به گزارش اکوایران، یک عضو ارشد حماس از آمادگی این جنبش برای کنار گذاشتن فعالیت‌های مسلحانه به شرط تشکیل کشور مستقل فلسطینی خبر داد.

به نوشته میدلیست‌نیوز، خلیل الحیه از رهبران حماس به طور تلویحی به آمادگی برای انحلال شاخه نظامی حماس در صورت تشکیل کشور فلسطین اشاره کرد.

این مقام ارشد حماس گفت این جنبش آماده است با یک آتش بس 5 ساله یا بیشتر با رژیم صهیونیستی موافقت کند و در صورت تشکیل یک کشور مستقل فلسطینی در مرزهای 1967، سلاح های خود را زمین گذارد و به اقدامات سیاسی روی آورد.

خلیل الحیه، تاکید کرد که حماس می خواهد به سازمان آزادیبخش فلسطین که توسط جنبش فتح رهبری می شود بپیوندد تا یک دولت واحد برای غزه و کرانه باختری تشکیل دهد. وی افزود: حماس تشکیل یک کشور فلسطینی کاملا مستقل در کرانه باختری و نوار غزه و بازگشت آوارگان فلسطینی بر اساس قطعنامه های بین المللی در مرزهای 1967 را می پذیرد و اگر این اتفاق بیفتد، شاخه نظامی جنبش منحل خواهد شد.

وی با استناد به تجارب کسانی که با اشغالگران مبارزه کردند و سپس به استقلال و حقوق و کشور خود دست یافتند، گفت: این نیروها نیز سرانجام تبدیل به احزاب سیاسی شدند و نیروهای رزمنده مدافع آنها به ارتش ملی تبدیل شدند.