به گزارش اکوایران، فرستاده ویژه سابق سازمان ملل متحد در امور یمن گفت که ایالات متحده و متحدانش در واکنش به حملات انصار الله به کشتی های تجاری در دریای سرخ اشتباه پرهزینه ای مرتکب می شوند، زیرا این گروه با بمباران غرب با به اهرم های قوی تری متوسل خواهند شد.جمال بنومار که از سال 2011 تا 2015 نماینده سازمان ملل در یمن بود و در مذاکرات برای پایان دادن به جنگ داخلی ویرانگر این کشور شرکت داشت، به نیوزویک گفت که فقط آتش بس دائمی در نوار غزه می تواند حملات دریایی تقریباً روزانه را متوقف کند.

محاسبه معکوس واشنگتن

به باور بنوما: «از لحاظ تاریخی و با نگاهی به آنچه که از سال 2011 و با رهبری ایالات متحده علیه انصار الله اتفاق افتاده است، واشنگتن مرتباً اشتباه محاسباتی می کند. از همین رو اکنون در درگیر فاجعه ای تاکتیکی هستیم.گشودن این جبهه علیه انصار الله در دریای سرخ، یک اشتباه محاسباتی دیگر است. انصارالله در اعتراض به حملات مداوم اسرائیل به نوار غزه، عملیاتی با هدف نابودی حماس، کمپین خود را در دریای سرخ کلید زدند، ان هم در شرایطی که اسرائیل بیش از 31 هزار فلسطینی را در نوار غزه به قتل رسانده است - بر اساس آمار گزارش شده توسط آسوشیتدپرس به نقل از وزارت بهداشت غزه، اکثریت 2.3 میلیون نفر از ساکنان غزه را آواره کرده و بخش هایی از این سرزمین را ویران. رهبران انصار الله گفته اند تا زمانی که "جنایت های اسرائیل در غزه" ادامه دارد، به اختلال در کشتیرانی در دریای سرخ ادامه خواهند داد.

به نوشته اقتصادنیوز، این گروه یمنی تاکنون به قول خود وفادار بوده است. ده‌ها کشتی تجاری و نظامی در شش ماه پس از 7 اکتبر هدف قرار گرفته‌اند که حداقل یک کشتی غرق شده، یکی توقیف و یکی دیگر توسط خدمه اش رها شده است. اولین تلفات در میان ملوانان در اوایل این ماه گزارش شد که نفتکش True Confidence مورد اصابت موشک قرار گرفت.حملات هوایی اولیه ایالات متحده و بریتانیا به اهداف انصار الله در ژانویه با حملات متقابل بیشتری همراه شد. غرب همچنان به مدعی است که اگر انصار الله حملاتش را که به اقتصاد خاورمیانه آسیب های زیست‌محیطی وارد می کند در فرایند ارسال کمک‌های بشردوستانه به یمن و سایر کشورها اختلال ایجاد کرده را متوقف نکند، عواقب آن را متحمل خواهند شد. با این همه آنگونه که نیوزویک نوشته، انصار الله به این کارزار متعهد هستند و سرعت و دامنه حملاتشان را افزایش داده اند. بنومار گفت: «منطقه عملیات آن‌ها گسترده‌تر است، سلاح‌هایی که استفاده می‌کنند پیچیده‌تر، و سلاح‌های جدید در حال استفاده هستند و تعداد حملات را افزایش داده‌اند».

 

1

دست بالای انصار الله

عزم انصار الله در طول دهه ها تنش بیشتر شده است. این جنبش درگیر شش جنگ با دولت مرکزی یمن به رهبری علی عبدالله صالح، رئیس‌جمهور وقت یمن شد، البته قبل از اینکه تنش‌های طولانی مدت به یک درگیری داخلی در سال 2011 تبدیل شود.انصار الله از هرج و مرج ایجاد شده در یمن تا حد زیادی پیروز بیرون آمد.این گروه از سال 2015 در برابر حملات هوایی به رهبری عربستان سعودی که به دنبال عقب راندن آنها بود، ایستادگی کرده اند. ریاض به دنبال خروج از یک جنگ غیرقابل پیروزی، اکنون بیش از دو سال است که در حال مذاکره برای حل و فصل سیاسی تنش ها است. شعله ور شدن جنگ بین اسرائیل و حماس و متعاقب آن عملیات انصار الله در دریای سرخ، فرایند مذاکرات را تضعیف کرده است.

بنومار درباره بیش از یک دهه خشونت رویکرد غرب را در ارتباط با این گروه اشتباه خواند.به باورش حمایت غرب از مداخله نظامی عربستان سعودی در جنگ داخلی در سال 2015، مهم ترین خطا بود. او توضیح داد: «ایالات متحده و بریتانیا آنها را تشویق کردند؛ این یک اشتباه بود».او گفت: "یک در میانه تنش های دریای سرخ یک چیز روشن است، این که نقش های امارات متحده عربی و سعودی ها در حال کم رنگ شدن است. زیرا این دو کشور به خوبی می دانند که انصار الله تا چه اندازه مجهز هستند. به ادعای بنومار جنگ با غرب برای اعتبار انصار الله مفید است. او توضیح داد: «آنچه در حال حاضر اتفاق می افتد باعث محبوبیت بیشتر این گروه در یمن شده است». بنومار با اشاره به حزب الله لبنان به عنوان بخش برجسته ای از محور مقاومت، افزود: «امروز انصار الله شبیه حزب‌الله در اوایل دهه 2000 به نظر برسند و در کل جهان عرب محبوب‌ هستند». به باور این تحلیلگر، تداوم این رویکرد زمینه ساز افزایش توانایی ان گروه برای پیروزی در جنگ داخلی و غلبه رب عربستان و امارات خواهد شد.