به گزارش اکوایران، رئیس‌جمهور اوکراین در روز پنجشنبه اعلام کرد که با انتصاب فرمانده سابق ارتش که ماه گذشته او را برکنار کرده بود، به عنوان سفیر جدید این کشور در بریتانیا، یکی از حامیان کلیدی اوکراین در جنگ با روسیه، موافقت کرده است.

به نوشته آسوشیتدپرس، ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین در ماه گذشته والری زالوژنی را که فرماندهی کل نیروهای مسلح اوکراین را بر عهده داشت، برکنار کرد. این اقدام بخشی از تغییر ساختار نیروهای نظامی این کشور در راستای احیای روند جنگ علیه روسیه بود که به بن‌بست رسیده است.

زلنسکی گفت: «باید اتحاد ما با بریتانیا قوی‌تر شود».

بریتانیا در این جنگ که اکنون در سومین سال خود قرار دارد، متحدی قوی برای اوکراین به شمار می‌رود. این کشور اعلام کرده ۱۰ هزار پهپاد به کیف اهدا خواهد کرد.

خبر اهدای پهپادها توسط گِرَنت شاپس، وزیر دفاع بریتانیا در جریان بازدیدش از کیف و دیدار با زلنسکی اعلام شد. این بسته حمایتی شامل سرمایه‌گذاری ۱۲۵ میلیون پوندی (۱۶۰ میلیون دلاری) علاوه بر ۲۰۰ میلیون پوند (۲۵۶ میلیون دلار) است که پیش‌تر برای پهپادها اختصاص یافته بود.

تسلیحات اهدایی شامل هزار پهپاد انتحاری برای حملات یک‌طرفه و مدل‌هایی برای هدف قرار دادن کشتی‌ها می‌شود.

شاپس گفت: «نیروهای مسلح اوکراین از تسلیحات اهدایی بریتانیایی برای ضربه‌زدن به تقریباً ۳۰ درصد از ناوگان دریایی روسیه در دریای سیاه استفاده کرده‌اند».

روز سه‌شنبه نیز گزارش شد که شهپادهای اوکراین یک کشتی جنگی دیگر روسیه در دریای سیاه را غرق کرده که جدیدترین مورد از حملاتی است که توانایی نیروی دریایی روسیه را فلج کرده است.

اعلام بریتانیا مبنی بر ارسال ۱۰ هزار پهپاد به اوکراین تحول قابل‌توجهی در جنگ به شمار می‌رود. پهپادها به اوکراین کمک کرده تا توانایی خود در شناسایی و هدف قرار‌دادن نیروهای روس، به ویژه در دریای سیاه را افزایش دهد.

انتصاب زالوژنی به عنوان سفیر اوکراین در بریتانیا نیز نشان‌دهنده اهمیت روابط بین دو کشور است. زالوژنی یک چهره شناخته‌شده و مورد احترام در اوکراین محسوب می‌شود و انتصاب او می‌تواند به تقویت روابط بین کییف و لندن کمک کند.