به گزارش اکوایران، الهام امین‌زاده، معاون بین‌الملل دانشگاه تهران، با اشاره به تحولات حوزه بین‌الملل دانشگاه تهران به «ایسنا» گفت: ما در حوزه فعالیت‌های بین‌المللی خود ملاقات‌ها و تعاملاتی را ابتدا با سفرا، رایزن‌های علمی و فرهنگی کشورهای خارجی انجام دادیم. دانشگاه‌های رتبه‌های برتر این کشورها شناسایی شدند تا بتوانیم تعاملات علمی خود را با این دانشگاه ها آغاز کنیم.

وی در ادامه تصریح کرد: دانشگاه تهران جزو دانشگاه برتر جمهوری اسلامی ایران محسوب می‌شود و قرار شد دانشگاه‌هایی که به لحاظ رتبه‌بندی و رده‌بندی جهانی در جایگاه خوبی قرار دارند، هدف تعاملات دانشجویی و اساتید دانشگاه تهران قرار بگیرند. پروژه‌های مشترک و یا حتی راه‌اندازی کرسی‌های زبان فارسی جزو برنامه‌های دیگر ما با آن دانشگاه‌ها خواهد بود.

معاون بین الملل دانشگاه تهران یادآور شد: در حال حاضر بیشتر با کشورهای آسیایی، آفریقایی و آمریکای لاتین تعاملات خود را برقرار کردیم و روابط خود با سایر کشورها را نیز آغاز خواهیم کرد.

امین زاده با بیان اینکه دانشگاه تهران در لیست تحریم کشورهای خارجی قرار ندارد، افزود: ما قراردادهای مشترک چندانی با کشورهای اروپایی یا آمریکایی نداریم. در محیط‌های آکادمی استقبال خوبی برای برقراری تعامل با دانشگاه تهران وجود دارد.

وی با بیان اینکه با کشور عراق رابطه خوبی داریم، یادآور شد: ۱۴ دانشگاه برتر ایران هر ساله با دانشگاه‌های روسیه یا در تهران یا در مسکو اجلاس‌هایی را برگزار می‌کند؛ اگرچه این تعاملات با دانشگاه‌های چین نیز وجود دارد و اخیرا تعاملاتی نیز با کشورهای برزیل و آفریقایی شروع شده است.

معاون بین‌الملل دانشگاه تهران با بیان اینکه رتبه‌های برتر خارجی هدف جذب در دانشگاه ما قرار دارند، گفت: در حال حاضر ۱۲۶۰ دانشجوی خارجی داریم که قصد داریم این آمار در برنامه هفتم ۵ ساله به ۳۰ هزار دانشجو برسد.