لایحۀ فراگیری که سال گذشته به کنگره ارائه شد مطرح شده بود. با این همه، ماه گذشته کنگره جلوی این لایحه را گرفت و بسیاری از پیشنهادهای او را تا زمان نامحدودی متوقف کرد.

اما این موانع عزم رئیس‌جمهور را متزلزل نکرد. میلی از زمان به قدرت رسیدن در ماه دسامبر، وزارتخانه‌های دولت را از 18 به 8 رسانده و بیش از 50 درصد از کارمندان دولت را اخراج کرده است. در 1 مارس، میلی به قانونگذاران آرژانتین گفت اصلاحات بازار آزاد را «با یا بدون حمایت رهبران سیاسی، با تمام ظرفیت‌های قانونی قوۀ اجراییه» ادامه خواهد داد. و ماه گذشته از تعطیلی بنیاد ملی ضد تبعیض، زن‌ستیزی و نژادپرستی خبر داد -بنیادی که آن را معادل «پلیس اندیشه» دانست.

آدورنی گفت «تصمیم بر این شد که انحلال بنیادهای کاملاً بی‌فایده مانند بنیاد ملی ضدتبعیض، زن‌ستیزی و نژادپرستی ادامه یابد.»

تلام شاید تازه‌ترین هدف میلی باشد اما قطعاً آخرینش نیست.