به گزارش اکوایران، خاورمیانه و اوکراین، دو منطقه به ظاهر نامرتبط درگیر چالش امنیتی جدی شده اند.از همین رو گروهی از ناظران مدعی اند که در هر دو منطقه، تعهد و مشارکت ایالات متحده برای حفظ دموکراسی ها و پایان دادن به درگیری های مسلحانه مرگبار ضروری است، چرا که انفعال، پیامدهای مخرب چندین دهه ای را به همراه خواهد داشت – نه فقط برای جایگاه واشنگتن در سراسر جهان، بلکه برای منافع ایالات متحده و حتی زندگی آمریکایی ها در این مناطق.

خاورمیانه، باتلاق آمریکا

به نوشته اقتصادنیوز، امروزغیرنظامیان بی گناه غزه نه جایی برای فرار دارند و نه غذایی برای خوردن. نیروهای اوکراینی در حال سهمیه بندی مهمات در خط مقدم و از دست دادن قلمرویشان به روس ها هستند.در اوکراین، مانند خاورمیانه، ایالات متحده همچنان یک شریک اساسی است. سربازان اوکراینی می میرند و زمین خود را از دست می دهند، زیرا آنها تجهیزات اولیه مورد نیاز برای ادامه جنگ را ندارند.ائتلاف جهانی متشکل از بیش از 50 کشور در حال حاضر بیشتر از ایالات متحده درجنگ اوکراین مشارکت داشته است. اتحادیه اروپا همچنان به نبرد اوکراین متعهد است و اخیراً یک قرارداد کمک 54 میلیارد دلاری برای حمایت از کی یف تصویب کرده است. با این حال، اوکراین با تکیه بر حمایت های نظامی آمریکا می تواند از خود دفع کرده و فراتر از آن پیروز شود. بدون حمایت نظامی واشنگتن، احتمال شکست اوکراین بیشتر است.

اگر وضعیت غزه بدتر شود و درگیری در سراسر منطقه گسترش یابد، ممکن است نیروهای آمریکایی نیز به همان اندازه در خطر باشند. در شرایط کنونی فقط یک اشتباه محاسباتی می تواند فاجعه بار باشد. در شرایط کنونی محور مقاومت – گروه هایی چون انصار الله مستقر در یمن، حزب‌الله مستقر در لبنان و مقاومت اسلامی در عراق - به دنبال هدف قرار دادن مواضع ایالات متحده در منطقه و زمینه سازی برای خروج سربازان آمریکایی از خاورمیانه هستند. فارین پالسی با اشاره به شرایط دشواری که نیروهای آمریکایی در آن قرار دارند، مدعی است که در صورت انفعال واشنگتن، این کشور با جنگی گسترده و در عین حال پر هزینه رو به رو خواهد شد.این گروه در ادامه ادعای خود آورده اند، جلوگیری از یک جنگ گسترده تر در خاورمیانه مستلزم ارائه پیامی است که نشان دهد واشنگتن تعهد اسرائیل برای دفاع از خود را به رسمیت می شناسد، اما همچنین انتظار دارد که اسرائیل از قوانین بین المللی بشردوستانه و حقوق بشر حمایت کند.این گروه می گویند،اسرائیل باید نشان دهد که در حمایت از غیرنظامیان و امدادگران غزه جدی است، این بازیگر باید گذرگاه های مرزی بیشتری را باز کند و مکانیسم های رفع منازعه را برای افزایش کمک های بشردوستانه بهبود بخشد.

uhdkZR7A3dmq

پیامدهای یکه تازی نتانیاهو

امروز بایدن به صدای گروه بزرگی از سناتورها گوش داده که از ایالات متحده خواسته اند مستقیماً کمک های بشردوستانه فوری و ضروری را از طریق هوا و دریا به غزه برساند، درست مانند کاری که دولت های اردن و فرانسه با موفقیت انجام داده اند. ایالات متحده ارسال غذاهای آماده از هواپیماهای باری را آغاز کرده و قصد دارد یک بندر موقت در سواحل غزه بسازد تا انتقال کمک های غذایی به غیرنظامیان را تسهیل کند. همزمان بایدن در دیدار خود با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، نسبت به حمله زمینی در مقیاس وسیع به شهر رفح در جنوب غزه بدون برنامه تخلیه مناسب و اقدامات لازم برای کاهش تلفات غیرنظامیان هشدار داد.حال اگر نتانیاهو این هشدار را جدی نگیرد، دولت بایدن و کنگره آماده خواهند بود تا گام‌های متقاعدکننده‌تری برای اطمینان از تبعیت از سیاست ایالات متحده در زمینه حفاظت از غیرنظامیان و کمک‌های بشردوستانه بردارند. ناظران مدعی اند، توقف طولانی‌تر بشردوستانه حتی می‌تواند راه را به روی فرصت‌های بیشتر برای صلح در خاورمیانه از طریق عادی‌سازی روابط اسرائیل و عربستان سعودی و یکپارچگی اقتصادی هموار می کند. این گروه مدعی اند، عادی سازی روابط تل آویو و ریاض بازی را در خاورمیانه تغییر داده و موجب می شود تا سایر کشورهای عربی از این الگو پیروی کنند. این امر امنیت منطقه را تقویت خواهد کرد.