به گزارش اکوایران، پس از آن‌که اسرائیل با بمباران ساختمان وابسته به سفارت ایران در سوریه تنش‌های خطرناک منطقه‌ای پس از جنگ غزه را تشدید و بار دیگر خطر یک درگیری گسترده‌تر در خاورمیانه را افزایش داد، تهران متقابلاً متعهد به انتقام شده است.

انتقام سخت

به نوشته سی‌ان‌ان، به گفته وزارت امور خارجه ایران، این حمله هوایی ساختمان کنسولگری را در پایتخت دمشق ویران و باعث درگذشت حداقل هفت مقام از جمله محمدرضا زاهدی، یکی از فرماندهان ارشد سپاه پاسداران شد. زاهدی، فرمانده سابق نیروی زمینی، نیروی هوایی و معاون عملیات سپاه پاسداران، برجسته‌ترین چهره ایرانی است که از زمان ترور سردار قاسم سلیمانی، فرمانده فقید نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در بغداد در سال 2020، هدف قرار گرفته شده است. 

ایران و سوریه اسرائیل را به انجام این حمله متهم کردند و تهران درباره «انتقام سخت» هشدار داد و چنبش حزب‌الله لبنان هم اعلام کرده که این حمله با «مجازات و انتقام» مواجه خواهد شد. ایران هم‌چنین گفته که ایالات متحده را به دلیل حمایت از اسرائیل «پاسخگو» خواهد دانست.

بنا بر گزارش نیویورک‌تایمز، چهار مقام اسرائیلی که نامشان فاش نشده، اعتراف کردند که اسرائیل این حمله را انجام داده است.

ایالات متحده سفارت‌خانه‌ها و کنسولگری‌های خود در خارج از کشور و همچنین سفارت‌خانه‌ها و کنسولگری‌های کشورهای خارجی در ایالات متحده را دارای جایگاه ویژه می‌داند. به گفته وزارت خارجه آمریکا، «حمله به سفارت حمله به کشوری تلقی می‌شود که نماینده آن است».

تشدید تنش قابل توجه

پس از از آغاز جنگ غزه در 7 اکتبر، اسرائیل کارزار نظامی خود را علیه ایران و نیروهای متحدش در منطقه تشدید کرده است.

در حالی که اسرائیل مدت‌هاست متحدان ایران را در سوریه هدف قرار می‌دهد، آخرین حمله آشکار آن در دمشق به دلیل موقعیت و هدف، تشدید تنش قابل توجهی به شمار است. ساختمان کنسولگری که شامل اقامتگاه سفیر و در مجاورت سفارت ایران است، قلمرو حاکمیتی ایران محسوب می شود.

حسین اکبری سفیر ایران در سوریه گفت: «شاید این اولین بار است که رژیم صهیونیستی به خود اجازه حمله به ساختمان رسمی سفارت جمهوری اسلامی ایران که پرچم جمهوری اسلامی بر فراز آن برافراشته بود را می‌دهد».

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران هشدار داد که تهران «حق اتخاذ اقدامات متقابل را محفوظ می‌دارد و در مورد نوع واکنش و مجازات متجاوز تصمیم‌گیری خواهد کرد». حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه هم این حمله را «نقض کلیه تعهدات و کنوانسیون‌های بین‌المللی» خوانده و خواستار «پاسخ جدی» جامعه جهانی است. امیرعبداللهیان همچنین آمریکا را با توجه به حمایتش از اسرائیل مسئول دانسته و بر افزایش تنش بین تهران و واشنگتن تاکید کرد.

فیصل مقداد وزیر امور خارجه سوریه هم این حمله را «نقض فاحش مقررات بین‌المللی، به ویژه کنوانسیون 1961 وین در مورد روابط دیپلماتیک» توصیف کرد.

آماده برای تنش‌های بیش‌تر

تحلیل‌گران می‌گویند یکی از فوری‌ترین پیامدهای حمله به کنسولگری می‌تواند افزایش حملات نیروهای مقاومت، به ویژه علیه نیروهای آمریکایی باشد.

به گفته تریتا پارسی، معاون اجرایی مؤسسه کوئینسی برای حکمرانی مسئولانه: «ما ممکن است شاهد افزایش یا از سرگیری حملات شبه‌نظامیان عراقی و شبه نظامیان سوری علیه نیروهای آمریکایی باشیم. و این بدان معناست که حمله اسرائیل به ایران در واقع باعث هدف قرار گرفته شدن نیروهای آمریکایی در خاورمیانه می شود». 

از زمان آغاز جنگ غزه، نیروهای مقاومت حملاتی را علیه اسرائیل و متحدانش تدارک دیده و در عین حال خواستار آتش‌بس در غزه شده‌اند. این نیروهای مستقر در عراق و سوریه ده‌ها حمله را با هدف مواضع نظامی ایالات متحده در این کشورها انجام داده‌اند. در همین حال، حوثی‌های یمن نیز مجموعه‌ای از حملات را به کشتی‌های تجاری اسرائیلی و کشتی‌های نظامی غربی در دریای سرخ، انجام داده‌اند.

به عقیده پارسی: «بسیار واضح است که این تشدید تنش‌ها از سوی شبه‌نظامیان، بدون شک پاسخی به آنچه در غزه می‌گذرد است».

افزایش فشار

در حالی که خاورمیانه برای پاسخ بالقوه ایران آماده می شود، تهران مراقب است تا پس از حمله به کنسولگری قدرت خود را نشان دهد و در عین حال منطقه را وارد یک جنگ گسترده‌تر نکند.

به نوشته سی‌ان‌ان، قدرتمندترین متحد ایران، حزب‌الله لبنان، می‌تواند محتمل ترین ابزار باشد. این گروه شیعی نزدیک به شش ماه است که هر روز درگیر تبادل آتش متقابل با نیروهای اسرائیلی بوده است. این گروه خط باریکی را بین تلاش برای محدود کردن میدان عملیات نیروهای خود به منطقه مرزی و در عین حال تلاش برای اجرای قوانین درگیری متقابل حفظ کرده است.

حزب‌الله روز سه‌شنبه هشدار داد که اسرائیل هزینه حمله به کنسولگری را پرداخت خواهد کرد و زاهدی و سایر کشته‌شدگان را «شهدای بزرگ» خواند. این گروه در بیانیه‌ای اعلام کرد که این ترور نمی‌تواند جلوی موج خروشان مقاومت مردم را بگیرد و دشمن با «مجازات و انتقام» مواجه خواهد شد.