به گزارش اکوایران، جو بایدن و دونالد ترامپ قرار است در اولین رقابت مجدد ریاست‌جمهوری از سال 1956 تاکنون، با هم روبرو شوند. همچنین این اولین رقابت مجدد بین یک رئیس جمهور فعلی و یک رئیس جمهور سابق از سال 1892 است.

به نوشته سی‌ان‌ان، اما برخلاف سال 2020 که بایدن در کل مبارزات انتخاباتی به ترامپ ترجیح داده می‌شد، رئیس جمهور این بار با مسیر سخت‌تری روبروست. در واقع، او برای انتخاب مجدد شانسی بهتر از 50-50 ندارد و طرفداران رئیس جمهور فعلی باید بدانند که ترامپ شانس واقعی برای بازپس گیری کاخ سفید دارد.

فقط به نظرسنجی‌هایی که در هفته گذشته منتشر شده است نگاه کنید. نظرسنجی‌های نیویورک تایمز/ کالج سینا، سی‌بی‌اس نیوز/ یوگاو، فاکس نیوز و وال استریت ژورنال، همگی با اختلاف 2 تا 4 امتیاز، درصد بیشتری از آرا را به ترامپ دادند.

مسئله فقط این نیست که بایدن در برابر رقیب انتخاباتی خود در انتخابات عمومی وضعیت بدتری نسبت به هر رئیس جمهور فعلی در 75 سال گذشته دارد (به استثنای ترامپ در سال 2020). موضوع این است که برای ترامپ در طول مبارزات انتخاباتی 2020، برتری با هیچ اختلافی وجود نداشت. هیچ نظرسنجی نشان نمی‌داد که ترامپ در سطح ملی از بایدن پیشتاز است.

در آن رقابت سال 2020، ایالت‌هایی که بایدن را در صدر فهرست الکترال کالج قرار دادند (آریزونا، جورجیا و ویسکانسین) هر کدام کمتر از یک امتیاز اختلاف بین دو نامزد داشتند.

وضعیت نظرسنجی امروز اما برای بایدن بدتر به نظر می‌رسد. به نظر می‌رسد رئیس‌جمهور امروز نسبت به چهار سال پیش در وضعیت بسیار بدتری در ایالت‌های کلیدی قرار دارد.

او در آخرین نظرسنجی در آریزونا، جورجیا و نوادا با 5 امتیاز یا بیشتر از ترامپ عقب است. از سال 2004 تاکنون هیچ یک از نامزدهای دموکرات ریاست جمهوری نوادا را از دست نداده است.

اگر بایدن همه این ایالت‌ها را ببازد، اما در همه ایالت‌هایی که در سال 2020 برده بود برنده شود، همچنان می تواند پیروز شود. این اتفاق به او کمک می‌کند آرای انتخاباتی 270 بر 268 را به دست آورد.

اما مشکل بایدن این است که او در میشیگان عقب است. میانگین نظرسنجی‌هایی که در شش ماه گذشته با استانداردهای سی‌ان‌ان برای انتشار مطابقت دارد، او را 4 امتیاز کمتر از ترامپ نشان می‌دهد.

به عبارت دیگر، نظرسنجی‌ها ترامپ را هرچند با اختلاف کم اما جلوتر از بایدن نشان می‌دهد. در حال حاضر او در ایالت‌های کافی برای پیروزی در تعداد کالج الکترال و ریاست‌جمهوری، از بایدن پیشی گرفته است.

با این حال، انتخابات امروز یا فردا برگزار نمی‌شود و 8 ماه زمان باقی مانده است.

آمریکایی‌ها می‌گویند عمده‌ترین مشکلات پیش روی این کشور یا مربوط به اقتصاد یا مهاجرت است. ترامپ در هر دو موضوع به طور قابل توجهی بیشتر از بایدن قابل اعتماد است. این امکان وجود دارد که اگر خوش‌بینی مصرف‌کننده به بهبود ادامه دهد یا عبور غیر قانونی از گذرگاه‌های مرزی کاهش یابد، بایدن بتواند با ترامپ مقابله کند.

اما بایدن از زمان جنگ جهانی دوم تاکنون کمترین محبوبیت یک رئیس‌جمهور را در انتخابات مجدد خود داشته است. میزان محبوبیت او روی 40 درصد یا کمی کمتر از آن است. دو رئیس‌جمهور اخیر با محبوبیت پایین مشابه در دوره ریاست‌جمهوری خود (ترامپ و جورج اچ دبلیو بوش در سال 1992) هر دو در نوامبر شکست خوردند.

بسیاری از دموکرات‌ها دوست دارند استدلال کنند که نمی‌توان فقط به میزان محبوبیت بایدن نگاه کرد. حریف او نیز محبوبیتی ندارد.

این یک نکته منصفانه است، اما نظرسنجی‌های متعدد (از جمله جدیدترین نظرسنجی‌های فاکس نیوز، نیویورک تایمز و وال استریت ژورنال) رتبه‌های محبوبیت ترامپ را چند امتیاز بالاتر از بایدن نشان می‌دهد. باز هم، این با آنچه در سال 2020 شاهد بودیم بسیار متفاوت است.

این بدان معناست که برای بایدن صرفاً به دست آوردن رأی دهندگانی که از هر دو نفر متنفرند، کافی نیست. او باید با اختلاف قابل توجهی برنده شود تا کسری محبوبیت خود را جبران کند.

بایدن در طول هشت ماه آینده قطعا می تواند این شکاف را جبران کند. اما برخلاف اکثر مبارزات انتخاباتی، هر دو نامزد حزب اصلی از قبل به خوبی شناخته شده‌اند. کمتر از 5 درصد از رای دهندگان هستند که نمی‌توانند نظری درباره بایدن یا ترامپ ثبت کنند.

برای مخالفت بیشتر مردم علیه ترامپ، بهترین امید بایدن ممکن است در چهار کیفرخواست علیه رئیس جمهور سابق باشد. با کنار گذاشتن این واقعیت که تاریخ شروع اکثر این محاکمات مبهم است، مشخص نیست که اگر ترامپ در هر یک از این پرونده‌ها گناهکار شناخته شود مسئله چقدر تفاوت خواهد داشت.

بر اساس نظرسنجی نیویورک تایمز، اکثریت رأی دهندگان احتمالی (53 درصد) گفتند که قبلاً فکر می‌کردند ترامپ مرتکب یک جرم جدی فدرال شده است. همین نظرسنجی نشان داد که ترامپ در بین رای‌دهندگان احتمالی 4 امتیاز بالاتر است.

ترامپ در این نظرسنجی پیشتاز بود زیرا 18 درصد از حامیانش گفتند که او مرتکب جرائم فدرال شدید شده اما همچنان از او حمایت می‌کنند. چنین آماری باید برای حامیان بایدن نگران کننده باشد، زیرا اگر برخی از رای‌دهندگان فکر می‌کنند ترامپ مرتکب یک جرم جدی فدرال شده است اما همچنان مایل به رأی دادن به او هستند، چه چیزی می‌تواند آنها را وادار به تغییر نظر کند؟

به همین ترتیب، نظرسنجی تایمز نشان داد که 72 درصد از رأی‌دهندگان احتمالی می گویند بایدن برای یک رئیس جمهور کارآمد بودن زیادی پیر است. (در مقایسه با 53 درصد که گفتند ترامپ مرتکب یک جرم جدی فدرال شده است). این شکاف می‌تواند یکی از بزرگ‌ترین دلایلی باشد که بایدن در مقابل ترامپ با مشکل روبرو است.

شاید سوال بزرگ در طول هشت ماه آینده این باشد که آیا ضعف‌های ترامپ بیشتر از بایدن خواهد بود یا خیر. اگر این اتفاق بیفتد این احتمالاً بهترین شانس رئیس جمهور برای به دست آوردن یک دوره دیگر ریاست‌جمهوری است.